کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

اختلال سلوک در کودکاننوشته شده توسط در تاریخ فروردین 27, 1399

سلوک

اغلب مراجعاتی که به متخصصین ما در کلینیک رویا می شود، از سمت والدینی است که از رفتارهای نادرست فرزندان خود گلایه می کنند. آن ها زمانی تصمیم می گیرند با یک مشاور صحبت کنند که تمامی امور از دستشان خارج شده و نمی توانند فرزند خود را کنترل کنند. یکی از این موارد، اختلال سلوک در کودکان است. در این مقاله به تفصیل در مورد این ناهنجاری صحبت میکنیم.

تعریفی از اختلال سلوک

در ابتدا تعریف علمی و کامل از این اختلال داشته باشیم. به مجموعه ای از رفتارهای تکرار شونده کودک که به صورت پرخاشگری، خشونت، تجاوز، نادیده گرفتن حقوق دیگران و… بروز می کند، اختلال سلوک گفته می شود.

به زبان ساده تر، اختلال سلوک در کودکان باعث می شود که آن ها به یک فرد زورگو تبدیل شوند. حاضر هستند برای رسیدن به آنچه می خواهند، دیگران را اذیت کنند.

بنابراین همانگونه که متوجه شدید اختلال سلوک نوعی ناهنجاری است که به دلیل از بین بردن هنجارهای اجتماعی، آسیب های زیادی را به دیگران نیز وارد نموده و به همین دلیل باید در اولین فرصت، درمان کودک بیمار آغاز شود.

علائم اختلال سلوک در کودکان

اکنون این سوال پیش می آید که ما چگونه متوجه شویم اختلال و ناهنجاری روانی رخ داده در فرزندمان، از نوع اختلال سلوک است. در این قسمت از مقاله، علائم این اختلال را توضیح می دهیم:سلوک

 • پرخاشگری

اولین و مهمترین نشانه اختلال سلوک این است که کودک شما بسیار پرخاشگر می شود به نحوی که به مرور زمان کنترل او برای شما سخت خواهد شد. اما این خشونت به چه شکلی خود را نشان می دهد:

 • زورگویی

که تنها مختص افراد کوچکتر از خودشان نمی شود بلکه حتی به بزرگترها و والدین نیز زور می گوید و تا وقتی خواسته اش عملی نشود، دست از این رفتار بر نمی دارد.

 • خشونت فیزیکی

در حین بازی با هم سن و سال های خود، در مدت کوتاهی دعوا به راه انداخته و این دعوا را به صورت فیزیکی پیش می برد. اما این مسئله زمانی خطرناک می شود که کودک شما به سراغ وسایل خطرناک برای دفاع از خود می رود. در این زمان است که والدین متوجه می شوند چرا اصرار بر این داریم درمان اختلال سلوک باید هر چه سریع تر آغاز شود.

 • حیوان آزاری

کودکانی که دچار اختلال سلوک هستند علاقه زیادی به آزار حیوانات دارند. کافی است حتی یک حشره مثل پروانه را شکار کنند، مشاهده کنید چگونه بال های شاپرک را می کند.

 • دزدی

کمی بدبین تر بشویم و به سراغ علائم دیگر برویم. ممکن است کودک شما دست به دزدی بزند. تفاوتی نمی کند این دزدی ممکن است داخل خانه، از دوستان و یا حتی بدتر باشد.

 • اختلالات جنسی

بدترین حالت ممکن در کودک مبتلا به اختلال سلوک، اختلالات جنسی از جمله وادار کردن کسی به رابطه جنسی است.سلوک

 • دروغگویی

علامت دیگر اختلال سلوک در کودکان، دروغگویی است. کودک شما کم کم شروع به دروغگویی می کند. دلیل این رفتار، دو مورد است. اول اینکه بتواند برای پرخاشگری های خود توجیه داشته باشد و دوما به مرور زمان، دروغگویی برای او لذت بخش خواهد بود.

 • قانون شکنی

رفتار دیگری که در کودکان مبتلا به اختلال سلوک دیده می شود، قانون شکنی است. این افراد به هیچ عنوان تمایل ندارند از قوانین پیروی کرده و زیر بار نمی روند. برای مثال فرار از مدرسه، عدم اهمیت به قوانین خانه و… از جمله مواردی است که در این قبیل کودکان دیده می شود.

دلایل بروز اختلال سلوک در کودکان

یکی از سوالاتی که والدین در مورد این اختلال مطرح می کنند این است که چراک کودک به اختلال سلوک مبتلا می شود؟ این ناهنجاری دلایل متعددی دارد که عبارتند از:

 • عوامل ژنتیکی

در درجه اول مشاور و روانشناس بررسی می کنند که آیا در خانواده یکی از والدین، کسی مبتلا به این ناهنجاری بوده است یا خیر. حتی از خود والدین سوال می شود که در کودکی دچار اختلال سلوک بوده اند یا خیر. این اختلال از طریق توارث نیز قابل انتقال است.

 • شرایط مادران در دوران بارداری

مادران عزیز توجه داشته باشند که سوء تغذیه، مصرف دخانیات و الکل در دوران بارداری و دوران شیردهی، کودک را به شدت مستعد برای ابتلا به اختلال سلوک می کند. به همین دلیل است که پزشکان به شدت به مادران توصیه می کنند مراقب تغذیه خود در این دوران باشند.سلوک

 • شرایط خانوادگی

معمولا روانشناسان در درجه اول برای شروع معالجه، با والدین صحبت می کنند تا متوجه شود در این خانواده، چه شرایط روانی حاکم است. بد رفتاری با کودک، خشونت، دعواهای فیزیکی و… به شدت بر روی روحیه کودک تاثیر گذاشته و منجر به ناهنجاری های روانی من جمله اختلال سلوک خواهد شد.

 • روابط دوستانه

دوستان فرزند خود را تحت نظر داشته باشید. اگر یکی از دوستان وی از نظر روانی دچار مشکل باشد، قطعا فرزند شما را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. اگر به چنین موردی برخورد کردید، به هیچ عنوان به زور متوسل نشوید که فرزندتان با او قطع رابطه کند. سعی کنید با رابطه دوستانه، او را مجاب کنید از این دوست خود دور شود.

 • رسانه

نوع فیلم هایی که فرزند شما می بیند، بر روی شرایط روحی او تاثیر می گذارد. خواهش می کنیم والدین به این مسئله بسیار دقت داشته باشید و اجازه ندهید هر نوع برنامه ای را مشاهده کنند. کودکان در این سن، همه چیز را زیر ذره بین می برند.

درمان اختلال سلوک در کودکان در کلینیک رویا

آیا می دانید از زمان تشخیص اختلال سلوک در کودکان، هر یک روز که درمان به تعویق می افتد چه خطراتی کودک و اطرافیان را تهدید می کند؟سلوک

این نوع ناهنجاری بسیار خطرناک خواهد شد اگر در همان مراحل ابتدایی، درمان نشود. از طرفی لازم است دقت شود که به سراغ متخصصین باتجربه بروید. کوچکترین بی دقتی در روان درمانی و دارو درمانی، عواقب بدتری را به دنبال دارد.

پیشنهاد می کنیم که برای مراجعه به کلینیک روانشناسی در شهرک غرب و محدوده آن ، تنها یکبار به روانشناسان و متخصصین کلینیک رویا در اکباتان اعتماد کنید.

روانشناسی کودک و نوجوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 20 =