کلینیک رویا

اختلال شخصیت مرزی یا بوردرلایننوشته شده توسط در تاریخ خرداد 6, 1399

اختلال شخصیت مرزی

امروزه علم روانشناسی بیشتر از قبل اهمیت خود را در زندگی بشر نشان می دهد. زندگی ما آدم ها درگیر استرس زیادی شده است. بارزترین مثال، وجود ویروس کرونا است که تمام دنیا را درگیر کرده و حتی از رفتن به جامعه ترس داریم. تحت همین شرایط است که انواع اختلالات روانی در انسان ها بروز می کند. آیا شما درمورد اختلال شخصیت مرزی مطلبی شنیده اید؟ آیا می دانید چرا هر فرد ممکن است به این ناهنجاری روحی مبتلا شود؟ در این مقاله مطالب مفید در مورد این عارضه را مطالعه خواهید کرد.

اختلال شخصیت مرزی چیست؟

افرادی که به اختلال شخصیت مرزی مبتلا می شوند، چند خصوصیت اخلاقی را تواما با همدیگر دارند که در طول زمان ثبات پیدا کرده و همین مسئله بر روی زندگی شخصی، روابط کاری و زندگی اجتماعی آن ها تاثیر می گذارد. همه ما انسان ها صفات اخلاقی همانند شاد شدن، عصبانیت، غمگین بودن و…را داریم و در هر لحظه ممکن است حالتی را نشان دهیم منتهی تفاوت افراد سالم با کسانی که به اختلال شخصیت مرزی مبتلا شده اند این است که افراد سالم به وقت خود، احساسات را بروز می دهند.اختلال شخصیت مرزی

برای مثال زمانی که خبر خوش می شوند، خوشحال شده و یا زمانی که دچار شرایط پر تنش قرار می گیرند ممکن است عصبانی شوند. اما این شرایط در مورد افراد درگیر با اختلال شخصیت مرزی کاملا متفاوت است. این افراد ممکن است الان شاد باشند و در عرض چند ثانیه، رفتار خود را عوض کرده و عصبانی شوند.

همانگونه که متوجه شدید، در این اختلال روانی، فرد دچار بی ثباتی عاطفی خواهد شد. در نتیجه زندگی برای چنین افرادی بسیار سخت خواهد شد و متعاقبا اطرافیان آن ها از بودن در کنار چنین افرادی احساس نارضایتی می کنند. درمان اگر به موقع آغاز شود، در کوتاه ترین زمان اختلال برطرف می شود.

افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی چه ویژگی هایی دارند؟

اگر یکی از نزدیکان یا دوستان شما به این ناهنجاری روحی مبتلا شده باشد چگونه می توانید متوجه شوید؟ این علائم را در ذهن خود داشته باشید:

  • روابط ناپایدار

افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی نمی توانند رابطه پایدار با اعضای خانواده، فامیل و دوستان خود داشته باشند. به حدی که ممکن است به فردی علاقه بسیار زیاد داشته و فردا از او به شدت متنفر شوند بدون این که برای این تغییر رفتار خود دلیل قانع کننده ای داشته باشند.

  • وابستگی تاثیرپذیر از شخص یا شی

کافی است فرد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی، به یک فرد و یا به یک شی به شدت وابسته شود. در صورتی که این فرد را از دست بدهد، به شدت بهم ریخته و عصبی خواهد شد.اختلال شخصیت مرزی

  • رفتارهای خطرناک

در این افراد، رفتارهای بسیار خطرناک مشاهده می کنید. برای مثال تمایل به خودکشی، روابط جنسی نامناسب و اختلالت جنسی ، رانندگی پرسرعت و خطرناک و… از جمله حرکات عجیب و پر ریسک است که اینگونه افراد از خود نشان می دهند.

  • تمایل به استفاده بیش از اندازه مواد مخدر

متاسفانه اختلال شخصیت مرزی باعث می شود که فرد آرامش خود را از دست بدهد و همین مسئله زمینه را برای روی آوردن به استفاده از مواد مخدر و مشروبات به منظور به دست آوردن آرامش موقت فراهم می کند. در افراد مبتلا به این نوع ناهنجاری روانی، میل استفاده از مواد مخدر و مشروبات الکلی و وابستگی و اعتیاد هر روز افزایش می یابد.

  • عصبانیت بی دلیل

این دسته از افراد بدون هیچ دلیلی عصبانی می شوند. ممکن است حتی شرایط خانه و یا محل کار در آرامش کامل باش اما به طرز عجیب و ناگهانی عصبی می شوند. این عصبانیت می تواند خطرات زیادی را به دنبال داشته باشد.

  • آسیب زدن به خود

لازم است بدانید که اگر اختلال شخصیت حاد شود و درمان را شروع نکنید، ممکن است فرد مبتلا تا مرز آسیب زدن به خود نیز پیش برود. در برخی از افراد مشاهده شده است که قسمتی از بدن خود را با چاقو می برند.اختلال شخصیت مرزی

  • احساس بی فایده بودن

یکی از دلایلی که باعث می شود فرد مبتلا به این نوع اختلال تمایل به خودکشی داشته باشند، احساس پوچی و بی فایده بودن است. این افراد گمان می کنند هیچ فایده ای برای خانواده و جامعه خود ندارند در نتیجه دلیل برای زنده ماندن وجود نخواهد داشت.

درمان اختلال شخصیت مرزی

بسته به جنسیت بیمار مرحله و شدت ناهنجاری روحی، میزان همکاری فرد با متخصص و… روش های درمانی متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی برای درمان، روش های زیر اعمال می شود:

  • مشاوره و روانشناسی

در ابتدا لازم است برای متخصص مشخص شود شما در چه سطحی از این اختلال به سر می برید. قطعا شرایط درمان برای فردی که در مراحل اولیه است با فرد که بدترین حالات را تجربه می کند تفاوت خواهد داشت. به همین دلیل در ابتدا لازم است با مشاورین و روانشناسان مجرب ملاقات داشته باشید.

  • مراجعه به روانپزشک

براساس بررسی های انجام شده توسط مشاور و روانشناس، در صورت نیاز لازم است فرد دوره های دارو درمانی را آغاز نماید. در این مرحله باید از روانپزشک کمک گرفته شود. نتایج به دست آمده از مشاور و روانشناس به روانپزشک ارجاع داده می شود تا با مطالعه وضعیت فرد، داروهای مناسب را در دوره های منظم تجویز نماید. دقت داشته باشید که این دوره باید کامل طی شود چرا که در غیر این صورت عوارض خطرناک تری را به دنبال خواهد داشت.اختلال شخصیت مرزی

خدمات کلینیک رویا برای درمان اختلال شخصیت مرزی

این مقاله با ارائه مطالب مفید در مورد اختلال شخصیت مرزی ثابت کرد که فرد مبتلا به این ناهنجاری روحی باید سریعا تحت درمان قرار گیرد تا از پیشرفت این شرایط جلوگیری شده و زودتر بتوان فرد را به حالت عادی زندگی خود بازگرداند. متاسفانه باید این حقیقت را بیان کنیم که هر چه در شروع درمان تاخیر داشته باشید، دوره درمانی نیز طولانی تر خواهد بود.

برای این منظور کلینیک روانپزشکی در ستارخان و محدوده آن (کلینیک رویا در اکباتان) با ارائه خدمات روانشناسی، روانپزشکی و مشاوره تحت نظر تیم متخصصین توانمند و باتجربه، شرایط علمی و مبتنی بر واقعیت زندگی خودتان را برای درمان فراهم نموده و تا بهبودی کامل از شما حمایت می کند.

درمان اختلالات روانشناختیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *