کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

اسکیزوفرنی در دوران کودکینوشته شده توسط در تاریخ اردیبهشت 29, 1399

اسکیزوفرنی

ممکن است شما والدین اخیرا علائمی شبیه توهم و هذیان گویی را در فرزند خود مشاهده کرده باشید که به مرور زمان بیشتر می شود. آیا می دانید که این اختلالات روانی ممکن است علائم اسکیزوفرنی باشد و در صورتی که درمان به موقع شروع نشود، شرایط بسیار حادی را برای کودک و یا نوجوان شما به دنبال خواهد آورد؟ غالب مردم با اختلال اسکیزوفرنی آشنایی ندارند و نمی توانند از روی علائم ظاهری در فرد، تشخیص دهند که به این اختلال مبتلا شده است یا خیر. در این مقاله شما تمامی اطلاعات مورد نیاز در مورد اختلال اسکیزوفرنی در دوران کودکی و نوجوانی را به دست خواهید آورد.

اسکیزوفرنی چیست؟

در ابتدا تعریفی در مورد اختلال اسکیزوفرنی داشته باشیم. این اختلال معمولا در دوران نوجوانی بروز می کند اما تحقیقات نشان داده است افرادی که در نوجوانی علائم اختلال را به صورت آشکارا نشان می دهند، از همان کودکی به اسکیزوفرنی مبتلا بوده اند اما به دلیل پیشرفت تدریجی اختلال، والدین متوجه این مشکل نشده اند.

لازم است بدانید مردان زودتر از خانم ها به این اختلال روانی مبتلا می شوند. نوعی از اسکیزوفرنی به صورت تدریجی رخ داده ولی نوعی دیگر به صورت آنی و ناگهانی بروز می کند. به این معنا که فرد درگیر به سرعت علائم اختلال را نشان می دهد بدون اینکه سابقه قبلی در نشان دادن علائم داشته باشد.

علائم بیماری اسکیزوفرنی

اکنون این سوال برای شما مطرح شده است که علائم اختلال اسکیزوفرنی چیست و چگونه می توانیم اطمینان داشته باشیم فرزند ما به این اختلال دچار شده است؟ به طور کلی علائم و نشانه های اختلال اسکیزوفرنی به 3 دسته کلی تقسیم می شود:اسکیزوفرنی

 • علائم مثبت

این دسته از علائم، به صورت هذیان گویی، توهمات، باورهای غلط و… خود را نشان می دهد که تحت عنوان علائم روانی معرفی می شوند.

 • علائم منفی

در این حالت، فرد انگیزه خود را از دست می دهد و به نوعی ناامیدی به سراغ وی خواهد آمد. حتی شما نمی توانید بروز احساسات را از روی حالات چهره وی تشخیص دهید و فرد درگیر، بی احساس می شود.

 • علائم شناختی

برخی از علائم اختلال، بر روی قدرت تفکر فرد درگیر تاثیر گذاشته و برای مثال نمی تواند بر روی درس، کار و یا هدف خود تمرکز کند.

نشانه های بیماری اسکیزوفرنی

تمامی علائم ذکر شده در بالا، با نشانه هایی خود را نشان می دهند که کافی است کمی دقت کنید تا مطمئن شوید فرزند شما دچار اختلال اسکیزوفرنی است:

 • هذیان گویی

فرد درگیر مدام هذیان می گوید. برای مثال اعتقادات اشتباه خود را بازگو می کند و یا به نوعی بدبینی مفرط دچار شده و گمان می کند همیشه تحت کنترل و مراقبت از سوی دیگران قرار دارد. این حالت ممکن است به جایی برسد که فرد درگیر گمان کند بسیار قوی است و این قدرت کاذب می تواند خطرات زیادی را برای او به دنبال داشته باشد.اسکیزوفرنی

 • توهمات

برخی از افراد اولین علائم اسکیزوفرنی را به صورت توهمات نشان می دهند. آن ها صداهایی را می شنوند که دیگران قادر به شنیدن آن نیستند. حتی ممکن است تصاویر و صحنه هایی را ببینند که شما نمی بینید. توهم گویی به مرور زمان بیشتر خواهد شد.

 • نداشتن انگیزه

فرد درگیر انگیزه ای برای انجام کارهای خود را ندارد. برای مثال برای درس خواندن، انجام دادن امور شخصی خود، گردش و… رغبتی ندارد.

 • اختلالات فکری

به رفتارهای فرد درگیر دقت کنید. تمرکزی بر روی افکار خود نداشته و مدام دچار حواس پرتی می شود. در حین صحبت کردن همواره موضوعات را عوض می کند بدون اینکه موضوع قبلی به نتیجه رسیده باشد.

 • عدم تمایل به حضور در اجتماع

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی غالبا منزوی می شوند. آن ها ترجیح می دهند تنها باشند چرا که توهم کنترل شدن توسط دیگران، ان ها را اذیت می کند در نتیجه تنهایی را به حضور در جمع ترجیح می دهند.

دلایل بروز و عود بیماری اسکیزوفرنی چیست؟

اما به نظر شما اختلال اسکیزوفرنی به چه دلایلی بروز می کند؟ غالبا تصور می کنند که این اختلال ارثی است و ژن آن از پدر و مادر که قبلا درگیر اختلال بوده اند و یا یکی از اعضای خانواده آن ها دچار این اختلال است، به فرزند منتقل می شوند. اما لازم است بدانید که ژنتیک، تنها یک علت اختلال است و دلایل دیگر نیز دارد:اسکیزوفرنی

 • وضعیت ترکیبات شیمیایی مغز

در مغز هر فرد، ترکیبات شیمیایی وجود دارد که انتقال دهنده عصبی هستند و برای مثال می توان به دوپامین، سروتونین و… اشاره نمود. تحقیقات نشان می دهد اگر تعادل دوپامین در مغز بهم بخورد، زمینه برای ابتلا به اسکیزوفرنی فراهم خواهد شد.

 • روابط بین اعضای خانواده

اگر چه روابط خانوادگی در بروز اختلال اسکیزوفرنی نقش ندارد ولی هر گونه تنش و استرس که در خانه حاکم باشد، شرایط فرد درگیر را بدتر خواهد کرد.

 • استفاده از مواد مخدر

افرادی که به اختلال اسکیزوفرنی مبتلا هستند به هیچ عنوان نباید از مواد مخدری همانند ماری جوانا استفاده کنند چرا که شرایط قرد درگیر را بسیار بدتر خواهد کرد و تمامی مراحل درمان که تاکنون انجام گرفته، هدر می رود.

درمان بیماری اسکیزوفرنی در کلینیک رویا

از زمانی که متوجه اختلال اسکیزوفرنی در دوران کودکی و یا نوجوانی فرزند خود شدید، باید سریعا به مشاور و روانپزشک مراجعه نموده و درمان آغاز شود. لازم است بدانید که برای درمان این نوع اختلال روانی، لازم است هم دارو درمانی و روانپزشکی انجام گرفته و هم بیمار تحت نظر مشاور و روانکاو و روانشناس توانمند باشد. از مهمترین خدمات کلینیک رویا (کلینیک روانشناسی در اکباتان) ، کمک به درمان اختلال اسکیزوفرنی است.اسکیزوفرنی

در این مرکز تمامی متخصصین ما با تسلط به دانش روز، متدهای علمی و متناسب با شرایط واقعی زندگی، مرحله بیماری را در جلسه معارفه تشخیص داده و براساس میزان پیشرفت اختلال، درمان را آغاز می کنند. به خاطر داشته باشید که درمان باید کامل انجام شود و در صورتی که بین راه فرد از ادامه درمان پرهیز نماید، شرایط بسیار بدتر از قبل خواهد شد.

درمان اختلالات روانشناختیروانپزشکیروانشناسی کودک و نوجوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 17 =