جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

4 حقیقت جالب روانشناسی در مورد شخصیتنوشته شده توسط در تاریخ بهمن 15, 1402

4 حقیقت جالب روانشناسی در مورد شخصیت

4 حقیقت جالب روانشناسی در مورد شخصیت


شخصیت چیزی است که ما را به آن چیزی که هستیم تبدیل می کند. شخصیت ما تقریباً بر هر بخش از زندگی ما تأثیر می گذارد، از کارهایی که برای کار و سرگرمی ها انتخاب می کنیم و نحوه تعامل ما با خانواده گرفته تا انتخاب دوستان و شرکای عاشقانه. اما چه عواملی بر شخصیت ما تأثیر می گذارد؟ آیا می‌توانیم شخصیت خود را تغییر دهیم یا ویژگی‌های کلی ما در طول زندگی یکسان باقی می‌مانند؟

از آنجایی که شخصیت موضوع بسیار جالبی است، یکی از موضوعاتی است که به شدت در روانشناسی مورد تحقیق قرار گرفته است. به لطف تمام مطالعاتی که در مورد نظریه شخصیت انجام شده است، روانشناسان چیزهای زیادی را در مورد چیزهایی که بر شخصیت ما تأثیر می گذارد و همچنین نحوه تأثیر شخصیت ما بر رفتار ما آموخته اند. بیایید نگاهی به برخی از جالب ترین حقایق روانشناسی در مورد شخصیت بیندازیم.

جالب‌ترین حقایق روانشناسی در مورد شخصیت

1. ترتیب تولد می تواند برشخصیت تأثیر بگذارد – اما ما مطمئن نیستیم که چقدر

این ایده که ترتیب تولد خواهر و برادر برشخصیت آنها تأثیر می گذارد، جدید نیست. شاید شنیده باشید که فرزندان اول “رئیس” یا “مسئولیت پذیر” هستند، در حالی که فرزندان آخر “غیر مسئولیت پذیر” و “تکانشگر” هستند. اما آیا شواهد علمی برای حمایت از این کلیشه ها وجود دارد؟ برای دهه‌ها، کتاب‌های روان‌شناسی اثرات ترتیب تولد بر شخصیت را تبلیغ می‌کردند، اما ما واقعاً هیچ مدرک محکمی برای حمایت از این نظریه نداشتیم.

یک مطالعه بیش از 5000 نفر از آمریکا، تقریبا 4500 نفر از بریتانیا و بیش از 10000 نفر از آلمان را مورد بررسی قرار داد تا ببیند ترتیب تولد شرکت کنندگان بر شخصیت آنها تأثیر واقعی دارد یا خیر. شرکت کنندگان در مورد پنج بعد گسترده شخصیت: برون گرایی، روان رنجورخویی، موافق بودن، وظیفه شناسی و گشودگی، اطلاعاتی را که خودشان گزارش دادند به محققان دادند. محققان دریافتند که در حالی که فرزندان اول در تست‌های هوش امتیاز بهتری کسب می‌کنند، شواهد کمی برای حمایت از ارتباط واقعی بین ترتیب تولد و شخصیت افراد وجود دارد.

2. شخصیت‌شما در طول زندگی نسبتاً پایدار است

آیا فکر می کنید که شخصیت‌شما می تواند در طول زمان تغییر کند یا خلق و خوی اصلی شما ثابت است؟ مطالعات بلندمدت شخصیت نشان می‌دهد که بخش‌های اصلی شخصیت ما در طول زندگی ما ثابت می‌مانند. شخصیت ما با افزایش سن نسبتاً ثابت می ماند. در مقاله ای در نیویورک تایمز، کاستا گفت: “آنچه در طول زندگی تغییر می کند، نقش ها و مسائلی است که برای شما اهمیت دارد. مردم ممکن است فکر کنند شخصیت آنها با افزایش سن تغییر کرده است، اما این عادات آنها است که تغییر می کند، قدرت آنها تغییر می کند. و سلامتی، مسئولیت ها و شرایط آنها – نه شخصیت اصلی آنها.”

مطالعات نشان داده‌اند که بسیاری از ویژگی‌های شخصیتی که در کودکی ایجاد می‌کنیم، در بزرگسالی نیز وجود خواهند داشت.سه جنبه از شخصیت ما که با افزایش سن تغییر می کند عبارتند از: اضطراب، دوستی و اشتیاق برای تجربه های جدید. محققان خاطرنشان کرده‌اند که با افزایش سن، برون‌گرایی و روان‌رنجوری کاهش می‌یابد، در حالی که وظیفه‌شناسی و توافق‌پذیری افزایش می‌یابد. وقتی نوجوان و جوان هستیم، گشاده رویی به اوج خود می رسد و بعداً در بزرگسالی کاهش می یابد

شخصیت شما در طول زندگی نسبتاً پایدار است

3. شخصیت‌شما ممکن است با بیماری های خاصی مرتبط باشد

در گذشته، تئوری‌های زیادی وجود داشت که نشان می‌داد ویژگی‌های ذهنی خاص با بیماری‌های جسمی مرتبط است – برای مثال، خصومت و پرخاشگری اغلب با بیماری قلبی مرتبط است. وقتی مورد آزمایش قرار گرفت، برخی از مطالعات ارتباط احتمالی را نشان دادند، اما برخی دیگر هیچ مدرکی برای حمایت از این ایده که شخصیت‌شما می‌تواند بر سلامت جسمانی شما تأثیر بگذارد، به دست نیاوردند.

محققان از یک تکنیک آماری به نام متاآنالیز برای بررسی مطالعات مربوط به ارتباط بین شخصیت و بیماری استفاده کرده اند. از طریق بررسی‌ها، آن‌ها برخی از ارتباط‌هایی را که قبلاً متوجه نشده بودند، بین ویژگی‌های شخصیتی عصبی و چند بیماری خاص کشف کرده‌اند: سردرد، آسم، آرتریت، زخم معده و بیماری قلبی. ما می دانیم که استرس می تواند ذهن شما و بقیه بدن شما را ویران کند. بنابراین، اگر شما فردی هستید که نمی توانید استرس را به خوبی مدیریت کنید، منطقی است که می تواند بر سلامت جسمی و روحی شما تأثیر بگذارد.

4. (احتمالا) پنج ویژگی اصلی شخصیتی وجود دارد

محققان مدت‌هاست که در مورد اینکه واقعاً چه تعداد ویژگی شخصیتی وجود دارد بحث کرده‌اند. گوردون آلپورت پیشنهاد کرد که بیش از 4000 ویژگی شخصیتی متمایز وجود دارد، در حالی که ریموند کتل پیشنهاد کرد که تنها 16 ویژگی شخصیتی وجود دارد. اگر تا به حال در یک تست شخصیت آنلاین شرکت کرده باشید، به احتمال زیاد با “پنج بزرگ” روبرو شده اید. بسیاری از محققان شخصیت پشت نظریه پنج عاملی شخصیت قرار گرفته اند. این نظریه شامل پنج بعد شخصیتی گسترده است که شخصیت انسان را می سازد. امروزه، بسیاری از محققین شخصیت از نظریه پنج عاملی شخصیت حمایت می کنند که پنج بعد شخصیتی گسترده را که شخصیت انسان را تشکیل می دهند، توصیف می کند.

(احتمالا) پنج ویژگی اصلی شخصیتی وجود دارد

نظریه پنج عاملی شخصیتی

  • برون گرایی
  • توافق پذیری
  • وظیفه شناسی
  • روان رنجوری
  • باز بودن

در اینجا چند کلمه دیگر وجود دارد که در این دسته بندی‌های ویژگی‌های شخصیتی قرار می گیرند:

  • برونگرایی: اجتماعی، برونگرا
  • توافق پذیری: مهربان، همدل
  • باز بودن: خلاق، کنجکاو
  • وظیفه شناسی: متفکر، کمک کننده
  • روان رنجوری: غمگین، مضطرب

همه این صفات در یک طیف وجود دارند، و همه ما از نظر اینکه چقدر شبیه هر صفت هستیم یا نیستیم، در یک محدوده قرار می گیریم. به عنوان مثال، برخی از ما به سمت “برونگرا” مقیاس نزدیکتر هستیم و دوست داریم در کنار افراد دیگر باشیم. برخی از ما در نقطه مقابل قرار داریم و بیشتر درونگرا هستیم، جایی که باید تنها باشیم و زمانی برای شارژ مجدد داشته باشیم. این جاهایی است که ما بیشتر به یک انتهای طیف متمایل می شویم تا انتهای دیگر که می توانیم قوی ترین ویژگی هایمان را ببینیم.

ویژگی های شخصیتی

چیزهای زیادی برای تعیین ویژگی‌های شما وجود دارد

برخی از محققان اشاره کرده‌اند که اگرچه پنج بزرگ ممکن است ایده‌ای از شخصیت‌شما به شما بدهد، اما چیزهای زیادی برای تعیین ویژگی‌های شما وجود دارد. به عنوان مثال، تجارب زندگی، ژن‌ها، فرهنگی که در آن بزرگ شده‌اید و در آن زندگی می‌کنید، و سلامت جسمی و روانی شما بر ویژگی‌های شخصیتی که در زمان‌های مختلف زندگی‌تان دارید (یا ندارید) تأثیر می‌گذارد. اگر در نوجوانی در آزمون پنج بزرگ شرکت کردید و زمانی که به میانسالی رسیدید دوباره آن را امتحان کردید، ممکن است تعجب کنید که برخی از جنبه‌های شخصیت شما تغییر کرده در حالی که برخی دیگر تقریباً به همان شکل باقی مانده‌اند.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =