افسردگی در دوران تحصیل

افسردگی

متخصصین در علم روانشناسی اعلام کرده اند که متاسفانه بخش عمده ای از دانشجویان و محصلین در دوران کنکور، به افسردگی در دوران تحصیل مبتلا می شوند که در صورت عدم درمان، عواقب بسیار خطرناکی را به دنبال خواهد داشت. والدین و اطرافیان باید اطلاعات بیشتری در مورد افسردگی در دوران تحصیل داشته باشند تا به موقع این ناهنجاری را تشخیص داده و درمان را شروع کنند.

علائم افسردگی در دوران تحصیل

اکثر والدین زمانی که برای مشاوره به متخصصین ما در کلینیک رویا مراجعه می کنند، متوجه نیستند که علائم ذکر شده، افسردگی است و به همین دلیل سردرگم می شوند.

زمانی که روانشناس به آن ها اطلاع می دهد این علائم نشانی از افسردگی در دوران تحصیل است، بیشتر مضطرب خواهند شد. اما جایی برای نگرانی نیست زیرا به هر حال به دلیل فشاری که بر روی فرزندان شما در دوران تحصیل هست، ممکن است این مشکلات روانی برای هر فرد رخ بدهد. مهم این است که با داشتن آگاهی لازم، بتوانیم افسردگی را از فرزند خود دور کنیم.

در ابتدا لازم است بدانیم که افسردگی در دوران تحصیل چه علائمی دارد:

 • فرد علاقه به درس خواندن ندارد.

این حالت بیشتر در مورد محصلینی رخ می دهد که سال آخر بوده و قرار است کنکور بدهند. با نزدیک شدن به کنکور، انگیزه آن ها به مرور زمان برای ادامه درس کم شده و دل زده می شوند.افسردگی

 • بی حوصله و خسته می شوند.

دانش آموز حوصله ای برای هیچ کار ندارد. دوست دارد همیشه تنها در خانه باشد حتی حوصله صحبت با افراد خانواده را ندارد. انزوا  گوشه گیری اجتماعی، مهمترین علامت افسردگی در دوران تحصیل است.

 • زمان خواب، زیاد می شود.

به مدت زمان خواب فرزند خود دقت کنید. فرد افسرده، بیشتر می خوابد حتی اگر شب، خواب کافی داشته باشد باز هم در حین درس خواندن دوست دارد بخوابد.

 • تغذیه محصل دچار اختلال می شود.

نمی شود در مورد افسردگی، با قاطعیت بیان کرد که فرد دچار کم اشتهایی می شود زیرا افسردگی بسته به تاثیراتی که بر روی هورمون های بدن می گذارد، فرد را به سمت کم اشتهایی و یا پرخوری خواهد برد.

 • فرد افسرد هبه شدت تحریک پذیر و حساس است.

کافی است کوچکترین انتقادی به فرزند خود داشته باشید و یا یک مشاجره کوچک و بی اهمیت بین اعضای خانواده رخ بدهد؛ در این صورت مشاهده خواهید کرد که فرزند افسرده شما چگونه واکنش نشان می دهد به حدی که برای شما اصلا قابل باور نیست. افسردگی در دوران تحصیل باعث حساسیت زیاد شده و فرزند خیلی زود به گریه می افتد.

 • بی قرار است و به فکر خودکشی می افتد.

اگر افسردگی در دوران تحصیل با همین روند ادامه پیدا کند، فرد به حدی بی قرار می شود که ممکن است برای رهایی از این وضع، دست به خودکشی بزند. والدین و اطرافیان فرد محصل باید به شدت مراقب اوضاع بوده و قبل از اینکه دیر شود، از یک مشاور با تجربه در زمینه مشاوره کودک و نوجوان کمک بگیرند.افسردگی

دلایل افسردگی در دوران تحصیل

آیا شما می دانید که چرا برخی از محصلین به ویژه در دوران کنکور، افسرده می شوند؟ این بیماری چند دلیل دارد که عبارتند از:

 • شرایط زندگی و خانواده

در دوران کنکور، خواه ناخواه سایر اعضای خانواده به خصوص والدین نیز به شدت درگیر این موضوع می شوند که چه آینده ای برای فرد، رقم خواهد خورد. به این موضوع توجه داشته باشید که شرایط روانی هر کدام از اعضا، بر روی حالات روانی محصل کنکوری تاثیر می گذارد.

سعی کنید که مدیریت شرایط خانه را در دست گرفته و جو آرامی را ایجاد کنید. هر گونه تشنج، افسردگی را بدتر خواهد کرد. یکی از اشتباهات بزرگ والدین، مقایسه فرزند با فرزندان دوستان و اقوام است.

این بزرگترین لطمه روحی است که به یک محصل کنکوری وارد خواهد شد. او همیشه این استرس را با خود خواهد داشت که اگر شبیه فلان کس، نتواند رشته خوبی قبول شود تکلیف چه خواهد بود؟ این افکار ریشه افسردگی در دوران تحصیل است.

البته باید در نظر داشت که یک مشاوره تحصیلی خوب و صحیح می تواند استرس افراد را در زمینه ی آینده ی تحصیلی و استرس های ناشی از تحصیل یاری دهد. متخصصین حرفه ای و با سابقه ی کلینیک رویا در این زمینه می توانند بهترین مشاوره ها را به فرزندان شما ارائه دهند.

 • اختلالات هورمونی

آنچه که لازم است بدانید، تاثیر هورمون بر روی شرایط روانی افراد است. افسردگی منجر به این تغییرات شده و متعاقبا هر گونه تغییر هورمونی، افسردگی را حادتر می کند. در واقع تغییرات هورمونی می تواند در اثر افسردگی شروع شده و از این پس، به این ناهنجاری دامن بزند.افسردگی

 • بیماری های جسمی

البته اگر یک محصل در آخرین لحظات مانده به کنکور، دچار افسردگی شود، خیلی زود نا امید خواهد شد. چرا که این اختلال را مانعی برای رسیدن به هدف می داند. در این مواقع به آرامی افسرده می شود.

والدین باید کمک کنند تا فرزند محصل، با این اختلال به خوبی مقابله کرده و بدون از دست دادن روحیه، به تحصیل ادامه دهد.

 • عوامل ژنتیکی

آیا می دانید والدینی که خود و یا یکی از نزدیکانشان سابقه افسردگی داشته اند، به احتمال بیشتری این اختلال را در فرزند خود رویت خواهند کرد؟

در واقع بدن این افراد مستعدتر است زیرا ممکن است اختلال را به ارث برده باشند. لذا مراقبت از کسانی که از نظر خانوادگی سابقه افسردگی دارند، باید بیشتر و جدی تر باشد.

با مراجعه به یک روانشناس و یا روانکاو متخصص و حرفه ای، انجام مشاوره و تحت نظر بودن میتوان تا حد زیادی از درگیر شدن افراد با سابقه ی خانوادگی به اختلال افسردگی جلوگیری کرد.

درمان افسردگی در دوران تحصیل تحت نظر کلینیک رویا

همانگونه که ذکر شد والدین به محض رویت چند علامت از افسردگی در دوران تحصیل در فرزند خود باید سریعا باید درمان اقدام کنند. افسردگی نه تنها راندمان درسی افراد را پایین آورده بلکه بدن او را تضعیف نموده و سلامتی به خطر می افتد.افسردگی

بدترین کاری که اطرافیان فرد افسرده می توانند انجام دهند این است که به او القا نمایند افسرده شده و باید استراحت کند. در چنین مواقعی غالب افراد افسرده نمی خواهند مشکل خود را باور کنند در نتیجه مقاومت خواهند کرد.

پیشنهاد ما این است که در ابتدا والدین و یا یکی از اطرافیان، با مشاور حرفه ای صحبت کرده و شرایط را به او گزارش کنند. در این زمینه برای مراجعه به کلینیک روانپزشکی در اکباتان و محدوده آن ، مشاورین و روانشناسان ما در کلینیک رویا به شما کمک می کنند.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

31 دیدگاه ها

 • حالم از درس مدرسه بهم میخوره چون جوریه که انگار زندانی شاید شما خوشتون بیاد ولی من جایی زندگی میکردم که همه چی با منطق و قانون بود حالا اومدم ایران فهمیدم اینجا چه جهنمیه

 • سلام من به شدت حالم خرابه همه این عوامل رو دارم،هرچی به خانوادم میگیم،باور نمیکنن،بخداا خستم حتی تا جایی که ای حالم برای زندگی اینده تو ذهنم به وجود امده
  دوازدهم انسانی میخونم،،و این حالت از نوبت اول شروع شد برام..
  نمیدونم چه مرگمه اصلا نمیفهمه پی اینقدر پریشونم
  خوابم بیشتر میترسم لای کتابو باز کنم
  هر جی به خودم چیزا انگیزشی میدم فایده نداره

  • سلام عزیزم منم حالت تورو دارم وهم سن تو هستم تو شرایط مجازی هم افسرده شدن و به درس هم چندان توجهی ندارن

   • من دیگه حالم از درس و زندگی کردن بهم میخوره دهم که بودم مثل چی میخوندم اما شانس ما مجازی شد کلا درس و کتاب گذاشتم کنار گه گاهی میخونم اصلا نمیدونم چیکار کنم از آینده میترسم خیلی بی انگیزه شدم تازه نمونه دولتی هم بود رشته تجربی کاش آموزش پرورش به فکر بچه ها بود بجای کنکور و سخت گیری هاشون

    • منم نمونه دولتی تجربی میخونم حالم یجوریه انگار که یکسال از وقتی اخرین بار درست و حسابی درس خوندم گذشته حتی وقتیم درس میخونم حس میکنم هیچی نخوندم ، انگار من دارم یه کتاب جداگانه از اوناییکه درصدای بالاتر میزنن میخونم ، دیگه خسته شدم از تلاش کردنای الکی

   • حالم بده افسردم ده تجربی ام از خودمو دنیا متنفرم تجربی سخته از پسش بر نمیام گناه دارم سال اولیه که همه ی امتحانات برای کنکور تاثیر می‌زاره چه وضعشه مگه موس آزمایش گاهیم

    • سلام وقت بخیر
     لطفا برای دریافت مشاوره و راهنمایی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 • برای کی اینا رو میگی.؟ پدر و مادرا کجا اهمیت میدن هیچوقت با ذهنشون نمیاد راجبه این چیزا تحقیق کنن.. خسته ام کردن بلایی سرم آوردن اگه نمره ام کم شه حس میکنم بمیرم بهتره… گفتن درست خوبه برو تجربی آلان میگن درست خوبه برو دکتر شو.. آخه مگه همه چی تو دنیا دکتر شدنه.. تازه الان میگن نمیخوای دکتر شی پس معلم شو..
  این زندگی چه فایده ای داره؟
  وقتی بهشون گفتم میخوام نویسنده شم گفتن مگه دیوونه ای؟
  میدونی مردم چی میگن؟ اصلا نویسندگی مگه شغله؟
  چند بار مگه میتونیم زندگی کنیم؟
  خسته شدم اصلا دیگه نمیتونم درس بخونم الانم ترم شروع شده. نمیکشم چه فایده داره

  • خانواده من رو اعصابم راه میرن. اذیتم میکنن. اصلا بع حرفام گوش نمیدن. هر وقت حرف میزنم میخندن و مسخرم میکنن.. حال و شرایطم رو درک نمیکنن. ازم رتبه خوب و رشته ی خوب میخان. ولی اصلا درکم نمیکنن. همش اذیتم میکنن. به خودکشی هم فکر میکنم… هرشب تا صبح گریه میکنم. جدیدا سردرد های شدید میگیرم…. هیچکس نمیتونه بفهمه منو… لکنت زبون دارم و اعتماد به نفسم پایینه.
   خانوادم کلا اخلاق خوبی ندارن. به جز خودشون هیچکس دیگه براشون مهم نیست..مخصوصا مامانم🙃

   • سلام دوست عزیز
    شما میتونین برای مشاوره با کارشناسان ما در تماس باشین تا در این موضوع به شما کمک کنن

    • من دارم روانی میشم تو این مدرسه ها لطفاً جوابمو بدید که خودمو به مریضی روانی بزنم که بذارن تو خونه درس بخونم

     • سلام دوست عزیز
      شما در این باره میتونین برای مشاوره و راهنمایی بهتر با مشاوران ما در تماس باشین

   • منم همین حس رو دارم کاش مدرسه نمی‌رفتیم حداقل تو خونه درس میخوندیم
    از بچگی تو مدرسه مسخرم میکردن تا الان که دهمم کاش،رشته ای هم مهم ترین شخص زندگیم میخواست نتونستم برم من لعنتی هیچ غلطی نتونستم بکنم نمی‌دونم به چه هدفی دارم زندگی میکنم
    کاش میکردم ای خدا

 • سلام کسی میتونه به من کمک کنه تا افسردگی های دوران تحصیل روحل کنم؟ یعنی راه حلی هم داره؟ من از درس خوندن حالم به هم میخوره….

  • سلام دوست عزیز
   وقت بخیر
   شما میتوانید با تماس با کارشناسان ما در رابطه با مشاوره تحصیلی و فردی مشاوره کرده و در صورت لزوم از جلسات مشاوره تلفنی، آنلاین و یا حضوری مجموعه در جهت رفع نگرانی‌های تحصیلی خود بهره‌مند گردید

 • سلام پسر من کلاس دهم تجربی هست وار روستا رفته شهر درس میخونه تا کلاس نهم معدلش بیست بوده ولی الان همش میگه من به ریاضی علاقه ندارم ذهنم کشش زیست ندارع شیمی سخته خالم بده دلم داغه میگه مامان کاشی بار برم و تصادف کنم‌همه چی تموم بشه خجالت بابا و‌تو‌رو نکشم
  تو رو خدا کمکمون کنید من داخل دهانم دسترسی به جایی ندارم
  اسم پسرم محمد مهدی هست خواهش میکنم کمکش کنید

  • سلام دوست عزیز
   شما در این باره میتونین برای مشاوره و راهنمایی بهتر با مشاوران ما در تماس باشین

 • کاش واقعا راهی براش بود،من دوساله جونم تموم شده واس این بیماری، یازدهم تجربی امو به شدت افت تحصیلی داشتم، به زور یه کم خودمو کشیدم بالا ولی واقعا احساس میکنم هیچ چیزی درست نمیشه

  • سلام دوست عزیز
   شما در این باره میتونین برای مشاوره و راهنمایی بهتر با مشاوران ما در تماس باشین

 • راستی، اینم بگم تقریبن تمام شرایط افسردگی تحصیل رو دارم و خیلی وقته پیداشون کردم:”)

 • اون دیگه هیچ حسی نداشت از همه چی خسته بود از همه چی….
  می خواست تموم کنه زندگی شو
  بزارید داستانشو بگم:
  داستانش از اون وقتی شروع شد که هر شب گریه میکرد غم هاش تمومی نداشت همیشه میگفت خوبم اما کلی حرف داشت که بگه کسی درکش نمیکرد
  ☝️☝️
  خلاصه زندگیم من پیش روانشناس رفتم گفت افسردگی داری اونم شدید اما هیچکی باور نمی کنه به فکر درمانم اما حالم خیلی بده😭

 • من همیشه میگفتم ی کنکوری چرا خودکشی میکنه مگه چ خبره تهش میمونه پشت ولی الان خودم واقعا دلم میخواد خودکشی کنم خستم خیلی خستم🥲💔

 • سلام بنده تازه کلاس دهم هستم اولین روزی که رفتممدرسه وقتی برگشتم خونه افسرده شدم و از مدرسه رفتن بدم میاد.
  من عاشق درس خوندنم ولی از کلاس و مدرسه بدم اومد .
  به خصوص حالا که امتحانات نوبت دوم نهایی شده و کتاب های عمومی هم به کنکور اضافه شده .
  فکر میکنم دیگه نمیتونم زیر این بار دوم بیارم

 • جدی بمیرم بهتر از اینه که اینهمه فشار رو خودم حس کنم دیگه حتی آهنگامم حالمو نمیتونه خوب کنه.از به طرف زر زرای معلما ، از یه طرف همکلاسی های چندش و خایه مال از یه طرف دیگه دعوای هرروز مامان بابام از یه طرف حال بد خواهرم از یه طرف دیگه امتحانا و حجم درسا بخدا خسته شدم من الان تو این سن باید علاقمو پیدا کنم باید استعدادامو کشف کنم ولی فکر هر لحظم اینه که از درس نخونمو نمره نیارم چه بلایی سرم میاد اصلا نمیتونم تمرکز کنم.

  • سلام دوست عزیز
   مشاورین ما میتوانند به شما کمک کنند. برای ارتباط با ما از طریق قسمت نوبت‌دهی و یا شماره‌های تماس سایت با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − دو =