کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

هوش هیجانینوشته شده توسط در تاریخ تیر 9, 1399

هوش هیجانی

به طور کلی ضریب هوشی انسان ها تاثیر بسیار زیادی بر روی موفقیت آن ها در زندگی و کسب و کار دارد. شاید شما نیز با دیدن افرادی که بسیار موفق هستند به این مسئله فکر کرده باشید که چگونه این افراد که در سطح شما هستند، به این موفقیت چشمگیر رسیده اند. به طور کلی روانشناسان معتقد هستند انسان ها از انواع هوش برخوردار هستند که هر کدام در زمینه خود تعریف می شود. آیا شما در مورد هوش هیجانی مطلبی شنیده اید؟ این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

تعریف هوش هیجانی

شاید در نگاه اول هوش هیجانی یک مقوله جدید باشد اما جالب است بدانید که این نوع هوش، تقریبا یک قرن است که توسط متخصصین مورد بررسی قرار گرفته منتهی تعاریف در هر دوره، متفاوت بوده است. برای مثال اولین تعریف، به سال 1990 برمی گردد که بیان می کند در واقع نوعی هوش اجتماعی است و به انسان در درک احساسات خود و دیگران کمک می کند. فرد موفق که از هوش هیجانی برخوردار است، این قدرت درک خود را در مدیریت زندگی و کسب و کار خود به کار خواهد برد. اما جدیدترین تعریف که در سال 2017 توسط گلمن مطرح شد، هوش هیجانی را متشکل از چند مولفه می داند:هوش هیجانی

 • خودآگاهی نسبت به خود (Self-awareness)

فرد باید قادر به تشخیص انگیزه ها، باورها، نقاط ضعف و قوت خود بوده و بداند چه تاثیری بر روی دیگران می گذارد.

 • خود تنظیمی (Self-regulation)

قدرت کنترل خلق و خوی لحظه و مدیریت آن ها، از دیگر ویژگی های هوش هیجانی است. شما باید بتوانید حالا لحظه ای خود را زمانی که مختل کننده هستند، کنترل کنید.

 • انگیزش (Motivation) و خودانگیزشی (Self- Motivation)

این مسئله را در ذهن خود داشته باشید که موفقیت باید به شما انگیزه داده و شکست، شما را برای پیشرفت قوی تر کند نه اینکه باعث ضعف روحی و از دست رفتن انگیزه شود.

 • مهارت اجتماعی (Social Skill)

شما باید قادر به برقراری ارتباط با دیگران چه در سطح خانواده و چه در سطح اجتماع باشید به گونه ای که این ارتباط به نفع شما بوده و به موفقیت کمک کند.

آیا شما نیز از هوش هیجانی برخوردار هستید؟

متخصصین معتقد هستند که همه انسان ها از هوش برخوردار هستند منتهی نوع آن با هم تفاوت دارد. برای مثال در گروهی از آدم ها، هوش هیجانی بسیار قوی است و همین مسئله کمک می کند به یک مدیر موفق تبدیل شوند. شما والدین عزیز آیا می دانید اگر فرزندتان هوش هیجانی بالایی دارد چگونه باید این هوش را پرورش دهید تا بیشتر تقویت شده و در آینده به یک فرد موثر و موفق تبدیل شوند؟ به طور کلی چند نشانه برای هوش هیجانی وجود دارد:هوش هیجانی

 • این افراد بسیار سازگار و وفق پذیر هستند.

به هر حال در طول دوران زندگی شرایط مختلف و متنوعی را تجربه خواهیم کرد. آیا به اندازه کافی انعطاف پذیر هستید؟ برخی از افراد زمانی که شرایط تغییر می کند، سریعا خود را با آن شرایط وفق داده و سازگار می شوند. این دسته از افراد به شدت اهل تعامل هستند در نتیجه شانس موفقیت بیشتری خواهند داشت.

 • افراد با هوش هیجانی بسیار مثبت نگر هستند.

خوش بینی، دادن انگیزه به دیگران، امیدواری نسبت به آینده و… از جمله مهمترین صفت های مثبت در افراد با هوش هیجانی است. این دسته از افراد مدیر موفقی خواهند شد چرا که به اطرافیان و کارمندان خود انگیزه می دهند و حتی در صورت وجود سختی ها و مشکلات، به آن ها انگیزه می دهند.

 • بسیار خلاق بوده و به دنبال نوآوری هستند.

هوش هیجانی باعث می شود فرد همیشه به دنبال اکتشاف و ابداع باشد. این دسته از افراد بسیار خلاق هستند. زمانی که شما با چنین فردی مواجه می شوید، از این همه انرژی که در او وجود دارد، تعجب می کنید. او خسته نشده و به موقعیت فعلی خود اکتفا نمی کند بلکه همیشه دوست دارد پیشرفت بیشتری داشته باشد.

 • در حل اختلاف، بسیار توانمند هستند.

یکی از مهمترین ویژگی های فردی که دارای هوش هیجانی است، توانایی در حل اختلافات است. این افراد زمانی که اختلافی بین خود با دیگران و یا بین کارمندان خود رخ می دهند، به خوبی می توانند مدیریت کنند تا به راحتی و بدون اینکه تشنج بیشتر شود، مشکل را حل کنند.هوش هیجانی

چه عواملی بر روی هوش هیجانی تاثیر می گذارد؟

همانگونه که ذکر کردیم هوش هیجانی را باید همانند دیگر توانمندی ها، پرورش داد تا تقویت شده و کمک کند فرد آینده درخشان تری داشته باشد. برای این منظور لازم است بدانید چه عواملی بر روی هوش هیجانی تاثیر می گذارد:

 • بیان احساسات

به این موضوع توجه کنید که اگر مانع از بروز احساسات خود شوید، در واقع در حال کنترل شدید هوش هیجانی خود هستید. پس به هیچ عنوان در بیان احساسات خودداری نکنید و البته به صورت مدیریت شده، از نظر عاطفی با دیگران و اطرافیان برخورد کنید.

 • تحلیل کردن

تا جایی که می توانید تلاش کنید محیط اطراف خود را تحلیل کنید. حتی کوچکترین اتفاقات را با دقت بررسی کرده و تحلیل کنید. همین باعث می شود ذهن شما باز  و خلاق تر گردد.

 • توجه کردن به علائق

به علائق خود توجه داشته باشید چرا که همه تلاش های ما برای رسیدن به آرزوها است. زمانی که همیشه به خاطر داشته باشید که چه چیزی دوست دارید، تلاش شما برای رسیدن به آن بیشتر خواهد شد.

مدیریت هوش هیجانی با کمک کلینیک رویا

حتما شما به عنوان والدین، به دنبال این هستید که هوش هیجانی فرزند خود را تقویت کنید چرا که قطعا به خوبی به این درک رسیده اید که این نوع هوش بیشتر در موفقیت اثر گذار است چرا که منطق را با احساسات درگیر نموده و فرد را بسیار خلاق، مثبت و اثرگذار خواهد کرد.هوش هیجانی

مشاورین و روانشناسان  کلینیک مشاوره در تهران سر و محدوده آن (کلینیک رویا در اکباتان) کارگاه های آموزشی از جمله کارگاه آموزش کارگاه مهارت زندگی بزرگسالان، کارگاه آموزش مهارت زندگی کودک و نوجوان و … را برگزار می کنند که در آن به شما آموزش می دهند چگونه با تمرکز بر هوش هیجانی، این توانایی را در فرزندان و حتی در خود تقویت کنید. همچنین با انجام مشاوره شغلی و مشاوره تحصیلی در کلینیک رویا می توانید از این هوش در بهبود و پیشرفت عملکرد خود استفاده کنید.

روانکاویمشاوره تحصیلیمشاوره خانوادهمشاوره شغلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 11 =