کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

تفاوت روانشناس و روانپزشک چیست؟نوشته شده توسط در تاریخ مرداد 13, 1399

روانشناس و روانپزشک

اینکه انسان ها در طول دوران زندگی خود دچار مشکلات روانی شوند، مسئله ای کاملا طبیعی است. به هر حال تمامی لحظات زندگی شاد نیست و ما با سختی و غم های زیادی در هر مرحله از عمر مواجه خواهیم شد. این بدان معنا است که روح و روان ما درگیر شادی و غم است. اینکه ما چه اندازه در برابر مشکلات و غم ها دوام آورده و بتوانیم سریع تر از نظر روی به حالت عادی برگردیم، تضمین کننده سلامت روان ما خواهد بود. اما گاها چه به دلیل شرایط محیطی و چه به صورت ارثی دچار اختلالات روانی می شویم که نیاز است تحت نظر روانشناس و روانپزشک ، درمان را آغاز کنیم.

در این زمان سوال اینجا است که شما باید به سراغ روانشناس بروید و یا اینکه لازم است روانپزشک شرایط روحی شما را بررسی کند.این دو تخصص کاملا با هم تفاوت داشته و در این مقاله به بیان تفاوت های میان آن ها خواهیم پرداخت.

تفاوت های میان روانشناس و روانپزشک

 • رشته تحصیلی

اولین تفاوت میان روانشناس و روانپزشک، در نوع رشته تحصیلی آن ها است. روانپزشکی شاخه ای از علم پزشکی است که فرد ابتدا در رشته پزشکی عمومی تحصیل نموده و سپس برای تخصص، روانپزشکی را انتخاب می کند. اما روانشناسان، در دوران دبیرستان رشته علوم انسانی را انتخاب می کنند و در دانشگاه نیز رشته روانشناسی را برای تحصیل انتخاب می کنند.روانشناس و روانپزشک

 • تجویز دارو توسط روانپزشک

اگر فردی که به اختلال روانی مبتلا شده است، نیاز به مصرف دارو داشته باشد باید حتما تحت نظر روانپزشک قرار گیرد. به این معنا که روانشناس تنها از طریق تکنیک های علمی و مشاوره درمانی، سعی می کند مشکل فرد را رفع کند. اما گاها به مرحله ای می رسد که تشخیص می دهد درمان این ناهنجاری روانی، بدون دارو امکان پذیر نیست در نتیجه درمان باید همزمان تحت نظر روانپزشک پیش برود.

لازم است بدانید که روانشناس تحت هیچ شرایطی حق تجویز دارو ندارد. اگر صلاح بداند که شما باید بخشی از درمان را با دارو پیش ببرید، حتما لازم است شما را به روانپزشک معرفی نماید.

 • طول درمان

با توجه به اینکه روانپزشک درمان دارویی انجام می دهد، لذا تعداد جلسات درمانی او کوتاه و فاصله بین هر بار مراجعه، طولانی می شود. اما روانشناس سعی می کند با مشاوره و تکنیک های روانشناسی، وضعیت روحی فرد را بررسی و کمک کند تا مشکل او رفع شود.

 • منشا جسمی یا روحی اختلال

همانگونه که بیان کردیم برخی از مشکلات روحی، منشا جسمی دارند و یا برعکس. گروهی از بیماری های روحی منجر به بیماری های جسمی در فرد می شود. در هر دو مورد، تشخیص نوع عارضه جسمی و تجویز دارو متناسب با شرایط بیمار، برعهده روانپزشک است چرا که روانپزشک، در ابتدا پزشکی عمومی خوانده و در نتیجه تسلط کامل به مورفولوژی بدن انسان دارد. در صورت نیاز شما را به متخصص امراض جسمی ارجاع خواهد داد.روانشناس و روانپزشک

چند نکته مهم در دوره های های روان درمانی

تفاوتی نمی کند که چه نوع اختلال روحی برای شما رخ داده و اکنون تحت نظر روانشناس یا روانپزشک هستید. در هر صورت باید چند نکته را در طول درمان در نظر بگیرید:

 • حفظ پیوستگی دوره های درمانی

به هیچ عنوان درمان را سرخود و نیمه کاره رها نکنید چون در این صورت مشکل روحی شما بدتر از حالت قبل عود می کند. این مسئله در مواردی که درمان دارویی انجام می دهید، بیشتر خود را نشان می دهد.

 • مصرف داروها طبق تجویز روانپزشک

شما نباید دوز مصرف دارو را خودتان کم و زیاد کنید. در هر بار مراجعه به روانپزشک، بسته به وضعیت بهبودی شما، دوز دارو را تغییر خواهد دارد.

 • درمان همزمان تحت نظر روانشناس و روانپزشک

گروهی از اختلالات روانی به گونه ای هستند که برای درمان لازم است فرد همزمان تحت نظر روانشناس و روانپزشک قرار گیرد. به عبارت دیگر جلسات مشاوره و دارو درمانی باید همزمان پیش برود تا اثر بخش باشد. در این صورت نظر متخصص را پذیرفته و طبق دستور عمل کنید.روانشناس و روانپزشک

 • صبر و تحمل در طول درمان

شما باید برای درمان صبوری به خرج دهید. به هر حال سخت ترین عارضه ها، ناهنجاری های روانی هستند زیرا بخشی از روح را درگیر نموده و به این راحتی نمی توان از آن رهایی یافت. حوصله به خرج داده و تمام تلاش خود را انجام دهید تا براساس دستورات متخصص، سلامتی خود را سریع تر به دست آورید.

 • پیشروی درمان با یک متخصص حرفه ای

دیده شده است که برخی از افراد در اواسط دوره درمان، تصمیم می گیرند متخصص خود را عوض کنند و زمانی که دلیل این کار را جویا می شویم، اثر بخش نبودن درمان تا این مرحله را بهانه می کنند. اما همانگونه که گفتیم درمان اختلالات روانی زمان بر است. اجازه دهید متخصص درمان را پیش ببرد. شک نکنید که اگر بداند از عهده درمان شما بر نمی آید، سریعا شما را به روانشناس یا روانپزشک دیگری ارجاع خواهد داد زیرا سلامتی شما مهمتر است.

 • توجه به سوابق موثر در مشکلات

در درمان تحت نظر روانشناس و روانپزشک، اگر سابقه بیماری از قبل داشته و یا حادثه تلخی برای شما رخ داده است که می دانید به تشخیص کمک می کند، حتما برای متخصص توضیح دهید. هر اندازه که شما در مورد مشکل خود شفاف تر صحبت کنید، به درمان سریع تر و بهتر خود کمک خواهید کرد.

خدمات مربوط به سلامت روانی تحت نظر کلینیک رویا

زمانی که مشکلات روحی و روانی برای ما پیش می آید. انتخاب متخصص توانمند و باتجربه، نقش بسیار مهمی در کیفیت درمان و سلامت ما دارد. در سال های اخیر در کشور ما کلینیک های روانپزشکی زیادی تاسیس شده و این امکان برای شما مردم عزیز فراهم گشته است تا تحت نظر متخصصین بتوانید سلامت روان خود را به دست بیاورید.روانشناس و روانپزشک

کلینیک روانشناسی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) نیز تحت نظر تیمی متشکل از مشاورین، روانشناسان و روانپزشکان مدیریت می شود که به کمک متدهای علمی و پیشرفته و براساس شرایط شما عزیزان، بهترین روش های درمانی را در پیش گرفته و تا بهبودی کامل، از شما حمایت خواهند کرد.

درمان اختلالات جنسیدرمان اختلالات روانشناختیدرمان اختلالات هیجانیدرمان اعتیادروانپزشکیروانکاوی

2 دیدگاه ها

  • سلام و وقت بخیر
   به طور تخصصی تجویز دارو توسط روانپزشک صورت می گیرد. برای اطمینان خاطر می توانید با روانپزشک های مرکز رویا مشاوره کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =