کلینیک رویا

سوگ یا فقدان چیست؟نوشته شده توسط در تاریخ خرداد 17, 1399

سوگ

غم یک از احساساتی است که در وجود همه ما انسان ها نهادینه شده است و در زمان بروز مشکلات، به صورت ناراحتی در چهره و رفتار، خود را نشان می دهد. اما گاهی اوقات اتفاقات تلخی برای ما رخ می دهد که دچار سوگ می شویم. برای مثال جدایی از عزیزان، طلاق، از دست دادن نزدیک ترین افراد زندگی و… غم بزرگی است که ما را دچار سوگ خواهد کرد.

تعریف سوگ

زمانی می توانیم با اختلالات روانی به درستی برخورد نموده و درمان را شروع کنیم، که در تشخیص اشتباه نکنیم. سوگ واکنشی است که انسان در زمان تجربه وقایع تلخ و دردناک از خود نشان می دهد. این احساسات دردناک که با استرس زیاد همراه است، در زمان از دست دادن و مرگ عزیزان، طلاق و… بروز می کند. سوگ در افراد مختلف به طرق مختلف بروز نموده و مدت زمان آن متفاوت است. در برخی از افراد چندین ماه با گریه، بی خوابی و… همراه است اما بعضا دیده می شود که تنها چند هفته بعد از رخ دادن اتفاق، به حالت طبیعی بازمی گردد.سوگ

احساسات و حالات روحی در زمان سوگ

غم با سوگ تفاوت دارد و از روی علائمی که در فرد رخ می دهد، می توانید متوجه شوید فرد داغ دیده آیا دچار سوگ شده است یا خیر:

 • فرد دچار بهت زدگی می شود.

کسی که عزیزترین فرد زندگی خود را از دست داده است، نمی خواهد حقیقت را قبول کند و دچار شوک بزرگی خواهد شد. ناباوری و بهت زدگی، مهمترین علامت سوگ بعد از جدایی است.

 • احساس گناه و شرمندگی می کند.

فرد داغ دیده، خاطراتی که از گذشته با کسی که از دست داده داشته است را مدام مرور می کند. در این شرایط، قول هایی که عمل نکرده، بد رفتاری ها و… از سوی خودش یادآور شده و باعث می شود احساس گناه داشته باشد. شرمنده می شود که چرا چنین برخوردی را داشته است.

 • احساس فقدان

کسی که دچار سوگ شده است، تنها یک نفر را از دست نداده است بلکه حس می کند منبع امید، شادی، فرصت های آینده و… را نیز از دست داده و زندگی از این پس هیچ لذتی ندارد.

 • حس بی عدالتی

در این زمان، فرد داغ دیده به این باور می رسد که دنیا بر مبنای بی عدالتی است و این اتفاق تلخ چرا باید برای او رخ بدهد. سوال هایی مطرح می کند برای مثال چرا او باید چنین داغ بزرگی را ببیند؟ چرا من باید زندگی شیرین خود را از دست داده و از همسر خود جدا شوم و…سوگ

 • ایجاد حسادت در فرد

سوگ باعث می شود فرد به دیگران حسادت کند. او نمی تواند تحمل کند نعمتی که خود از دست داده، دیگران از آن بهره مند هستند. به خصوص اگر این سوگ ناشی از فوت عزیزان باشد.

 • احساس تنهایی

فقدان عزیزان باعث می شود شما احساس تنهایی کنید. فرض کنیم که شما والدین، همسر و یا فرزند خود را از دست داده اید. برخی افراد بعد از مدتی با این مسئله کنار می آیند ولی شما اینگونه نبوده و سوگ رخ داده باعث می شود که منزوی شوید. این احساس تنهایی باعث می شود که تمایلی نداشته باشید با دیگران معاشرت کرده و در جمع حضور داشته باشید.

 • احساس خشم و عصبانیت

کسی که دچار سوگ شده است، به شدت عصبی و خشمگین می شود آستانه تحمل او پایین آمده و حتی با کوچکترین صدای بلند، تحریک می شود. اطرافیان باید با او مدارا نموده و سعی کنند تا زمان رفع شدن این غم، در کنار او بمانند تا بتواند به تدریج به شرایط عادی زندگی بازگردد.

عواقب سوگ و فقدان

به هر حال این مسئله طبیعی است که با از دست دادن کسی، غم این فقدان تا مدت ها با ما همراه باشد. اما باید تمام تلاش خود را بکنیم که به شرایط عادی زندگی برگردیم. در این شرایط، اطرافیان فرد داغ دیده نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. با بودن در کنار وی، کمک کنند زودتر سلامت روح و روان خود را به دست بیاورند. متاسفانه غم فقدان، عواقبی را به دنبال خواهد داشت:سوگ

 • بی خوابی و اختلال در خواب، مهمترین پیامد سوگ است. کابوس های شبانه، بی خواب شدن به دلیل مرور اتفاق تلخ و… همگی در اثر این فقدان بروز می کنند.
 • اشتهای فرد کم می شود به گونه ای که حتی ممکن است در طول روز، تنها یکبار میل به خوردن غذا داشته باشد.
 • استرس با او همراه می شود و این ناهنجاری، هر روز پیشرفت خواهد کرد.
 • تمایلی به ادامه زندگی ندارد بدون هیچگونه امیدی به آینده، تنها زندگی را ادامه می دهد تا تمام شود.
 • مدام در حال گریه کردن است که این حالت، نشانه خطرناکی از افسردگی است.
 • بی قرار شدن، پیامد دیگری از سوگ است که باعث می شود همواره فرد در انتظار خبری تلخ باشد.
 • سرگیجه، سردرد، حالت تهوع، مشکلات گوارشی و… از مشکلات فیزیکی ناشی از سوگ هستند.
 • فرد نمی تواند به خوبی با شرایط جدید زندگی روبرو شده و حتی از پذیرش اتفاقات آینده نگران است.
 • سوگ و غم فقدان باعث می شود آستانه تحریک پذیری فرد پایین آمده و سریعا عصبی شود.
 • مشغولیت ذهنی رخ داده باعث می شود شما نتوانید بر روی امور کاری خود تمرکز کنید این مسئله زندگی شما را به شدت تحت شعاع قرار خواهد داد.سوگ

درمان سوگ تحت نظر کلینیک رویا

درست که شما به عنوان نزدیک ترین فرد داغ دیده مهمترین مهره اصلی برای مک به او به حساب می آیید ولی شما آگاهی کامل در زمینه علم روانشناسی نداشته و ممکن است نتوانید به صورت علمی و درست با فرد برخورد کنید. شما به یک تیم متخصص نیازمند هستید. مشاورین، روانشناسان و روانپزشکان توانمند ما در کلینیک روانپزشکی در تهران سر و محدوده آن (کلینیک رویا در اکباتان) به شما کمک می کنند تا با طی نمودن دوره های درمانی، سلامت روحی خود را به دست آورده و بتوانید با قبول واقعیت های زندگی، به شرایط عادی بازگردید.

درمان اختلالات هیجانیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *