جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

سندرم استکهلم چیست؟نوشته شده توسط در تاریخ آذر 19, 1399

سندرم استکهلم چیست؟

سندرم استکهلم چیست؟


متاسفانه یکی از اتفاقات تلخی که در کل دنیا رخ می دهد، گروگان گیری است. چنین عمل ناپسندی به دلایل مختلف صورت می گیرد و آنچه ناخوشایند است، تجاوزات جنسی و حتی قتل فرد افراد است. به همین دلیل است که وقتی اسم گروگانگیری به میان می آید، ترسی تمام وجود ما را فرامی گیرد. اما تحقیقات نشان می دهد این حالت در برخی از افراد برعکس است به این معنا که فرد گروگان گرفته شده به گروگان گیر وابسته شده و دوست ندارد از او جدا شود. برای شما نیز این اتفاق عجیب است اما واقعیت داشته و به چنین حالتی سندروم استکهلم گفته می شود. این مقاله را با دقت مطالعه نمایید تا با این سندرم عجیب و غریب آشنا شوید.

تعریف سندرم استکهلم

همانگونه که در ابتدای مقاله ذکر شد فرد مبتلا به سندرم استکهلم در زمان گروگان گیری دوست دارد اسیر بماند ولی از گروگان گیر جدا نشود. در واقع به او وابسته شده است. اما اکونو این سوال پیش می آید که اولین بار چنین ناهنجاری روحی چه زمانی اتفاق افتاد؟ براساس تحقیقات علم روانشناسی، سندرم استکهلم به سال 1973 در سوئد بر می گردد. در این تاریخ سارقی به بانک حمله کرد و 4 نفر را گروگان گرفت. مدت زمان گروگانگیری تا دستگیری سارق، یک هفته طول کشید. در این مدت رباینده شدگان به سارق وابسته شده بودند به حدی که بعد از دستگیری حاضر نبودند علیه رباینده صحبتی داشته باشند. در این زمان بود که متخصصین روانشناسی متوجه وجود نوعی اختلال روانی در این افراد شدند.

سندرم استکهلم چیست؟علائم سندرم استکهلم

اما اکنون به بررسی این موضوع بپردازیم که اگر فردی به سندرم استکهلم مبتلا شده است چگونه می توان تشخیص داد؟ کافی است علائم زیر را در او رویت کنید:

– بعد از آزاد شدن، تمایل دارد پیشش گروگان گیر برگردد. با وجود اینکه هیچ رابطه و شناختی از قبل بین آن ها وجود نداشته، ولی به شدت به گروگان گیر وابسته شده است.

– هر چه زمان می گذرد، وابستگی عاطفی بیشتر می شود.

– طرز فکر چنین فردی نسبت به روگان گیر مثبت است یعنی فکر می کند او فرد خوبی است اما به دلایلی همانند دلایل مالی مجبور شده است تن به آدم ربایی بزند.

– در زمان بازجویی، با پلیس همکاری نمی کند چون می داند هر حرفی ممکن است به ضرر گروگان گیر تمام شود. جالب است بدانید حتی تمام تلاش خود را می کند تا رباینده را بی گناه جلوه دهد.

سندرم استکهلم چیست؟دلیل شکل گیری سندرم استکهلم

سندرم استکهلم زمانی رخ می دهد که رباینده و ربوده شده هیچ ارتباطی از قبل نداشته باشند. در واقع دو فرد بیگانه، بعد از گروگان گیری با هم آشنا شده اند. در این صورت وابستگی رخ داده را سندرم استکهلم می گویند. این رابطه عاطفی به صورت اتفاقی و در طول زمان رخ می دهد. اگر دوران گروگان گیری طولانی باشد و رباینده به ربوده شده سختگیری نکند، به تدریج بهم وابسته خواهند شد.

علم روانشناسی ثابت کرده است که سندرم استکهلم بی شباهت با شست و شوی مغزی نیست. گروگان گیر در شرایطی است که هر دستوری بدهد فرد ربوده شده باید اطاعت کند. در نتیجه از این قدرت استفاده نموده و در رفتار و گفتار خود به گونه ای عمل می کند که او از خانواده و عزیزان خود ناامید شود. همین مسئله باعث گرایش او به گروگان گیر می شود. وقتی ببیند خانواده در تامین نیاز گروگان گیر دیر عمل می کند، حرف های رباینده مبنی بر اینکه خانواده او را نمی خواهند را باور کرده و از نظر روحی نیز به او علاقمند می شود.

به طور کلی سندرم استکهلم به دو دلیل اصلی رخ می دهد:

– ذکر کردیم که شرط لازم برای شکل گیری سندرم استکهلم طولانی شدن زمان گروگان گیری است. در واقع این رابطه عاطفی نیاز به زمان دارد تا شکل بگیرد. در این مدت در صورتی که رباینده رفتار بدی با فرد نداشته باشد در واقع مثل حالتی است که این دو هم خانه هستند در نتیجه فرد ربوده شده فراموش می کند که الان در معرکه گروگان گیری به دام افتاده است.

– شرط لازم برای بروز سندرم استکهلم این است که هر دو نفر با هم سازگار باشند و بتوانند شرایط را به خوبی پیش ببرند. از یک سو رباینده رفتار مهربانانه با ربوده شده داشته باشد و از سویی دیگر فرد ربوده شده نیز با او تعامل داشته باشد. همین سازگاری برای مدت طولانی کافی است تا بعد از رهایی از گروگان، فرد ربوده شده علائم وابستگی را نشان دهد.

سندرم استکهلم چیست؟درمان سندرم استکهلم در کلینیک رویا

در صورتی که این مقاله را با دقت مطالعه نموده باشید متوجه شده اید که سندرم استکهلم به دلیل اختلال عاطفی در فرد گروگان گرفته شده رخ می دهد. بسیاری از خانواده ها وقتی فرزند و یا یکی از عزیزان خود را از گروگان گیری نجات می دهند با این مشکل در او روبرو می شوند. فرد بعد از آزادی دوست دارد پیش گروگان گیر باشد. در این زمان نباید نسبت به چنین ناهنجاری روحی بی تفاوت بود و باید با یک مشاور و یا روانشناس صحبت کرد. فراموش نکنید اگر مشکل حاد شود منجر به بروز سایر اختلالات روانی خواهد شد.

کلینیک روانشناسی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) با خدمات مشاوره غیر حضوری و آنلاین با تیمی از متخصصین ماهر و توانمند برای درمان اختلالات روانشناختی و روانکاوی در خدمت شما است تا ابتدا به صورت غیر حضوری با شما صحبت داشته و مشکل را مطرح کنید. بعد از دریافت اطلاعات اولیه، میزان پیشرفت اختلال، شرایط فرد درگیر با آن و… دوره های درمان مشخص خواهد شد. نگران نباشید ما به شما اطمینان می دهیم اگر با متخصص همکاری داشته باشید در کوتاه ترین زمان سلامتی خود را به دست خواهید آورد.

درمان اختلالات روانشناختیدرمان اختلالات هیجانیروانپزشکیروانکاویسلامت روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 4 =