جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

سندرم استکهلم سازمانی چیست؟نوشته شده توسط در تاریخ بهمن 20, 1399

سندرم استکهلم سازمانی چیست؟

سندرم استکهلم سازمانی چیست؟


یکی از اختلالات روانی که در ابتدا در میان افراد ربوده شد کشف شد، سندروم استکهلم است. در این حالت فرده که گروگان گرفته شده بود، به فرد گروگان گیرنده وابسته می شود. این اتفاق را به وفور در سریال ها و فیلم ها مشاهده کرده اید اما باید بدانید که متاسفانه واقعیت دارد. اولین بار این اختلال در سال 1973 در جریان سرقت از یک بانک در سوئد کشف شد. در این زمان 4 کارمند ربوده شدند و گروگانگیری 6 روز به طول انجامید. در این دوره، کارمندان به سارق وابسته شدند به گونه ای که در جلسه دادگاه، علیه سارق شهادت ندادند. روانپزشکان بعد از بررسی های لازم متوجه شدند یک وابستگی عاطفی میان کارمندان و فرد گروگان گیر شکل گرفته است. اما آیا می دانید نوع دیگر سندروم استکهلم به نام سندرم استکهلم سازمانی شناخته شده است؟

منظور از سندروم استکهلم سازمانی چیست؟

برخی از افراد زمانی که در یک شرکت شروع به کار می کنند، اگر دوره کاری آن ها طولانی و چند ساله شوند، نسبت به آن شرکت وفادار شده و در نتیجه ممکن است سندروم استکهلم سازمانی را تجربه کند. این سندروم زمانی رخ می دهد که کارفرما از وفاداری کارمندان خود سواستفاده نماید و رابطه ای دقیقا همانند رابطه گروگان گیر و فرد ربوده شده شکل گیرد. این رابطه تماما به نفع کارفرما خواهد بود و هر زمان بخواهد می تواند به راحتی کارمند خود را اخراج کند.

افراد مبتلا به سندروم استکهلم سازمانی احساسات را درگیر روابط کرای خود کرده و در نتیجه روحیه بسیار شکننده و آسیب پذیری خواهند داشت. هر زمان که از کارفرمایان خود بدرفتاری ببینند، خود را قانع می کنند که کارفرما مجبور است برای پیشرفت امور شرکت چنین برخوردی داشته باشد در نتیجه حرفی نزده و همچنین وابستگی و وفاداری خود را با شرکت حفظ می کند. جالب است بدانید اگر فردی که بیرون ماجرا بوده و شاهد رفتار کارمند و کارفرما است، رفتار کارفرما را توهین آمیز تلقی کرده و از کارمند بخواهد اقدامی انجام دهد، کارمند شروع به دفاع از شرکت و کارفرما می کند.

سندروم استکهلم سازمانیفرهنگ سازمانی شرکت ها در شکل گیری سندرم استکهلم سازمانی

چند دلیل مهم در شکل گیری ر سازمانی وجود دارد:

– کارفرمایان رفتار سواستفاده از کارمندان را از همان ابتدا در پیش گرفته و سعی می کنند این روحیه را به همکاران خود تحمیل نمایند. بعد از مدتی چنین رفتاری برای کارمندان، عادی می شود.

– مهمترین اصل در فعالیت چنین شرکت هایی، وفاداری است. از همان ابتدا به کارمندان تلقین می شود که تحت هر شرایطی باید وفاداری خود نسبت به شرکت را حفظ کنند. در نتیجه کارمند حتی اگر تحت شرایط بدی قرار گیرد، باز هم خود را قانع می کند که همه افراد در این شرایط قرار داشته و هدف همگی، پیشرفت و رشد شرکت است. جالب است بدانید که سازمان در قبال این وفاداری کارمندان، هیچ تعهد و وفاداری نسبت به ان ها ندارد.

– عامل دیگر در شکل گیری سندروم استکهلم سازمانی، قدرت کارفرما است که هم رفتار تهدید کننده و هم رفتار مهربان با کارمندان داشته و در نتیجه به راحتی می تواند آسایش روحی کارمندان را تحت مدیریت خود در بیاورد.

فرهنگ سازمانی شرکت ها در شکل گیری سندروم استکهلم سازمانیروش هایی برای رهایی از سندرم استکهلم سازمانی

کارمندانی که روزانه چنین فشارهای روحی را تجربه می کنند، شدید در معرض آسیب بوده و در مدت زمان کوتاهی، سلامت روان خود را از دست می دهند. قطعا این کارمندان، فشار روحی خود را به محیط زندگی وارد می کنند. در شرکت نمی توانند از حقوق خود دفاع کنند و عصبانیت نهادینه شده در وجود خود را در محیط بیرون شرکت تخلیه خواهند کرد.

متاسفانه واقعیت تلخ این است که در دنیا امروز که افراد به شدت درگیر امور مادی زندگی خود هستند، حاضر می شوند تحت هر شرایطی، موقعیت کاری خود را حفظ کنند حتی اگر به سندروم استکهلم دچار شوند. اما آیا م دانید کسی که آرامش خیال نداشته باشد بعد از مدتی سلامت روان را از دست داده و در نتیجه دچار انواع بیماری های جسمی و اختلالات روحی خواهد شد؟ حتی اگر بهترین شرایط مالی را داشته باشید، در شرایطی که روان بیمار شده است نمی توانید از زندگی لذت ببرید.

چند توصیه برای رهایی از سندرم استکهلم سازمانی برای شما عزیزان داریم:

1- اولین راهکار این است که خودتان را کنار بکشید به این امید که شرایط به نفع شما و سایر کارمندان تغییر کند. البته قبل از هر چیز باید به رفتار کارفرمای خود توجه کنید. اگر می دانید که بد رفتاری زیادی نداشته و در زمان عقب نشینی شما، مهربان می شود، می توانید این راهکار ار انجام دهید اما در برخی موارد شرایط بدتر شده و رئیس، بدخلق تر می گردد.

روش هایی برای رهایی از سندروم استکهلم سازمانی2- تنها رفتارهای مثبت کارفرما را قبول کنید. علت شکل گیری سندروم استکهلم سازمانی این است که کارمندان تمام رفتارهای خوب و بد کارفرما را قبول می کنند اما این کار غلط است. شما نباید آرامش خود را در ازای پیشرفت شرکت از دست بدهید. به خود بفهمانید که شما یک انسان، با ارزش شخصیتی بوده و هیچکس حق ندارد به هر دلیل، شخصیت شما را نادیده بگیرد.

3- با همکاران خود متحد شوید. در چنین شرکت هایی کارفرما سعی می کند حتی کوچکترین امور کارمندان خود را تحت کنترل خود داشته باشد. اما شما باید با همکاران خود دوست شده و با اتحاد، اجازه ندهید مدیر بر شما مسلط شود.

4- شما نباید ساکت باشید و اجازه دهید مدیر به هر طریقی که می خواهد با شما رفتار کند. بلکه محترمانه با او صحبت کنید و دلخوری های خود در مورد رفتارش را به او متذکر شوید.

5- در صورتی که کارفرما رفتار خود را تغییر نداده و برای صحبت های شما ارزش قائل نشود، شرایط را به مدیر بالاتر گزارش کرده و از او بخواهید مورد را پیگیری کند.

6- در نهایت فراموش نکنید کارمندی که سابقه کاری خوبی داشته و هیچ مشکل اخلاقی و کاری ندارد، می تواند در شرکت هایی دیگر برای خود فرصت شغلی ایجاد کند لذا در شرکتی که سندروم استکهلم سازمانی به شدت وجود دارد، جایی برای ماندن نیست و باید استعفا داد.

درمان اختلالات روانشناختیدرمان اختلالات هیجانیروانپزشکیروانکاویسلامت روان

1 دیدگاه

  • ممنون از اینکه به این موضوع پرداختید بدون شک یکی از راهکار های مقابله با سندروم استکهلم افزایش اگاهی و مطالعه درباره اونه. تا بتونیم سازمان هایی که درگیر سندروم استکهلم هستن رو شناسایی کنیم و از ورود به اون ها جلوگیری کنیم. برای این کار هم باید سعی کنیم تا عزت نفس خودمون رو بالا ببریم و از حق و حقوقمون به خوبی اگاهی داشته باشیم برای این کار ها میتونیم مطالعمون رو بیشتر کنیم و از منابع معتبر مثل وال استریت ژورنال و دانشگاه کسب و کار و…. استفاده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + بیست =