کلینیک رویا

اضطراب جدایینوشته شده توسط در تاریخ تیر 23, 1399

اضطراب جدایی

کودکان تا چند سال اول زندگی خود وابستگی زیادی به والدین دارند و این مسئله باعث بروز مشکل برای پدر و مادران خواهد شد. تصور کنید که مادری بیمار شده و مجبور است چند ساعت کودک خود را نزد یکی از نزدیکان بگذارد. متاسفانه بارها دیده ایم که کودک در این چند ساعت، به حدی گریه کرده است که از خستگی از حال رفته است. این اختلال که تحت عنوان اضطراب جدایی در کودکان شناخته شده است، باید با روش های درست درمان شود چرا که در این استرس، مشکلات شخصیتی را برای فرزند به وجود خواهد آورد.

علائم اضطراب جدایی در کودکان

معمولا از یک سالگی، وابستگی فرزندان به والدین شروع خواهد شد. اما کمی که فرزند شما بزرگتر شود، این وابستگی به تدریج کم رنگ خواهد شد. منتهی مسئله ای که والدین باید به آن توجه داشته باشند این است که اگر اختلال اضطراب جدایی را مدیریت نکرده و نتوانند فرزندان را به دوری از خود عادت دهند، این استرس شدت گرفته و برای رفتن به مهد کودک و مدرسه، مشکل ساز خواهد شد.

یکی از مهمترین سوالاتی که والدین از متخصصین ما در کلینیک رویا مطرح می کنند این است که چگونه می توانیم متوجه شویم این وابستگی، عادی است و یا نوعی اضطراب جدایی است. کافی است علائم زیرا را بررسی کنید:اضطراب جدایی

 • عدم تمایل به خارج شدن از خانه

اولین علامت در اضطراب جدایی این است که کودک علاقه ای برای بیرون رفتن از خانه نداشته و حتی می خواهد با والدین خود در خانه بماند.

 • بی خوابی و یا کابوس دیدن

کودک در زمان خواب، کابوس های ترسناک می بیند. و حتی نمی تواند به خوبی استراحت کند. در این زمان بلافاصله که از خواب بیدار می شود، به سراغ پدر و مادر آمده و می خواهد در کنار آن ها بخوابد.

 • مشکلات جسمی

کافی است چند ساعت فرزند خود را به کسی بسپارید، در این صورت مشکلاتی همچون حالت تهوع، سردرد، سرگیجه و… در او بروز می کند.

 • ترس از دست دادن پدر و مادر

کودک به حدی به والدین خود وابسته است که با هر بار بیرون رفتن از خانه، نگران است مبادا آن ها را از دست بدهد.

دلایل اضطراب جدایی در کودکان

در صورتی که فرزند نشما به اضطراب جدایی مبتلا شده است، باید دلیل بروز این اختلال رفع گردد تا ترس در وجود نیز از بین برود. لذا لازم است بدانیم چرا کودک شما با اضطراب جدایی درگیر است:اضطراب جدایی

 • ژنتیک

علم ثابت نموده است که والدین که خود به استرس و اضطراب مبتلا هستند، به احتمال بیشتری کودکی خواهند داشت که دچار اضطراب باشد.

 • از دست دادن یکی از عزیزان

از دست دادن پدر، مادر و یا یکی از نزدیکان که کودک به او به شدت وابسته است همانند پدر بزرگ، مادر بزرگ و… زمینه ساز بروز اضطراب جدایی در وجود کودک خواهد شد.

 • روش تربیت فرزندان

والدین عزیز توجه داشته باشند که یکی از مهمترین عوامل موثر در ابتلای کودک به اضطراب جدایی، نوع روش تربیتی است که آن ها به کار می گیرند. سخت گیری بیش از اندازه به گونه ای که کودک از پدر و مادر خود بترسد و یا آسان گرفتن بیش از حد، هر دو نهایتا منجر به اضطراب جدایی خواهد شد.

 • تغییر محل زندگی

معمولا زمانی که شما عزیزان محل زندگی خود را عوض نموده و کودک از وابستگی های قبلی خود همانند دوستان جدا می شود، به صورت ناخواسته این جدایی منجر به استرس در او می شود که مبادا باز هم در آینده، چنین جدایی هایی وجود داشته باشد.

راهکارهای کاهش اضطراب جدایی

والدینی که وجود اضطراب جدایی را در فرزندان خود مشاهده می کنند، علاوه بر کمک گرفتن از متخصص، لازم است موارد زیر را نیز در نظر داشته باشند:اضطراب جدایی

 • کودکان خود را به جدا ماندن، عادت دهید.

برای مثال در هفته حداقل یکبار فرزند خود را از صبح تا شب به خانه یکی از نزدیکان ببرید. حتی به مرور زمان او را عادت دهید که شب ها خانه پدر بزرگ و مادربزرگ بخوابد.

 • زمان جدایی را تنظیم کنید.

به این مسئله توجه کنید که چه زمان فرزند را از خود دور می کنید. به هیچ عنوان در زمان خستگی، خواب آلودگی، بیماری و… کودک را از خودتان جدا نکنید چون در این مواقع، اضطراب او بیشتر خواهد شد.

 • برای خداحافظی با کودک، مراسم برپا نکنید.

اشتباهی که برخی از والدین مرتکب می شوند این است که در زمان جدایی، چند دقیقه با کودک صحبت کرده و او را دلداری می دهند. این قبیل خداحافظی ها باعث می شود ترس دوری از پدر و مادر سریعا شروع شده و در نتیجه کودک از ماندن در کنار شخص دیگر منصرف شود. هر چه سریع تر از فرزند خود خداحافظی کرده و بروید.

 • حتما سر قول خود بمانید.

زمانی که از کودک جدا می شوید، از شما در مورد ساعت برگشتن سوال خواهد کرد. حتما در ساعتی که قول می دهید، باز گردید. این عمل به وعده منجر به اعتماد سازی در کودک خواهد شد.

درمان اضطراب جدایی تحت نظر کلینیک رویا

متاسفانه اضطراب جدایی نوعی اختلال است که در سال های اخیر در بیشتر کودکان رخ داده و رو به افزایش است. این قبیل مشکلات باید در همان سنین کودکی درمان شوند چرا که در غیر این صورت در روح و روان فرزند شما ریشه کرده و این ترس تا بزرگسالی نیز با او همراه خواهد بود. آیا می دانید کودکی که با اضطراب جدایی رشد کرده و هر روز این استرس در او بیشتر می شود، چه آینده ای را در پیش روی دارد؟اضطراب جدایی

والدین عزیز حتما باید از مشاور کمک بگیرند تا به فرزند خود کمک کنند این ترس در او از بین برود. شما می توانید از متخصصین ما در کلینیک مشاوره در شهران و محدوده آن (کلینیک رویا در اکباتان) درخواست کمک کنید. ما دوره های آموزشی و کارگاه مهارت فرزندپروری، مشاوره خانواده و مشاوره کودک و نوجوان را برای شما والدین برگزار نموده و همچنین در جلسات متعدد، با روانکاوی سعی می کنند این ترس را در وجود کودک از بین ببرند.

درمان اختلالات روانشناختیدرمان اختلالات هیجانیروانشناسی کودک و نوجوانروانکاویمشاوره خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *