کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

انواع مختلف حافظه و نقش هر کدامنوشته شده توسط در تاریخ مهر 1, 1400

انواع مختلف حافظه و نقش هر کدام

انواع مختلف حافظه و نقش هر کدام


حافظه توانایی ما در ذخیره و بازیابی اطلاعات در زمان مورد نیاز است. خاطرات ما را به شکلی که هستیم نشان می دهد، اما هنوز به نحوه عملکرد حافظه خود فکر نمی کنیم. این پدیده ای است که شامل چندین فرایند است و می تواند به انواع مختلف تقسیم شود. هر خاطره ای که تا به حال داشته ایم می تواند در دسته های مختلف طبقه بندی شود.

انواع حافظه

سال هاست که محققان و متخصصان در مورد طبقه بندی خاطرات بحث کرده اند. آنچه اکثر مردم می توانند بر آن توافق داشته باشند این است که انسان ها حداقل دارای سه دسته وسیع حافظه هستند. سایر انواع حافظه تمایل دارند در این سه دسته اصلی قرار گیرند.

حافظه نیز گاهی به مراحل و فرایندها طبقه بندی می شود. افرادی که حافظه را تنها به دو نوع متمایز تقسیم می کنند، حافظه ضمنی و صریح، معتقدند که انواع دیگر خاطرات مانند حافظه های حسی، کوتاه مدت و بلند مدت، نوعی حافظه نیستند بلکه مراحل حافظه هستند.

انواع حافظه

حافظه حسی

حافظه حسی به شما امکان می دهد اطلاعات حسی را پس از پایان تحریک به خاطر بسپارید. محققانی که حافظه را بیشتر به عنوان مرحله طبقه بندی می کنند تا انواع، معتقدند که همه خاطرات دیگر با شکل گیری خاطرات حسی آغاز می شوند. به طور معمول حافظه حسی شما فقط برای مدت کوتاهی اطلاعات را حفظ می کند. به خاطر سپردن احساس لمس شخص یا صدایی که به طور گذرا شنیده اید، حافظه حسی است.

هنگامی که یک تجربه حسی مرتباً تکرار می شود و شما شروع به پیوستن خاطرات دیگر به آن می کنید ، تجربه حسی دیگر در حافظه حسی شما متوقف می شود. ممکن است به حافظه کوتاه مدت یا دائمی تر به حافظه بلند مدت شما منتقل شود.

سه نوع حافظه حسی وجود دارد: نمادین، که از طریق بینایی به دست می آید. پژواک، که شنوایی است ؛ و لمسی است که از طریق لمس است

حافظه کوتاه مدت

همانطور که از نامش پیداست، حافظه کوتاه مدت به شما امکان می دهد اطلاعات خاصی را در مورد هر چیزی برای مدت کوتاهی به خاطر بسپارید. حافظه کوتاه مدت به اندازه حافظه حسی زودگذر نیست، اما به اندازه حافظه بلند مدت نیز دائمی نیست. حافظه کوتاه مدت به عنوان حافظه اولیه یا فعال نیز شناخته می شود.

تحقیقات تخمین می زند که خاطرات کوتاه مدت فقط حدود 30 ثانیه دوام می آورند. هنگامی که یک خط در کتاب یا رشته ای از اعداد را می خوانید که باید به خاطر بیاورید، این حافظه کوتاه مدت شما در محل کار است.

با تمرین اطلاعات می توانید اطلاعات را در حافظه کوتاه مدت خود ذخیره کنید. به عنوان مثال، اگر شما نیاز به یادآوری یک رشته از اعداد دارید ، ممکن است تا زمانی که آنها را وارد نکنید ، آنها را برای خود تکرار کنید. با این حال ، اگر از شما خواسته شود آن اعداد را حدود 10 دقیقه پس از وارد کردن آنها به یاد بیاورید ، به احتمال زیاد نمی توانید.

در حالی که برخی از متخصصان حافظه فعال را چهارمین نوع حافظه مجزا می دانند، حافظه فعال می تواند در طبقه بندی حافظه کوتاه مدت قرار بگیرد و در بسیاری از موارد حتی به جای یکدیگر استفاده می شود.

حافظه بلند مدت

ما اکثریت قریب به اتفاق خاطرات خود را در حافظه بلند مدت خود ذخیره می کنیم. هر حافظه ای که هنوز بعد از 30 ثانیه می توانیم به خاطر بیاوریم می تواند به عنوان حافظه بلند مدت طبقه بندی شود. این خاطرات دارای اهمیت هستند – از یادآوری نام یک چهره دوستانه در کافی شاپ مورد علاقه خود تا اطلاعات مهم مانند تولد یک دوست نزدیک یا آدرس خانه شما.

هیچ محدودیتی در مورد اینکه حافظه طولانی مدت ما چقدر می تواند نگه دارد و برای چه مدت وجود ندارد. ما می توانیم حافظه بلند مدت را به دو دسته اصلی تقسیم کنیم: حافظه بلندمدت صریح و ضمنی.

حافظه بلند مدت صریح

خاطرات بلندمدت صریح، خاطراتی هستند که ما آگاهانه و عمداً برای شکل گیری و به خاطر آوردن آنها وقت گذاشتیم. حافظه صریح حاوی اطلاعاتی مانند روز تولد بهترین دوست شما یا شماره تلفن شما است. این اغلب نقاط عطف عمده ای را در زندگی شما شامل رویدادهای دوران کودکی ، تاریخ فارغ التحصیلی یا کارهای علمی که در مدرسه آموخته اید ، شامل می شود.

به طور کلی ، خاطرات صریح می توانند اپیزودیک یا معنایی باشند. خاطرات اپیزودیک از قسمت های خاصی در زندگی شما شکل می گیرد (به عنوان مثال ، اولین باری که دوچرخه سواری کردید یا اولین روز مدرسه).

خاطرات معنایی حقایق کلی و تکه های اطلاعاتی هستند که در طول سالها جذب کرده اید. به عنوان مثال، هنگامی که یک کلمه متقاطع را پر می کنید ، یک واقعیت تصادفی را به خاطر می آورید ، آن حافظه را از حافظه معنایی خود بیرون می آورید. شرایطی مانند بیماری آلزایمر به شدت بر خاطرات صریح تأثیر می گذارد.

بیماری آلزایمر

حافظه‌ی طولانی مدت ضمنی

ما به اندازه خاطرات صریح در ایجاد خاطرات ضمنی عمدی نداریم. خاطرات ضمنی به طور ناخودآگاه شکل می گیرند و ممکن است بر طرز فکر و رفتار افراد تأثیر بگذارد. هنگامی که ما مهارت های حرکتی مانند پیاده روی یا دوچرخه سواری را یاد می گیریم ، حافظه ضمنی اغلب نقش می بندد. اگر در 10 سالگی نحوه دوچرخه سواری را آموخته اید و فقط در 20 سالگی آن را دوباره سوار شده اید ، حافظه ضمنی به شما کمک می کند نحوه دوچرخه سواری را به خاطر بسپارید.

نوشتن با دست باعث تقویت فعالیت مغزی و مهارت های حرکتی خوب ، نمایش های مطالعه می شود

چرا انواع مختلفی از حافظه داریم؟

هر نوع حافظه متفاوتی که داریم مهم است و همه آنها عملکردهای متفاوتی دارند. حافظه کوتاه مدت شما به شما امکان می دهد اطلاعات را در یک لحظه پردازش و درک کنید. وقتی یک پاراگراف را در کتاب می خوانید و آن را درک می کنید ، این حافظه کوتاه مدت شما در محل کار است.

ارزشمندترین و مهم ترین خاطرات شما در حافظه بلند مدت شما ذخیره می شود. حافظه بلند مدت شما نحوه راه رفتن ، صحبت کردن ، دوچرخه سواری و انجام کارهای روزانه را آسان می کند. همچنین به شما امکان می دهد تاریخ ها و حقایق مهم را به خاطر بیاورید.

در فعالیت های روزمره خود، بیشتر متکی به حافظه بلند مدت خود هستید. از بیدار شدن و مسواک زدن تا سوار شدن در اتوبوس مناسب برای رفت و آمد به محل کار ، به یاد آوردن همه این مراحل با حافظه بلند مدت شما تسهیل می شود.

خاطرات چگونه ساخته می شوند؟

خاطرات در سه مرحله مجزا ساخته می شوند. با کدگذاری شروع می شود. رمزگذاری راهی است که محرک ها و اطلاعات خارجی به مغز شما راه پیدا می کنند. این می تواند از طریق هر یک از حواس پنج گانه شما رخ دهد.

مرحله بعدی ذخیره سازی است ، جایی که اطلاعاتی که ما دریافت می کنیم به طور مختصر ذخیره می شود ، مانند حافظه حسی و کوتاه مدت ، یا به طور دائمی ، مانند حافظه بلند مدت.

مرحله نهایی فراخوان است. یادآوری توانایی ما در بازیابی حافظه ای است که از محل ذخیره شده ساخته ایم. این فرایندها همچنین نحوه تبدیل حافظه حسی به حافظه کوتاه مدت یا حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت است.

حافظه

آیا می توانید حافظه‌ی خود را تقویت کنید؟

شنیدن شکایت مردم از ضعف حافظه بسیار شایع است. هنگامی که ما سعی می کنیم اطلاعاتی را که رمزگذاری و ذخیره کرده ایم به خاطر بیاوریم، و نمی توانیم ، آنگاه حافظه ما دچار نقص شده است. خبر خوب این است که می توانید حافظه خود را بهبود بخشیده و فرآیند کدگذاری ، ذخیره و یادآوری اطلاعات را یکپارچه کنید. در اینجا چند نکته وجود دارد که می تواند به تقویت حافظه شما کمک کند:

مراقب بدن خود باشید. اگر با تغذیه متعادل، ورزش منظم و خواب کافی از بدن خود مراقبت کنید ، سلامت مغز خود را بهبود می بخشید که به شما کمک می کند خاطرات را بهتر پردازش و به خاطر بیاورید.

ذهن خود را تمرین دهید. چندین فعالیت و پازل وجود دارد که می توانید انجام دهید تا به تمرینات عالی ذهن خود بپردازید.

از تقویم ها و برنامه ریزی استفاده کنید. با استفاده از تقویم و برنامه ریزی ، فضای حافظه را در مغز خود خالی کنید تا موارد کوچک مانند لیست خرید و زمان ملاقات را به خاطر بسپارید.

از نظر ذهنی فعال باشید. خواندن ، نوشتن و یادگیری مداوم به شما کمک می کند تا از نظر ذهنی فعال بمانید ، که می تواند حافظه شما را بهبود بخشد.

سلامت روان

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 17 =