کلینیک رویا

فضای مجازی و ارتباط کودکان و نوجوانان با آننوشته شده توسط در تاریخ تیر 21, 1399

فضای مجازی

عصر حاضر، به عصر تکنولوژی و فضای مجازی معروف است. دنیای امروز از یک سو با پیشرفت علم و فناوری و از سویی دیگر با پیشرفت های فضای مجازی همگام است و شما نمی توانید خودتان را از این شرایط دور کنید. به هر حال زندگی روزانه شما با این دو درگیر است منتهی آنچه شما لازم است همیشه در نظر داشته باشید، مدیریت شرایط است. بزرگترها به خوبی می دانند چگونه باید از فضای مجازی تکنولوژی استفاده کنند اما متاسفانه نوجوانان و به ویژه کودکان، آگاهی لازم را نداشته و فریب ظاهر زیبایی این دو را می خورند. در صورتی که نمی دانند  ناخواسته خود را درگیر جنبه های منفی این پیشرفت ها می کنند. این وظیفه والدین است که فرزندان خود را مراقبت نموده و هوشیار کنند.

مزایای فضای مجازی و تکنولوژی در تربیت و زندگی کودکان و نوجوانان

والدین عزیز لازم است بدانند که فضای مجازی هم دارای مزیت و هم دارای عیب است. برخی از پدر و مادرها را مشاهده می کنیم که با دید بسیار بد به اینترنت نگاه کرده و فرزند خود را مطلقا محروم می کنند و در عوض، برخی دیگر بدون توجه به معایب اینترنت، به راحتی آن را در اختیار فرزندان خود قرار می دهند. لازم است تعادلی میان این برقرار شود. برای مثال آیا شما می دانید فضای مجازی چه مزیت هایی دارد؟

 • به اطلاعات به راحتی دسترسی خواهند داشت.

در فضای مجازی اطلاعات علمی در قالب کتب و مقالات به صورت رایگان و یا پرداخت وجه، منتشر می شوند که فرزند شما بدون اینکه نیاز به مراجعه به کتابفروشی ها باشد، می تواند در هر زمان، هر نوع فایلی که نیاز دارد را به دست بیاورد.فضای مجازی

 • سرگرمی مناسبی خواهند داشت.

بازی های جذاب اینترنتی همانند جدول، بازی های اکشن و… از جمله مواردی هستند که می توانند فرزند شما را سرگرم کنند. این مسئله در شرایط فعلی کشور که به دلیل کرونا، کودک و نوجوان شما نباید از خانه خارج شوند، بیشتر اهمیت پیدا می کند.

 • ایده های جدید و جذاب به دست می آورند.

همین که فرزند شما پیرامون موضوع مد نظر خود در اینترنت جست و جو می کند، می تواند به ایده های جدید و نو دسترسی پیدا کند که در پیشرفت علم و موفقیت های او بسیار تاثیرگذار خواهند بود.

 • در هر زمان، آموزش های خود را دنبال می کنند.

کلاس های آنلاین از جمله فواید برای همه افراد به ویژه برای کودکان و نوجوانان است. اگر شما نگران این مسئله هستید که فرزند شما با بیرون رفتن از خانه، چه اتفاقاتی را تجریه می کند، می توانید کلاس های اینترنتی را برای او ثبت نام کنید.

 • با دوستان خود بیشتر در ارتباط خواهند بود.

فضای مجازی کمک می کند تا فرزندان شما در هر زمان بتوانند با دوستان خود در تعامل بوده و این مسئله اگر به درستی و با افراد خود انجام گیرد، منجر به تقویت شعور اجتماعی فرزندان شما خواهد شد.

آثار مخرب فضای مجازی و تکنولوژی برای کودکان و نوجوانان

تمامی مزیت هایی که برای فضای مجازی بیان کردیم، اگر اعتدال نداشته و به درستی رعایت نشوند، اسباب دردسر خواهند شد. برای مثال همانگونه که در اینترنت مطالب مفید زیادی وجود دارد، مطالب مضر و منفی نیز دیده می شود که می تواند افکار و شخصیت کودک شما را خراب کند. و یا در بازی های اینترنتی، بازی های خشن و نامناسب نیز دیده می شود. این وظیفه شما والدین است که بتوانید با ترفندهای درست، فرزند را از معایب فضای مجازی دور کنید. چند مورد دیگر از آثار مخرب اینترنت و تکنولوژی عبارتند از:فضای مجازی

 • کودک شما دچار اعتیاد خواهد شد.

به این مسئله توجه داشته باشید که استفاده بیش از اندازه از اینترنت و تکنولوژی، منجر به اعتیاد فرزندان شما خواهد شد. حتی بارها دیده ایم که کودکان تمایلی برای رفتن به پارک و گردش ندارند بلکه می خواهند تمام مدت در خانه مانده و در اینترنت گشت و گذار داشته باشند.

 • دچار افسردگی و اضطراب خواهند شد.

اعتیاد به اینترنت و تکنولوژی به این معنا است که فرزند شما چندین ساعت در طول روز را با این موارد سپری کند. تحقیقات نشان داده است که اگر کودک شما بیش از دو ساعت در روز در اینترنت باشد، احتمال  ابتلای او به استرس و افسردگی بیشتر خواهد شد.

 • به مشکلات جنسی دچار خواهند شد.

این که کودک شما در اینترنت و فضای مجازی تصاویر جنسی شنیع را مشاهده کرده، با جنس مخالف وارد رابطه شده و… عواقب بسیار خطرناکی را برای فرزند شما به دنبال خواهد داشت.

توصیه هایی به والدین در این زمینه

 • حتما برای بازی و استفاده از دنیای مجازی، برای کودکان خود زمان مشخصی را تعیین کنید.
 • در طول روز اینترنت را چندین ساعت خاموش بگذارید منتهی این کار را چندین بار در روز انجام داده و در هر بار مدت زمان را کوتاه کنید.
 • فرزند شما باید در زمان استفاده از اینترنت در جایی بنشیند که شما بتوانید او را کنترل کنید.
 • حتما نحوه استفاده صحیح از اینترنت را به فرزندان خود آموزش دهید.فضای مجازی

مدیریت ارتباط کودکان با فضای مجازی تحت نظر کلینیک رویا

این مقاله به خوبی برای شما توضیح داد که والدین باید ارتباط فرزندان خود با فضای مجازی و تکنولوژی را مدیریت کنند تا در عین بهره مند از مزایای آن، از آثار مخرب آن به دور باشند. اما آیا شما می دانید چگونه باید با فرزند خود برخورد کنید تا قانع شده و دچار اعتیاد به اینترنت و آثار سوء آن نشود؟ قطعا در این مسیر به روانشناسان و مشاورین توانمند نیاز خواهید داشت.

کلینیک روانشناسی در شهران و محدوده آن (کلینیک رویا در اکباتان) با تیمی از متخصصین حرفه ای جلسات آموزشی را برای شما برگزار خواهد کرد تا آموزش های لازم را در این زمینه سپری نموده و به خوبی بدانید چگونه با فرزندان خود در این رده سنی برخورد کنید. به خاطر داشته باشید که اگر به اجبار بخواهید آن ها را از اینترنت و تکنولوژی دور کنید، آن ها لجبازتر و مصرتر خواهند شد. کلینیک رویا با برگزاری کارگاه های آموزشی مهارت زندگی کودک و نوجوان، مشاوره خانواده و مشاوره کودک و نوجوان به شما کمک می کند تا با رویکردی درست با این موضوع برخورد کنید.

روانشناسی کودک و نوجوانمشاوره خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *