کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

Decidophobia یا دسیدوفوبیا چیست؟نوشته شده توسط در تاریخ اسفند 27, 1401

Decidophobia یا دسیدوفوبیا چیست؟

Decidophobia یا دسیدوفوبیا چیست؟


آیا با هر تصمیم کوچکی، از جمله تصمیم گیری در مورد اینکه برای سر کار چه بپوشید یا برای صبحانه چه چیزی بپوشید، مشکل دارید؟ آیا تصمیم گیری های بزرگ غیرممکن به نظر می رسد و به شما اضطراب فلج کننده می دهد؟ آیا از تصمیم گیری و به تعویق انداختن آنها تا زمانی که ممکن است می ترسید؟ آیا از گرفتن تصمیم اشتباه وحشت دارید؟

” دسیدوفوبیا یا Decidophobia ترس فلج کننده از گرفتن یک تصمیم اشتباه است. ایمی داراموس، روانشناس، روانشناس بالینی دارای مجوز و نویسنده کتاب «درک اختلال دوقطبی»، می‌گوید: «بیشتر ما نسبت به تصمیم‌گیری‌ها کمی اضطراب داریم، اما فردی که دچار دسیدوفوبیا است، ترس شدیدی را نسبت به تصمیم‌های روزمره فلج می‌کند.»

اصطلاح دسیدوفوبیا

اصطلاح ” دسیدوفوبیا ” توسط والتر کافمن، فیلسوف دانشگاه های پرینستون و هاروارد ابداع شد. او این اصطلاح را در کتاب خود “بدون گناه و عدالت: از دسیدوفوبیا تا خودمختاری” که در سال 1973 منتشر شد، معرفی کرد. این کتاب بر مفاهیم فلسفی تمرکز داشت. به گفته کافمن، دسیدوفوبیا ، که می تواند منجر به همنوایی مذهبی و سیاسی شود. با این حال، از دیدگاه سلامت روان، دسیدوفوبیا به عنوان یک فوبیای خاص، زیر چتر اختلالات اضطرابی طبقه بندی می شود. فوبیای خاص به عنوان ترس شدید و غیرمنطقی از یک شی یا موقعیت خاص تعریف می شود که در واقع هیچ خطری ندارد.

این مقاله علائم، علل، و تشخیص دسیدوفوبیا، و همچنین برخی از راهبردهای درمان و مقابله را که ممکن است مفید باشد، بررسی می‌کند.

اصطلاح دسیدوفوبیا

علائم دسیدوفوبیا

به گفته دکتر داراموس، اینها برخی از علائم دسیدوفوبیا هستند:

هراس و اضطراب

زمانی که نیاز به تصمیم گیری دارید اضطراب شدید را تجربه می کنید یا دچار حمله پانیک می شوید.5 همچنین ممکن است علائم دیگری مانند ضربان قلب سریع، مشکل در تنفس، حالت تهوع، تعریق، لرزش، و درد قفسه سینه یا معده را تجربه کنید.

به تعویق انداختن

ترس شما از انتخاب اشتباه باعث می شود تا زمانی که ممکن است تصمیم گیری را به تعویق بیندازید. به تعویق انداختن شما، ممکن است فرصت های زیادی را از دست بدهید.

غرایز کم ارزش

به جای توجه به نیازها و غرایز خود، روی جمع آوری اطلاعات زیاد یا درخواست نظرات دیگران برای کمک به تصمیم گیری خود تمرکز می کنید. با این حال، به جای مفید بودن، می تواند باعث شود که به نقطه ای برسید که در عوض کاملاً غرق شوید.

روابط تیره

شما به روابط خود با عزیزان فشار می آورید زیرا آنها را به حال خود رها می کنید تا انتخاب های بزرگ انجام دهند و این باعث می شود که بدون اینکه واقعاً بدانند شما چه می خواهید تلاش کنند و شما را راضی کنند.

وابستگی بیرونی

شما موقعیت هایی را ایجاد می کنید که به جای اینکه خودتان تصمیم بگیرید، به دیگران اجازه می دهید برای شما تصمیم بگیرند. ممکن است بسیاری از شخصیت‌های دستکاری یا مستبد را به زندگی خود جذب کنید زیرا تمایل آنها به مسئولیت در ابتدا برای شما حس خوبی دارد.

عواقب اغراق آمیز

شما در مورد عواقب تصمیمات کوچک اغراق می کنید. این می تواند باعث شود که برای انتخاب درست فشار زیادی به خودتان وارد کنید.

علل دسیدوفوبیا

به گفته دکتر داراموس، اینها برخی از علل بالقوه دسیدوفوبیا هستند:

رفتار آموخته شده

فوبیا اغلب آموخته می شوند. ممکن است زمانی در زندگی شما وجود داشته باشد که مفید یا ضروری بوده است که اجازه دهید دیگران مسئولیت تصمیم گیری برای شما را بر عهده بگیرند. در نتیجه، ممکن است یاد گرفته باشید که از تصمیم گیری اجتناب کنید. از طرف دیگر، ممکن است شما اضطراب خود را در کودکی از اعضای خانواده که رفتارهای مضطرب یا استرس زا از خود نشان می دادند، آموخته باشید.

تجربه گذشته

احتمال دیگر این است که شما در گذشته تصمیماتی گرفتید که نتیجه بدی داشت و آن را از “من آن یکی را به هم ریختم” به “من همیشه تصمیمات اشتباه می‌گیرم” تعمیم دادید. فوبیا اغلب زمانی اتفاق می افتد که یک رویداد بد به ترس از همه رویدادهای مشابه تعمیم می یابد.

عوامل ژنتیکی

عوامل ژنتیکی نیز می توانند در ایجاد فوبیا نقش داشته باشند. اختلالات اضطرابی ممکن است در برخی خانواده ها وجود داشته باشد و به صورت ژنتیکی منتقل شود

دکتر داراموس می گوید، فوبیا ممکن است برای افرادی که در سایر زمینه های زندگی خیلی مضطرب نیستند و همچنین افرادی که انواع دیگر اضطراب دارند اتفاق بیفتد.

علل دسیدوفوبیا

تشخیص دسیدوفوبیا

Decidophobia را می توان توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشت روانی واجد شرایط مانند یک درمانگر یا روانپزشک تشخیص داد. آنها ممکن است با شما مصاحبه ای انجام دهند که در آن از شما سؤالاتی در مورد موارد زیر بپرسند:

  • علائم
  • سابقه خانوادگی
  • سابقه پزشکی شخصی
  • افکار، احساسات و رفتارها

بر اساس این مصاحبه، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما تعیین خواهد کرد که آیا علائم شما با معیارهای فهرست شده برای فوبی‌های خاص در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) مطابقت دارد یا خیر. این سند که توسط انجمن روانپزشکی آمریکا منتشر شده است، اوارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی lps شرایط سلامت روان را شناسایی و درمان می کنند اینها معیارهای تشخیصی برای فوبیای خاص در DSM-5:11 هستند

ترس بیش از حد و غیرمنطقی از چشم انداز شی یا موقعیت محرک

پاسخ اضطراب فوری هنگام مواجهه با شی یا موقعیت ترسناک، که می تواند به شکل علائم فیزیکی یا احساسی باشد (یعنی حمله پانیک)

اجتناب از شیء یا موقعیت ترسناک

اختلالات قابل توجه در زندگی روزمره و روال معمول در نتیجه ترس

ترس مداوم که بیش از شش ماه طول می کشد

برای مثال، فردی که دچار دسیدوفوبیا است، حتی نمی‌تواند بدون ایجاد واکنش ترس در مورد تصمیم‌گیری فکر کند. آنها از فکر کردن به تصمیم گیری یا تصمیم گیری به هر قیمتی اجتناب می کنند. آنها متوجه می شوند که روابط، شغل و زندگی روزمره آنها به دلیل ترس آنها مختل شده است.

درمان دسیدوفوبیا

دسیدوفوبیا را می توان با درمان درمان کرد. در زیر، دکتر داراموس برخی از اشکال درمانی را که می تواند به درمان این بیماری کمک کند، تشریح می کند.

درمان شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری می تواند به شما کمک کند تا افکار غیرمنطقی و رفتارهای مضری را که در نتیجه فوبیا انجام می دهید، بررسی کنید. می تواند به شما کمک کند تا عادات و الگوهای فکری سالم تری ایجاد کنید تا با فوبیا مقابله کنید.

درمان از طریق مواجهه

مواجهه درمانی رایج ترین شکل درمان فوبیا است. این یک نوع درمان شناختی رفتاری است که به طور خاص برای درمان فوبیا ایجاد شده است. در مواجهه درمانی، یک سری چالش‌های مرتبط با فوبیا به شما داده می‌شود که از چالش‌های بسیار آسان شروع می‌شود و تا چالش‌های بسیار دشوارتر ادامه می‌یابد. به هر چالش، بر اساس میزان ترسی که از آن دارید، عددی از 1 تا 10 می دهید و به آرامی از سطوح 1 تا 2 به سمت چالش های سطح 9 یا 10 حرکت می کنید.

درمانگر شما ممکن است تکنیک‌های آرام‌بخشی را به شما آموزش دهد تا به شما در مدیریت اضطراب در مواجهه با این چالش‌ها کمک کند. آنها همچنین ممکن است برای ایجاد انگیزه در شما پاداش هایی به نام تقویت کننده ها را در سطوح خاصی قرار دهند. بر اساس یک بررسی در سال 2015، درمان شناختی رفتاری و مواجهه درمانی ثابت کرده است که در درمان فوبیا موثر است و می تواند به بهبود کیفیت زندگی کمک کند.

درمان دسیدوفوبیا

مقابله با دسیدوفوبیا

دکتر Daramus راهبردهایی را پیشنهاد می کند که می تواند به شما در مقابله با دسیدوفوبیا کمک کند.

باور داشته باشید که می توانید تصمیمات خوبی بگیرید

این می تواند مفید باشد که به دنبال شواهدی باشید که نشان دهد می توانید تصمیمات خوبی بگیرید. می‌توانید فهرستی از تصمیم‌هایی که گرفته‌اید و نتیجه خوبی گرفته‌اید تهیه کنید. از دوستان یا خانواده بخواهید که در مورد لیست کمک کنند.

دانستن اینکه توانایی تصمیم گیری خوب را دارید می تواند به تقویت اعتماد به نفس شما کمک کند و ترس شما از انتخاب اشتباه را کاهش دهد.

تصمیمات گذشته را بررسی کنید

تصمیمات بد خود را در گذشته مرور کنید و ببینید آیا واقعاً به همان اندازه که فکر می کنید بد بوده اند یا خیر. برای مثال، ممکن است شغلی را پذیرفته باشید که واقعاً افتضاح بوده است. با این حال، این بدان معنا نیست که این اشتباه شما بوده است. ممکن است کار واقعاً خوب به نظر می رسید، و هر کسی آن را می پذیرفت.

ما معمولاً نیاز به تصمیم گیری های متعدد در روز، در خانه، مدرسه یا محل کار داریم. در حالی که اغلب مردم گهگاه با برخی تصمیم‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند، داشتن دسیدوفوبیا به این معنی است که هنگام مواجهه با کوچک‌ترین تصمیم‌ها، اضطراب قابل توجهی را تجربه می‌کنید. اگر شرایط شما ادامه روز را برای شما دشوار می کند، مهم است که برای آن کمک بخواهید. مانند سایر فوبیاها، دسیدوفوبیا را می توان با درمان درمان کرد.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =