کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

درمان تله رهاشدگی و نکاتی که باید بدانیدنوشته شده توسط در تاریخ فروردین 22, 1400

درمان تله رهاشدگی و نکاتی که باید بدانید

درمان تله رهاشدگی و نکاتی که باید بدانید


درمان تله رهاشدگی از جمله مسایلی است که افراد را به شدت درگیر خودش میکند و زندگی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. کسانی که به این تله گرفتار هستند در زندگی عاطفی، شغلی و در بسیاری از روابط روزمره خود به مشکل بر می خورند. این در حالی است که بسیاری از مردم حتی از وجود آن نیز آگاه نیستند. کسی که درگیر تله رهاشدگی است، همواره انتظار می کشد عزیزانش او را رها کنند و بروند.

او همیشه نگران است که مبادا شریک عاطفی او قید همه چیز را زده و او را به حال خود رها کند. به عقیده او روابط نزدیک دیر یا زود پایان خواهد یافت. در این نوشته به صورت کلی در مورد درمان تله رهاشدگی و نکاتی که باید بدانید، توضیحاتی ارائه شده است.

درمان تله رهاشدگی چیست؟

درمان تله رهاشدگی روش های درمانی است که برای درمان احساساتی که باعث می شود فرد از این که مبادا عزیزانش روزی او را ترک کنند، استفاده می شود. تله های زندگی (با نام مستعار طرحواره) الگوهای قدیمی زندگی هستند که از دوران کودکی و نوجوانی با ما بوده اند. یا به عبارتی: باورهای عمیقی که در دوران کودکی درباره خود، دیگران و جهان اطراف در ما شکل‌گرفته‌اند.

این مسئله که الگوی زندگی ما معمولاً در کودکی شکل می‌گیرد تا حدود زیادی مورد توافق همگانی است. همه انسان‌ها در دوران کودکی ناتوان، ناآگاه، وابسته به دیگران و بی‌تجربه هستند. و طبیعی است که آسیب‌های زیادی دیده باشند. اما مشکل از آنجایی آغاز می‌شود که این تجربیات اولیه، زمینه‌ساز افتادن ما در تله‌هایی می‌شوند که گاهی در تمامی عمر همراه ما هستند. متاسفانه تله ها همواره به ضرر ما کار می کنند. ما باید شناخت خوبی از آنها بدست بیاوریم و راه درست مقابله با آنها را نیز بدانیم.

درمان تله رهاشدگیروش های درمان تله رهاشدگی

درمان تله رهاشدگی همانند دیگر تله ها کاری زمانبر است و مستلزم تلاش پیگیر و انجام تمرین میباشد. ما در اینجا به چندین مورد اشاره میکنیم که به بهتر شدن این تله کمک می کند. بیان افکار و احساسات کلید حل بسیاری از مشکلات ما است.

بیان صحیح از جمله مواردی است که بهبود تله های زندگی کمک شایانی می کند. در بسیاری از کنش ها و واکنشهای زندگی ما نیاز داریم به درون خودمان مراجعه کنیم. کمی ذهن را آرامش دهیم و هنگامی که ناخودآگاهمان آرام گرفت، به درمان افکار مخرب بپردازیم. به صورت خلاصه اگر بخواهیم توضیح دهیم برای درمان تله رهاشدگی باید مراحل زیر را دنبال نمایید.

گام اول: بپذیرید که درگیر تله رهاشدگی هستید

در ابتدا برای درمان تله رهاشدگی فرد باید بپذیرد که علائم آن را دارد. سپس باورهای غیر منطقی خود را شناسایی کند. سعی در شناختن حساسیت ها و احساسات ناشی از آن ها کند. به افراد متعهد و امن اعتماد کند. از رابطه با افراد بی تعهد و بی ثبات اجتناب کند. از آنجائی که افراد گرفتار در این تله این باور غیرمنطقی اصرار دارند که افراد مهم زندگی باید همیشه در دسترس باشند، هدف اصلی درمان شناختی بر این است که باورهای غیر منطقی و دیدگاه های افراطی افراد گرفتار در این تله را تغییر دهدپذیرش، کلید رشد است.

شما نمی توانید روی بهبود چیزی که نمیشناسید و ازش آگاه نیستید، کار کنید. در قدم بعد می توانید بر روی چرایی و چگونگی به وجود آمدن آن نیز فکر کنید. فکر کردن در مورد و منشا پیدایش این مشکل میتواند شما را اذیت کرده و برای شما چالش برانگیز باشد. دلیل آن این است که باید خاطراتی را از کودکی مرور کنید که شاید زیاد هم خوشایند نباشد. ولی بسیار کلیدی و سازنده است.

گام دوم: به هیچ وجه تکذیبش نکنید

تکذیب باعث حادتر شدن داستان می شود. تکذیب باعث می شود که به خودتان بیشتر صدمه بزنید.

به هیچ وجه تکذیبش نکنیدگام سوم: علایم رو بشناسید

احساس رهاشدگی خودش را به طرق مختلف نشان می دهد. احساس عدم امنیت، حسادت، احساس نیاز همیشگی به چیزی یا کسی، چسبیدن به دیگری همگی می توانند از نشانه های ترس از رهاشدگی باشند. این افراد معمولا درگیر رابطه ای میشوند که طرف مقابل حضور کمی دارد و یا به رابطه متعهد و پایبند نیست.

طرز تفکر بدین صورت است: (اگر یک رابطه ی واقعی در میان نباشد در آن صورت کسی نمی تواند شما رو ترک کند)

علامت دیگر به اینصورتست که: اگر شما در وفاداری کامل به رابطه باشید، شما اولین کسی هستید که ترک میشوید!

گام چهارم: راهکار مقابله به مشکلاتی که پیش می آید

مهم است که وانمود نکنید رهاشدگی به شما صدمه ای نزده است. به وقتش این کار رو کرده است! درست و حسابی هم اینکار رو کرده است. اما نباید خودت رو سرزنش کنی. تو مسئول این رهاشدن نیستی. نباید عزت نفست را از دست بدهی. غمگین نشو. مشکل رو آزادش بگذار که رها شود. به هیچ وجه با آن درگیر نشو.

گام پنجم: از چشمان بزرگترها نگاه کن

از دید یک کودک، مادر یا پدر با من رفتاری داشته است که مطابق میل من نبوده و احساس امنیت نکردم. ناراحت شدم. اما. آنها هم خودشان درگیر دست و پنجه نرم کردن با یک رابطه عاطفی بودند. و البته مشکلات خودشان را داشتند. ولی من پدر و مادری رو می دیدم که زیاد با هم دعوا میکرند! الان که بزرگ شدم، می توانم دنیا رو از دید بزرگترها ببینیم و حتی از والدین کمک بگیرم تا بهتر بتوانم درکشان کنم و پروسه خود-درمانی خودم رو بهتر پیش ببرم. به عبارتی از این طریق به خود-درمان شدنِ خودم کمک می کنم.

از چشمان بزرگترها نگاه کنگام ششم: بپذیر که انسان ها می آیند و می روند

زندگی مجموعه ای از درود و بدرود هاست. البته بیانش سخت است اما جزیی از زندگی ست هرچه بهتر با تغییرات کنار بیایی، و بهتر هضمش کنی، به درمانت کمک میکند. و بالعکس!

درمان تله رهاشدگی به بیمار کمک می کند که به هنگام جدایی های کوتاه مدت از افراد مهم زندگی شان فاجعه سازی نکنند. به افراد آموزش داده می شود که هر کس برای خود مرزی دارد و نیاز دارد زمانی تنها باشد. برای مثال شریک عشقی تو به عنوان یک انسان حق دارد گاهی تنها باشد، تنهایی به مسافرت برود و با افراد دیگر تعامل کند و همه این ها به این معنا نیست که قصد دارد به تو خیانت کند و تو را برای همیشه تنها بگذارد. در درمان تله رهاشدگی، رفتارهایی مانند کنترل بیش از حد، حسادت و وابستگی کنار گذاشته می شود.

در سایر روش های درمانی، فرد از طریق تصویرسازی های ذهنی خاطرات رها شدنش در دوران کودکی را دوباره تجربه کرده و خشم خود را ابراز می کند و به یک تصویر ذهنی سالم دست پیدا می کند. طی درمان، زمانی که درمانگر فرد را طی برهه ای تنها می گذارد، فرد دوباره همان حالت های وحشت و اضطراب را تجربه می کند که فرصت خوبی است که قدمی برای درمان خود بردارد و درمانگر هم به فرد در طی این مسیر کمک می کند. امیدواریم با خواندن این مطلب، اگر به تله رهاشدگی مبتلا هستید، آن را کشف کرده و با دانستن آسیب های آن، برای رفع این تله اقدام کنید و از عواقب آن در زندگی تان جلوگیری کنید.

درمان اختلالات روانشناختیدرمان اختلالات هیجانیروانپزشکیروانکاویسلامت روان

5 دیدگاه ها

  • خیلی خیلی ممنونم من واقعا خیلی از این رنج می کشم که پدر و مادرم این تله رو تو من کاشتن 🙂

  • هميشه رنج كشيدم و تازه به وجود طرحواره ام پي بردم . حتي حس بد پيدا كردم نسبت به پدر و مادرم و پرخاشگر شدم نسبت بهشون. كلا بي اعتمادم و از كنترل گري خسته شدم و رابطه عاطفيمو خراب كردم….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 9 =