کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

آگاهی پیش از ازدواج به چه معناست؟نوشته شده توسط در تاریخ خرداد 5, 1399

ازدواج

مهمترین عاملی که آرامش شما را بعد از ازدواج تعیین می کند، آگاهی قبل از ازدواج است.  شما زوجین عزیز یاد از تفاوت های فردی خود، تفاوت های فرهنگی و طبقاتی که میان خانواده ها وجود دارد اگاه باشید. همچنین افرادی که خود و یا یکی از افراد خانواده دچار اختلالات روانی هستند، لازم است طرف مقابل را در جریان چنین شرایطی قرار دهند چرا که این مسئله بسیار بر روی آرامش زندگی و همچنین سلامت نسل بعد تاثیر خواهد گذاشت. همه این موارد نشان دهنده اهمیت آشنایی و اگاهی قبل از ازدواج است.

نکات مهم قبل از ازدواج

شما برای هر امری لازم است شناخت کافی داشته باشید حتی اگر قرار است حرفه ای جدید را در پیش بگیرید، لازم است ابتدا نسبت به آن آگاهی پیدا کنید تا بدانید آیا برای داشتن این شغل، توانمندی لازم را دارید یا خیر. وقتی برای یک شغل لازم است به اندازه کافی تحقیق کنید و مشاوره شغلی انجام دهید، آیا در مورد ازدواج لازم نیست زمان کافی برای تحقیق و آشنایی صرف کنید و از یک مشاوره ازدواج حرفه ای کمک بگیرید.ازدواج

اولین سوالی که از شما مطرح می کنیم این است که آیا شما می دانید دقیقا به چه دلیل قصد ازدواج دارید؟ این اولین آگاهی است که هر فرد باید از شروع زندگی مشترک داشته باشد. ما چند نکته اساسی مهم که آگاهی از آن ها قبل از ازدواج کمک می کند تا زندگی خوبی داشته باشید را برای شما بیان می کنیم:

  • گذشته عاشقانه شما، مربوط به خود شما است.

اگر در گذشته عاشق شده اید و این عشق به سرانجام نرسیده است، لازم نیست در مورد آن با طرف مقابل خود صحبت کنید. این مسئله تنها مختص خود شما است و هیچ کس حق ندارد در مورد آن از شما سوال کند. البته چنین رابطه ای باید دو طرفه باشد به این معنا که متعاقبا شما نیز نباید در مورد این مسئله از همسر آینده خود سوال کنید.

البته اگر خودتان اصرار دارید چنین مسئله ای را مطرح کنید، باید اجازه دهید به شناخت کافی نسبت به یکدیگر رسیده و زمانی که طرف مقابل به شما اعتماد کرد اکنون در مورد این موضوع صحبت کنید. اگر قبل از اعتماد سازی داستان گذشته خود را بیان کنید، احساست او تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.ازدواج

  • در مورد باورها، عقاید و ارزش های خودتان صحبت کنید.

مسئله بسیار مهم که سلامت و آرامش زندگی آینده شما را تعیین می کند، آگاهی از تفاوت های فردی میان زوجین است. شما باید به طور کامل خود را معرفی کنید و این معرفی به بیان رنگ و غذای مورد علاقه محدود نمی شود بلکه در مورد عقاید خود، ارزش ها، محدوده هایی که برای خود نظر می گیرد، خطر قرمزها، حتی نظرتان در مورد بچه دار شد را نیز بیان کنید.

زمانی که به شناخت کامل نسبت به یکدیگر برسید، می توانید فکر کنید که آیا این تفاوت ها ممکن است در آینده منجر به اختلاف شود یا خیر. به هر حال همه انسان ها با هم تفاوت دارند و دو نفر که قرار است با یکدیگر زندگی مشترک را شروع کنند، نباید این تفاوت ها را تحمل کنند بلکه این تفاوت ها باید به گونه ای مدیریت شود که منجر به رشد هر کدام و آرامش در زندگی گردد.

  • صحبت در مورد عقاید و آداب و رسوم خانواده خود را فراموش نکنید.

بعد از ازدواج شما در کنار خانواده قبلی خود، خانواده همسرتان نیز به جمع شما اضافه می شود. این باور بسیار غلط است که مهم همسر است که خوبی عالی باشد  همسر من خوب و عالی باشد و اگر خانواده او با ازدواج ما مخالف بوده و یا از نظر اعتقادی و فرهنگی با ما مغایرت داشته باشند، اهمیت ندارد. بالاخره شما بعد از ازدواج قرار است با خانواده همسر خود زندگی کنید. لذا در جلسات آشنایی قبل از ازدواج حتما در مورد فرهنگ خانواده ها و اعتقاد آن ها حرف بزنید.ازدواج

  • آرزوها و هدف های خود را برای یکدیگر بازگو کنید.

همه ما در زندگی خود آرزوها و اهدافی داریم که برای رسیدن به آن ها تمام تلاش خود را کرده ایم. بعد از ازدواج شرایط متفاوت شده و اکنون شما یک شریک زندگی دارید که نحوه زندگی و حتی آرزوهای شما بری روی زندگی او نیز تاثیر می گذارد. بای مثال بارها دیده ایم که زوجین بعد از ازدواج، به دلیل اینکه یکی از طرفین قصد مهاجرت داشته و قبل از ازدواج در مورد این موضوع صحبت نکرده است، به اختلاف رسیده اند. بیان اهداف دو مزیت دارد.

اول این که طرف مقابل در صورتی که قادر نباشد همراه شما در رسیدن به اهدافتان باشد، در مورد ازدواج تجدید نظر می کند. مزیت دوم به بعد از ازدواج موکول می گردد که همسر شما تمام تلاش خود را خواهد کرد تا به آرزوهایتان برسید.

خدمات کلینیک رویا در زمینه آگاهی های پیش از ازدواج

پیشنهاد ما این است که حتما قبل از ازدواج جلسات مشاوره و آگاهی هیا پیش از ازدواج را شرکت کنید. برای مثال زمانی که با همسر آینده خود در مورد تفاوت های فردی صحبت می کنید، ممکن است این تفاوت ها از نظرتان بزرگ به نظر رسیده و برای ازدواج پشیمان شوید اما کافی است با یک مشاور صحبت کنید تا متوجه شوید این اختلافات فردی حتی ممکن است زمینه ساز پیشرفت شما گردند.ازدواج

البته مراجعه به مشاور زمانی مفید خواهد بود که شما به صحبت های او با دقت گوش داده و در صورتی که از نظرتان منطقی بود، به آن ها عمل کنید. برای این منظور، کلینیک روانشناسی در سعادت آباد و محدوده آن (کلینیک رویا در اکباتان) با تیمی از مشاورین، روانشناسان و روانپزشکان خبره، توانمند و ماهر با برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی، شرایط را به گونه ای فراهم می کند تا زوجین عزیز قبل از ازدواج بتوانند با شرکت در این جلسات، به شناخت کافی نسبت به یکدیگر، اهداف برای شروع زندگی مشترک، وظایف یکدیگر و… رسیده و زندگی خوی را شروع کنند. البته در صورت تمایل شما می توانید در جلسات خصوصی با مشاورین ما نیز شرکت نمایید.

مشاوره ازدواج و طلاق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =