کلینیک رویا

با انواع روانشناس آشنا شویم (قسمت اول)نوشته شده توسط در تاریخ دی 17, 1399

با انواع روانشناس آشنا شویم (قسمت اول)

با انواع روانشناس آشنا شویم (قسمت اول)


سلامتی روان یکی از مهمترین اموری است که متاسفانه در جامعه به آن کمتر پرداخته می شود و همین منجر به افزایش استرس و اضطراب در بین مردم شده است. زمانی که می دانیم روح ما به دلایلی در حال رنج کشیدن است باید به متخصص مراجعه کنیم تا دلیل آن را کشف کرده و به ما کمک کند تا به آرامش روحی و روانی دست پیدا کنیم. در این میان روانشناسان مهمترین نقش را ایفا می کنند. اما حتما برای شما نیز جالب خواهد بود اگر بگوییم که انواع مختلف روانشناس در هر جامعه ای فعالیت می کنند که درا دامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت:

معرفی انواع روانشناس

1- روانشناس‌ بالینی

غالبا مردم در جامعه با این روانشناس سر و کار دارند چون قرار است مشکلات روحی و روانی ما را درمان کند. در صورتی که دچار ناهنجاری و اختلال روحی شویم باید به روانشناس بالینی مراجعه نماییم. سپس از روش های مختلف برای درمان استفاده می کند بعد از چند جلسه اگر متوجه شود فرد تنها با روان درمانی بهبود نمی یابد، او را به روانپزشک ارجاع می دهد تا دارو درمانی نیز آغاز گردد. لذا روانشناس بالینی بیشتر در بیمارستان ها و کلینیک های روانشناسی فعالیت می کند.

روانشناس بالینی2- روانشناس هوانوردی

شغل خلبانی بسیار حساس است و با جان بسیاری از مردم سر و کار دارد لذا این مسئله بسیار مهم است که کادر پرواز، در سلامت روان کامل به سر ببرند. روانشناس هوانوردی موظف است رفتارهای خلبان و خدمه را تحت نظر گرفته و با برگزاری چند آزمون، از سلامت روحی آن ها مطمئن شود. وظیفه دیگر روانشناس هوانوردی، کمک به مهندسین طراح کابین داخلی هواپیما است. چون طراحی باید به گونه ای باشد که مسافرین احساس خفگی و ترس نداشته باشند و در نتیجه در این زمینه باید روانشناس انسانی نیز در نظر گرفته شود.

3- روانشناس زیستی

هر گونه رفتاری که در ما رخ می دهد، منشا گرفته از فرمان های مغزی است. در نتیجه اختلالات روحی نیز می تواند منشا عصبی داشته باشد لذا روانشناس زیستی موظف است به بررسی تاثیر مغز و سیستم عصبی بر روی رفتار انسان ها بپردازد. در نتیجه وقتی منشا عصبی یک اختلال یا رفتار نادرست کشف شود، بهتر می توان درمان را انجام داد و از بروز مجدد ان جلوگیری کرد.

4- روانشناس شناختی

همه ما به خوبی می دانیم که تفکر انسان تعیین کننده سطح انرژی، انگیزه برای انجام امید و داشتن زندگی سالم و شاد است. لذا روانشناس شناختی باید تفکر فرد در زمان تصمیم گیری، نحوه پردازش اطلاعات به دست آمده از مغز، یادگیری، ذخیره اطلاعات و تشخیص را در افراد مورد بررسی قرار دهد. لذا حوزه کاری این دسته از روانشناسان در زمینه تکامل زبان و درمان اختلالات گفتاری، موسسات بازپروری و… است.

روانشناس شناختی

5- روانشناس‌ جامعه

زمانی می توان از بودن در جامعه احساس امنیت و آرامش داشت که آن جامعه سالم باشد. روانشناس جامعه موظف است به بررسی سلامت جامعه پرداخته و با اجرای برنامه ای به فکر افزایش سواد اجتماعی مردم باشد چون نهایتا سلامت جامعه، برایندی از سلامت افرادی است که در آن زندگی می کنند. روانشناس جامعه در دانشگاه ها و موسسات اجتماعی فعالیت نموده و اهداف فعالیتی او در زمینه حل مشکلات اجتماعی و اجرا ی قوانین برای بهبود زندگی انسان ها است.

6- روانشناس‌ تطبیقی

حتما برای شما نیز جالب خواهد بود اگر بگوییم روانشناسان تطبیقی معتقد هستند علی رغم تفاوت هایی که بین انسان و حیوان وجود دارد، باز هم انسان و حیوان بین برخی از رفتارها با هم اشتراک دارند. بنابراین روانشناس تطبیقی رفتار گونه های مختلف را بررسی می کند تا از این طریق بهتر بتواند رفتار انسان ها را درک کنند.

روانشناس تطبیقی7- روانشناس مصرف کننده

اگر از جمله افرادی باشید که در کلاس های بورس شرکته اید حتما بارها این موضوع را از مدرس خود شنیده اید که باید رفتار بازار را شناسایی کرد در واقع باید برسری کنیم مصرف کننده چه رفتاری در بازار دارد چون این مسئله تعیین کننده مسیر بازار خواهد بود. این کار برعهده روانشناس مصرف کننده و یا روانشناس بازار است. شما می توانید به کمک این روانشناس متوجه شوید چه امری منجر به استقبال مشتریان از برخی محصولات و کنار گذاشته شدن محصولات دیگر خواهد شد. در تدوین تبلیغات تلویزیونی شما حتما به یک روانشناس بازار نیاز دارید. شما به عنوان کسی که در صنعت فعالیت می کند نباید فراموش کنید احساسات مردم بر روی میزان خرید و محبوبیت یک کالا تاثیر می گذارد و در اینجاست که روانشناس مصرف کننده به شما کمک می کند همین احساسات مردم را به نفع خود به کار بگیرید.

8- روانشناس بین فرهنگی

انسان ها در مناطق مختلف دنیا، اختلالات فرهنگی زیادی با هم دارند و شناسایی این تفاوت ها کمک می کند روابط بین المللی بهتر شده و بتوان گفتگوی تمدن ها را به بهترین شکل ممکن پیش برد. به هر حال ما نمی توانیم خودمان را در محدوده جغرافیایی کشور محصور کرده و با جهان قطع رابطه کنیم. روانشناس بین فرهنگی به بررسی تفاوت ها و شباهت های بین فرهنگی پرداخته و نهایتا بیان می کند این تفاوت ها چه تاثیری بر تربیت و رفتار انسان ها دارد.

روانشناس بین فرهنگی9- روانشناس‌ رشد

روانشناس رشد موظف است شرایط رشدی انسان در طول دوران زندگی را بررسی کند. البته برخی از آن ها بر روی دوره خاصی از زندگی انسان تمرکز نموده و در حوزه کودک، نوجوان و یا بزرگسال فعالیت می کنند. اهداف این دسته از روانشناسان این است که بتوانند مشکلات رشدی انسان را در شناسایی کرده و به آن ها کمک کنند این مسائل را با موفقیت پشت سر بگذارند.

روانپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *