کلینیک رویا

راهنمای درک گسترش جنسیتینوشته شده توسط در تاریخ تیر 26, 1402

راهنمای درک گسترش جنسیتی

راهنمای درک گسترش جنسیتی


گستردگی جنسیتی یک اصطلاح کلی برای هر گونه بیان جنسیتی است که خارج از استانداردهای دوتایی جنسیتی فعلی جامعه باشد. گستردگی جنسیتی می تواند به اشکال مختلف ظاهر شود، و یک فرد می تواند در برخی مواقع جنسیت خود را گسترش دهد اما در برخی مواقع نه. گستردگی جنسیتی به خودی خود یک هویت جنسیتی نیست، بلکه اصطلاحی است که می‌تواند برای توصیف افراد و شیوه‌های بیان آنها به کار رود. فردی که دارای جنسیت گسترده است ممکن است دارای هر جنسیت و هر هویت جنسی باشد.

تاریخچه گستردگی جنسیتی

آنچه برای بیان جنسیت “طبیعی” است با گذشت زمان تغییر می کند. مثلاً وقتی در جامعه کنونی به کفش های پاشنه بلند فکر می کنیم، آن را لباس زنانه می دانیم. پوشیدن کفش پاشنه بلند خارج از بیان مردانه سیسجندر است. با این حال، کفش های پاشنه بلند برای اولین بار توسط مردانی پوشیده شد که در دوران ویکتوریا به پوشیدن آن ادامه دادند. به طور مشابه، در انگلستان دوره الیزابت و ویکتوریا، کلاه گیس برای مردان، اگر نه بیشتر از زنان، رایج بود. نحوه بیان جنسیت در طول زمان تغییر می کند.

فرهنگ‌های بومی پیش از استعمار برای هزاران سال تعاریف گسترده‌ای از جنسیت داشته‌اند.1 در بسیاری از این فرهنگ‌ها، جنسیت نسبت به فرهنگ‌های اروپای غربی که بیشتر تفکرات کشور ما بر آن استوار است کمتر تجویز می‌شود. اصطلاح ” گستردگی جنسیتی ” توسط ائتلاف حقوق بشر پس از انجام یک نظرسنجی در سال 2012 بر روی بیش از 100000 جوان LGBTQIA+ ابداع شد. آنها گفتند که از اصطلاح “برای طبقه بندی جوانانی استفاده کردند که با نقش های جنسیتی سنتی همسانی نداشتند، اما متفاوت بودند. محدود به یک روایت یا تجربه جنسیتی نیست.” این اصطلاح همچنان در فرهنگ ما در رابطه با کودکان و بزرگسالان استفاده می شود.

تاریخچه گستردگی جنسیتی

 

چگونه گستردگی جنسیتی می تواند آشکار شود

هر راهی که یک فرد خود را بیان می کند که با آنچه جامعه به عنوان بیان “صحیح” جنسیت خود می بیند مطابقت نداشته باشد، می تواند گستردگی جنسیتی در نظر گرفته شود. اینها برخی از رایج ترین راه هایی هستند که گسترش جنسیتی نشان می دهد.

لباس

وقتی وارد یک فروشگاه لباس می شوید، بخش های مختلفی برای پوشاک مردانه و زنانه و بخش های جداگانه برای لباس های پسرانه و دخترانه را مشاهده می کنید. هرکسی که لباسی بپوشد که با جنسیت درک شده او همخوانی نداشته باشد، ممکن است در نظر گرفته شود که جنسیت گسترده است.

یکی از افرادی که فقط با پوشیدن لباس هایی که برای جنس مخالف ساخته شده است، نام خود را به دست آورده است، الی کوهن، نویسنده، سخنران، حامی مد و “تسهیل کننده ابراز خود”. او سازمانی به نام Spacious Human را با عنوان «تجربه انبساط» تأسیس کرد. کوهن یک مرد جنسیتی است که پس از 50 سالگی شروع به پوشیدن لباس و دامن کرد. او اکنون به دیگران می آموزد که چگونه جنسیت خود و بیان آن را کشف کنند.

در کودکان، گستردگی جنسیتی از طریق لباس ممکن است شبیه کودکی باشد که می‌خواهد لباس‌های روزمره یا لباس‌هایی بپوشد که معمولاً برای جنسیت متفاوت تجویز می‌شوند. یک پسر ممکن است اصرار داشته باشد که یک شاهزاده خانم دیزنی برای هالووین باشد، یا ممکن است از پوشیدن لباس های دخترانه لذت ببرد. مانند تمام اشکال بیان، این ممکن است به طور موقت یا دائمی باشد.

آرایش

به استثنای آرایشی که برای پوشاندن عیوب صورت طراحی شده است، آرایش در جامعه کنونی ما به عنوان یک لوازم جانبی برای زنان در نظر گرفته می شود. با این حال، برخی از مردان نیز دوست دارند آرایش کنند. به عنوان مثال، جیمز چارلز با آموزش های آرایش یوتیوب خود به شهرت رسید. او یکی از اولین مردانی بود که به صورت عمومی آرایش کرد و در مورد آن با افتخار آموزش داد و همچنین به دیگران نشان داد که چگونه طرح های پیچیده خود را انجام دهند.

هویت و سیالیت

گستردگی جنسیتی خود یک هویت نیست، اما گستردگی می تواند گام مهمی برای افرادی باشد که هویت جنسیتی خود را کشف می کنند. یک فرد ممکن است ضمایر خود را به عنوان بخشی از گستردگی جنسیت و کشف هویت خود تغییر دهد. یا ممکن است نام کوچک خود را به نامی تغییر دهند که جنسیت خنثی باشد یا معمولاً به جنسیت دیگری نسبت داده می شود. گستردگی جنسیتی نیز ممکن است بخشی از سیال تر شدن جنسیت افراد باشد.

این می تواند به این معنی باشد که فردی غیر دودویی یا ناسازگار با جنسیت است یا ممکن است ترنسجندر باشد. با این حال، سیال بودن و گستردگی جنسیتی لزوماً به این معنا نیست که شخص به عنوان چیزی غیر از cisgender شناسایی می شود. این فقط یکی از بسیاری از احتمالات است.

چگونه گستردگی جنسیتی می تواند آشکار شود

مزایای گستردگی جنسیتی

اغلب، افرادی که احساس می‌کنند آزادتر هستند، نسبت به کسانی که احساس می‌کنند باید با استانداردهای اجتماعی مطابقت داشته باشند، احساس خوشبختی بیشتری می‌کنند. بنابراین، بزرگترین مزیت گستردگی جنسیتی می‌تواند این باشد که فرد به اندازه کافی آزاد باشد تا بتواند در بیان خود تجربی باشد. یکی دیگر از مزایای گستردگی جنسیتی ، توانایی این است که احساس کنید می توانید چیزهای جدید را امتحان کنید. بدون اینکه لزوماً به تعاریف اجتماعی از «درست» بودن بپردازیم. برای جنسیت شما شما آزادید که در نحوه بیان خود روان باشید، مهم نیست مردم چه فکری می کنند.

چالش های گستردگی جنسیتی

متأسفانه، بسیاری از مردم در مورد آنچه دیگران با بدن خود انجام می دهند بسیار قضاوت می کنند. گستردگی جنسیتی می تواند منجر به قضاوت دیگران شود که می تواند شامل آزار و اذیت یا قلدری باشد. به عنوان مثال، افرادی که خارج از هنجارهای جنسیتی لباس می پوشند، اغلب به دلیل عدم انطباق کافی با استانداردهای جامعه، توسط دیگران با نام های وحشتناک خوانده می شوند.

این می تواند چالش برانگیز باشد که خودتان را به گونه ای مطرح کنید که باعث شود متفاوت از دیگران به نظر برسید، و فقط با متفاوت یا قابل توجه به نظر رسیدن خود را در معرض قضاوت قرار می دهید. با این حال، برخی از مردم احساس می‌کنند که مهم‌تر این است که جامعه بیش از یک نسخه از انسانیت و بیان را ببیند، بنابراین آن‌ها این قضاوت بالقوه را می‌پذیرند.

چالش های گستردگی جنسیتی

نحوه حمایت از افراد دارای گستردگی جنسیتی

بهترین کاری که می توانید برای حمایت از فردی که دارای گستردگی جنسیتی است انجام دهید این است که در مورد آنها فرضیاتی ایجاد نکنید. یک مرد دامن پوش لزوماً یک زن نیست و یک دختر کوچک با لباس سوپرمن لزوماً پسر شناخته نمی شود. قبل از اینکه آنها درباره آنها به شما بگویند، جنسیت یا ضمایر آنها را فرض نکنید. علاوه بر این، پرسیدن سؤالات مناسب از دیگران مهم است. شما نمی خواهید یک غریبه از شما سؤالات تهاجمی و شخصی بپرسد و همین امر در مورد آنها صدق می کند.

برای دوستان و آشنایان، احتمالاً نمی خواهید مفاهیمی را توضیح دهید که برای گوگل آسان است. قبل از اینکه از کسی در زندگی خود در مورد بیان جنسیت خود بپرسید، تحقیق خود را در نظر بگیرید. این کار دیگران را از انجام کار عاطفی برای شما نجات می دهد. مودبانه تلقی می شود که از مردم سوالاتی نپرسید که به راحتی می توانید پاسخ آن را برای خودتان پیدا کنید.

اگر فکر کرده اید که در بیان جنسیت خود گسترده تر شوید، تنها نیستید! ممکن است این شروع یک سفر مرتبط با جنسیت برای شما باشد، یا ممکن است از برخی اشکال بیانی لذت ببرید که با آنچه جامعه در حال حاضر می گوید برای جنسیت شما “مناسب” است، هماهنگ نیست. بدانید که انتخاب‌های شما معتبر هستند و می‌توانید خود را به هر شکلی بیان کنید که بیشترین احساس را به شما بدهد. لازم نیست معنایی داشته باشد و اگر هم معنی داشته باشد اشکالی ندارد.

درمان اختلالات جنسیدرمان اختلالات روانشناختی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *