کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

اختلال شخصیت وابستهنوشته شده توسط در تاریخ خرداد 28, 1399

شخصیت وابسته

انسان برای اداره امور زندگی خود به کمک دیگران نیاز دارد. این ذات بشر است که به دیگران کمک نموده و یا از اطرافیان خود درخواست کمک داشته باشد. این یک ویژگی خوبی است چرا که ما به تنهایی قادر به ادامه زندگی نخواهیم بود اما اگر این انسان بیش از اندازه کارهای خود را مطابق نظرات دیگران پیش برده و نتواند خودش برای زندگی تصمیم بگیرد، به این معنا است که فرد به اختلال شخصیت وابسته مبتلا شده است.

منظور از اختلال شخصیت وابسته چیست؟

در این نوع از اختلال روانی، فرد حتی در نوع رفتار خود از اطرافیان خود تقلید کرده و به شدت به آن ها وابسته می شود. فردی که به این نوع ناهنجاری مبتلا شده است، همیشه به دنبال این است که هر طور شده دیگران را خوشحال کند. لازم است بدانید که این وابستگی هم شامل نیازهای روحی و هم شامل نیازهای جسمی فرد می شود. به طور کلی چنین فردی حتی یک روز نمی تواند تنهایی زندگی کند.

علائم اختلال شخصیت وابسته

به خاطر داشته باشید که اگر فردی چند مورد از علائم زیر را داشته باشد، برای اثبات اینکه به اختلال شخصیت وابسته مبتلا شده است کافی است و نیازی نیست همه علائم را داشته باشد. این علامت ها عبارتند از:شخصیت وابسته

 • تحت تسلط بودن

چنین افرادی به راحتی تحت سلطه دیگران قرار می گیرند چرا که وابستگی باعث می شود برای رفع نیازهای خود، هر امری از جانب دیگران را بپذیرند.

 • نیاز به حمایت همیشگی

این وابستگی به شدت افراطی است حتی برای یک خرید ساده نیز نیاز دارند کسی آن ها را حمایت کند.

 • از دست دادن عزیزان

بدترین اتفاقی که برای افراد مبتلا به اختلال شخصیت وابسته می افتد این است که عزیزان خود را از دست بدهند.

 • عدم استقلال در تصمیم گیری

آن ها برای انتخاب رشته دانشگاهی، تعیین شغل، ازدواج و… نمی توانند خود تصمیم گرفته و منتظر نظر دیگران هستند.

 • دفاع نکردن از حق خود

کسی که با اختلال شخصیت وابسته درگیر است نمی تواند به راحتی نظر خود را اعلام کرده و حتی نمی توانند از حقوق خود دفاع کنند.

 • نیاز به توجه

آن ها همیشه نیاز دارند مورد توجه و مراقبت قرار گیرند و تنهایی برای این افراد واقعا دردناک است.شخصیت وابسته

 • ترس از تنهایی

همواره به این مسئله فکر می کند که مبادا روزی تنها شده و حمایت اطرافیان خود را از دست بدهد.

 • عدم انتقاد پذیری

نباید به افراد مبتلا به اختلال شخصیت وابسته انتقاد کنید وگرنه به شدت آسیب می بینند.

 • مشکل در روابط اجتماعی

مشکل در روابط اجتماعی، از دیگر علائم ابتلا به اختلال شخصیت وابسته است. این افراد به سختی می توانند در یک جمع به خصوص در حضور افراد جدید، معاشرت کنند.

 • در معرض سوء استفاده قرار گرفتن

توجه داشته باشید که افراد مبتلا به اختلال شخصیت وابسته به شدت در معرض سوءاستفاده از جانب دیگران قرار می گیرند چرا که قدرت دفاعی ندارند.

دلایل ابتلا به اختلال شخصیت وابسته

از آنجایی که ابتلا به این انواع اختلال از همان دوران کودکی نشات می گیرد، لذا چند دلیل عمده برای چنین شرایطی وجود دارد:

 • والدین در تربیت فرزندان خود به شدت حساسیت به خرج می دهند و برای اینکه مشکلی برای کودک رخ ندهد، او را بیش از اندازه به خود وابسته می کنند.
 • گاهی اوقات رخ دادن اتفاقات تلخ همانند از دست دادن پدر، مادر، خواهر و… نیز می تواند از طریق ایجاد شوک روحی، فرد را تبدیل به یک انسان وابسته کند چرا که نمی خواهند افراد دیگر را از دست بدهند و از تنهایی می ترسند.
 • همچنین احتمال دارد که این نوع اختلال، به صورت ژنتیکی به نسل بعد نیز منتقل شود.شخصیت وابسته

عواقب اختلال شخصیت وابسته چیست؟

شاید این تصور برای شما والدین عزیز وجود داشته باشد که تنها عیب این نوع اختلال روانی، کمی وابستگی به اطرافیان است که با رشد فکری و جسمی فرد، حل می شود اما آیا می دانید اگر این نوع اختلال برطرف نشده و فرد تحت درمان قرار نگیرد چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

 • در ابتدا لازم است بدانید که فرزند شما در آینده شخصیت مستقلی نداشته و این موضوع باعث می شود در زندگی دچار مشکل شود. قطعا همسر چنین فردی، تحمل این شرایط را ندارد.
 • افرادی که به اختلال شخصیت وابسته مبتلا هستند نسب به دیگران، بیشتر مستعد ابتلا به افسردگی، اضطراب و فوبیا خواهند بود.
 • احتمال افرادی فرد وابسته به مواد مخدر نیز وجود دارد چرا که این وابستگی به شدت برای خود فرد زجرآور است و او این زجر را درک می کند. لذا برای این که به آرامش برسد، به سراغ مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر خواهد رفت.

درمان اختلال شخصیت وابسته

 • مراجعه به مشاور

در ابتدا لازم است شما با مشاور صحبت داشته باشید تا با بررسی شرایط روحی شما، تشخیص دهد در چه سطحی از اختلال به سر می برید. ممکن است مشاور تشخیص دهد که با چند جلسه مشاوره، مشکل شما حل خواهد شد.

 • درمان دارویی

در صورتی که نیاز باشد در حین مشاوره درمانی، مصرف دارو نیز شروع شود، شما باید گزارش دوره های مشاوره را به نزد روانپزشک ببرید تا تحت نظر متخصص، درمان خود را پیش ببرید. درمان باید کامل پیش رفته و تا زمانی که متخصص اجازه نداده، مصرف دارو را قطع نکنید.شخصیت وابسته

درمان اختلال شخصیت وابسته در کلینیک رویا

کسی که با اختلال شخصیت وابسته درگیر باشد، باید درمان خود را هر چه سریع تر آغاز نماید چرا که نه تنها زندگی خود بلکه زندگی اطرافیان را نیز به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. فرزندی را تصور کنید که به والدین خود به شدت وابسته است. اولین مشکل جدی او زمانی رخ می دهد که قرار است به مدرسه برود. این تنها شروع اختلال بوده و بعدا برای ادامه تحصیل، ازدواج و… نیز به مشکل برخورد می کند.

لازم است والدین به این مسئله با جدیت نگاه کرده و در صورتی که فرزندشان به اختلال شخصیت وابسته مبتلا شده با کمک گرفتن از متخصصین توانمند، درمان را آغاز کنند تا آینده فرزندشان درخشان و مملو از آرامش باشد. مشاورین، روانشناسان و روانپزشکان ما در کلینیک مشاوره در تهران سر و محدوده آن (کلینیک رویا در اکباتان) به شما کمک می کنند تا سلامت روحی خود را به دست بیاورید.

درمان اختلالات روانشناختیروانپزشکیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 13 =