افسردگی در دوران تحصیلنوشته شده توسط در تاریخ فروردین 27, 1399

افسردگی

متخصصین در علم روانشناسی اعلام کرده اند که متاسفانه بخش عمده ای از دانشجویان و محصلین در دوران کنکور، به افسردگی در دوران تحصیل مبتلا می شوند که در صورت عدم درمان، عواقب بسیار خطرناکی را به دنبال خواهد داشت. والدین و اطرافیان باید اطلاعات بیشتری در مورد افسردگی در دوران تحصیل داشته باشند تا به موقع این ناهنجاری را تشخیص داده و درمان را شروع کنند.

علائم افسردگی در دوران تحصیل

اکثر والدین زمانی که برای مشاوره به متخصصین ما در کلینیک رویا مراجعه می کنند، متوجه نیستند که علائم ذکر شده، افسردگی است و به همین دلیل سردرگم می شوند.

زمانی که روانشناس به آن ها اطلاع می دهد این علائم نشانی از افسردگی در دوران تحصیل است، بیشتر مضطرب خواهند شد. اما جایی برای نگرانی نیست زیرا به هر حال به دلیل فشاری که بر روی فرزندان شما در دوران تحصیل هست، ممکن است این مشکلات روانی برای هر فرد رخ بدهد. مهم این است که با داشتن آگاهی لازم، بتوانیم افسردگی را از فرزند خود دور کنیم.

در ابتدا لازم است بدانیم که افسردگی در دوران تحصیل چه علائمی دارد:

  • فرد علاقه به درس خواندن ندارد.

این حالت بیشتر در مورد محصلینی رخ می دهد که سال آخر بوده و قرار است کنکور بدهند. با نزدیک شدن به کنکور، انگیزه آن ها به مرور زمان برای ادامه درس کم شده و دل زده می شوند.افسردگی

  • بی حوصله و خسته می شوند.

دانش آموز حوصله ای برای هیچ کار ندارد. دوست دارد همیشه تنها در خانه باشد حتی حوصله صحبت با افراد خانواده را ندارد. انزوا  گوشه گیری اجتماعی، مهمترین علامت افسردگی در دوران تحصیل است.

  • زمان خواب، زیاد می شود.

به مدت زمان خواب فرزند خود دقت کنید. فرد افسرده، بیشتر می خوابد حتی اگر شب، خواب کافی داشته باشد باز هم در حین درس خواندن دوست دارد بخوابد.

  • تغذیه محصل دچار اختلال می شود.

نمی شود در مورد افسردگی، با قاطعیت بیان کرد که فرد دچار کم اشتهایی می شود زیرا افسردگی بسته به تاثیراتی که بر روی هورمون های بدن می گذارد، فرد را به سمت کم اشتهایی و یا پرخوری خواهد برد.

  • فرد افسرد هبه شدت تحریک پذیر و حساس است.

کافی است کوچکترین انتقادی به فرزند خود داشته باشید و یا یک مشاجره کوچک و بی اهمیت بین اعضای خانواده رخ بدهد؛ در این صورت مشاهده خواهید کرد که فرزند افسرده شما چگونه واکنش نشان می دهد به حدی که برای شما اصلا قابل باور نیست. افسردگی در دوران تحصیل باعث حساسیت زیاد شده و فرزند خیلی زود به گریه می افتد.

  • بی قرار است و به فکر خودکشی می افتد.

اگر افسردگی در دوران تحصیل با همین روند ادامه پیدا کند، فرد به حدی بی قرار می شود که ممکن است برای رهایی از این وضع، دست به خودکشی بزند. والدین و اطرافیان فرد محصل باید به شدت مراقب اوضاع بوده و قبل از اینکه دیر شود، از یک مشاور با تجربه در زمینه مشاوره کودک و نوجوان کمک بگیرند.افسردگی

دلایل افسردگی در دوران تحصیل

آیا شما می دانید که چرا برخی از محصلین به ویژه در دوران کنکور، افسرده می شوند؟ این بیماری چند دلیل دارد که عبارتند از:

  • شرایط زندگی و خانواده

در دوران کنکور، خواه ناخواه سایر اعضای خانواده به خصوص والدین نیز به شدت درگیر این موضوع می شوند که چه آینده ای برای فرد، رقم خواهد خورد. به این موضوع توجه داشته باشید که شرایط روانی هر کدام از اعضا، بر روی حالات روانی محصل کنکوری تاثیر می گذارد.

سعی کنید که مدیریت شرایط خانه را در دست گرفته و جو آرامی را ایجاد کنید. هر گونه تشنج، افسردگی را بدتر خواهد کرد. یکی از اشتباهات بزرگ والدین، مقایسه فرزند با فرزندان دوستان و اقوام است.

این بزرگترین لطمه روحی است که به یک محصل کنکوری وارد خواهد شد. او همیشه این استرس را با خود خواهد داشت که اگر شبیه فلان کس، نتواند رشته خوبی قبول شود تکلیف چه خواهد بود؟ این افکار ریشه افسردگی در دوران تحصیل است.

البته باید در نظر داشت که یک مشاوره تحصیلی خوب و صحیح می تواند استرس افراد را در زمینه ی آینده ی تحصیلی و استرس های ناشی از تحصیل یاری دهد. متخصصین حرفه ای و با سابقه ی کلینیک رویا در این زمینه می توانند بهترین مشاوره ها را به فرزندان شما ارائه دهند.

  • اختلالات هورمونی

آنچه که لازم است بدانید، تاثیر هورمون بر روی شرایط روانی افراد است. افسردگی منجر به این تغییرات شده و متعاقبا هر گونه تغییر هورمونی، افسردگی را حادتر می کند. در واقع تغییرات هورمونی می تواند در اثر افسردگی شروع شده و از این پس، به این ناهنجاری دامن بزند.افسردگی

  • بیماری های جسمی

البته اگر یک محصل در آخرین لحظات مانده به کنکور، دچار افسردگی شود، خیلی زود نا امید خواهد شد. چرا که این اختلال را مانعی برای رسیدن به هدف می داند. در این مواقع به آرامی افسرده می شود.

والدین باید کمک کنند تا فرزند محصل، با این اختلال به خوبی مقابله کرده و بدون از دست دادن روحیه، به تحصیل ادامه دهد.

  • عوامل ژنتیکی

آیا می دانید والدینی که خود و یا یکی از نزدیکانشان سابقه افسردگی داشته اند، به احتمال بیشتری این اختلال را در فرزند خود رویت خواهند کرد؟

در واقع بدن این افراد مستعدتر است زیرا ممکن است اختلال را به ارث برده باشند. لذا مراقبت از کسانی که از نظر خانوادگی سابقه افسردگی دارند، باید بیشتر و جدی تر باشد.

با مراجعه به یک روانشناس و یا روانکاو متخصص و حرفه ای، انجام مشاوره و تحت نظر بودن میتوان تا حد زیادی از درگیر شدن افراد با سابقه ی خانوادگی به اختلال افسردگی جلوگیری کرد.

درمان افسردگی در دوران تحصیل تحت نظر کلینیک رویا

همانگونه که ذکر شد والدین به محض رویت چند علامت از افسردگی در دوران تحصیل در فرزند خود باید سریعا باید درمان اقدام کنند. افسردگی نه تنها راندمان درسی افراد را پایین آورده بلکه بدن او را تضعیف نموده و سلامتی به خطر می افتد.افسردگی

بدترین کاری که اطرافیان فرد افسرده می توانند انجام دهند این است که به او القا نمایند افسرده شده و باید استراحت کند. در چنین مواقعی غالب افراد افسرده نمی خواهند مشکل خود را باور کنند در نتیجه مقاومت خواهند کرد.

پیشنهاد ما این است که در ابتدا والدین و یا یکی از اطرافیان، با مشاور حرفه ای صحبت کرده و شرایط را به او گزارش کنند. در این زمینه برای مراجعه به کلینیک روانپزشکی در اکباتان و محدوده آن ، مشاورین و روانشناسان ما در کلینیک رویا به شما کمک کرده و اولین جلسه را برای شما رایگان برگزار می کنند تا درصورت راضی بودن از کیفیت کار، جلسات درمانی ادامه یابد.

روانشناسی کودک و نوجوانمشاوره تحصیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *