کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

سلامت روان و تحصیلنوشته شده توسط در تاریخ اردیبهشت 31, 1399

سلامت روان

مهمترین عاملی که بر روی کیفیت زندگی و میزان لذت بردن ما از تک تک لحظات تاثیر می گذارد، سلامت روان است. فرد ثروتمندی را تصور کنید که از نظر مالی هیچ مشکلی در دنیا ندارد منتهی این فرد از روانی اصلا در شرایط خوبی به سر نمی برد در نتیجه نمی تواند زندگی سالمی داشته باشد. لذا سلامت روان و شرایط مناسب مالی دو فاکتوری هستند که بهم مرتبط هستند به این معنا که اوضاع مالی اگر خراب باشد، به مرور دچار افسردگی خواهید شد. در این زمان است که متوجه می شوید بین سلامت روان و تحصیل شما، ارتباط تنگاتنگی وجود دارد چرا که قرار است بعد از تحصیلات، در رشته خود وارد کار شوید.

ارتباط متقابل بین سلامت روان و تحصیلات

طبق تحقیقات انجام گرفته، بین تحصیل و سلامت روان یک ارتباط کاملا مستقیم وجود دارد. در این مثال این موضوع را شرح خواهیم داد. فرض کنیم که شما به عنوان یک دانشجوی برتر در رشته تحصیلی خود در دانشکده شناخته شده اید. چندی پیش به دلیل یک اتفاق بسیار تلخ در خانواده و یا شخصا برای خودتان، به یک فرد افسرده، بی حوصله و بی انگیزه تبدیل شده اید که ناامیدانه فقط به زندگی ادامه می دهد. در چنین شرایطی حتی علاقه برای مطالعه و درس خواندن نخواهید داشت در نتیجه اوضاع درسی شما افت چشمگیری نشان می دهد. همانگونه که ملاحظه کردید، هر گونه ضعف در سلامت روان منجر به ضعف در تحصیلات شما خواهد شد.سلامت روان

برعکس این موضوع نیز صادق است. جالب است بدانید که آمار نشان می دهد غالب افرادی که به تازگی از دوران مدرسه وارد دانشگاه می شوند، در سال اول با شوک عجیبی مواجه می شوند که سلامت روانی آن ها را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. علت این اتفاق، تغییر در سیستم آموزشی است. دانش آموزی که همیشه در دوران مدرسه شاگرد اول بوده و حداقل نمره کارنامه او 19 بوده است، اکنون ممکن است تجربه نمره 16 را نیز داشته باشد. قطعا این تجربه برای بسیار سخت خواهد بود. لذا مشاهده کردید که وضعیت تحصیل نیز بر روی سلامت روان تاثیر می گذارد.

به طور کلی می توان اینگونه نتیجه گرفت که همبستگی مثبت بین دو متغیر تحصیل و سلامت روان وجود دارد. مشکلات و ناهنجاری های روانی منجر به افت تحصیل شده و همچنین نداشتن شرایط خوب برای تحصیل، نهایتا منجر به اختلال در سلامت روان فرد خواهد شد.

ایجاد انگیزه برای تحصیل از طریق ارتقا سلامت روان

همانگونه که متوجه موضوع شدید، وضعیت روانی دانش آموز و دانشجو بر روی کیفیت تحصیلات وی تاثیر می گذارد. والدین عزیز توجه داشته باشند که اگر مدتی است پی به این موضوع برده اند که تحصیل فرزندشان به طور ناگهانی افت کرده است، حتما باید به دنبال دلایل روانی این موضوع باشند.

انسان در طول دوران زندگی خود همواره با غم ها و شادی های فراوان روبرو است که این شرایط، هیچگاه ثابت نیستند. زمانی که دچار مشکلی می شویم، شاید تنها روزنه امید که ما را به آمدن روزهای خوش آینده دلخوش می کند، یکسان نبودن دوران است. بالاخره روزی سختی ها از بین می رود اما آنچه که مهم است، مدیریت این شرایط در زمان فعلی است در غیر این صورت به قیمت از دست رفتن سلامت روان ما تمام خواهد شد. کسی که از نعمت این سلامت بی بهره باشد، قطعا تمامی امور زندگی اش درگیر می شود و من جمله می توان به شرایط تحصیل اشاره نمود.سلامت روان

سلامت روان و شکوفایی استعداد

جالب است بدانید که وضعیت سلامت روان فرزند شما بر روی کشف استعدادهای او تاثیر خواهد گذاشت. ما در کلینیک رویا ( کلینیک روانشناسی در اکباتان ) بارها با افرادی مواجه بوده ایم که علی رغم داشتن پتانسیل بالا برای پیشرفت در تحصیل، اما به دلیل نامساعد بودن شرایط روانی، همیشه عقب مانده اند. برای مثال والدین فرزند خود را از همان کودکی به گونه ای تربیت کرده اند که اکنون به یک فرد ترسو و مضطرب تبدیل شده است. چنین فردی جرات تجربه کردن مسیرها جدید علمی را نداشته و همیشه به دیگران و نظرات آن ها وابسته است.

تحقیقات علمی نشان داده است که افراد با ضعف از نظر سلامت روانی، وقتی تحت درمان قرار گرفته و از نظر روحی در شرایط ایده آلی قرار گرفتند، انگیزه بیشتری برای درس خواندن به دست آورده اند. لذا اگر شما در مقطع تحصیلی خود و یا فرزندتان دچار اضطراب ، ترس، دلهره و… هستید بهتر است به جای اینکه تمام تلاش خود را برای رفع ضعف خود در آموزش داشته باشید، ابتدا به فکر سلامت روان باشید. به طور معجزه آسایی شرایط تحصیل شما پیشرفت فوق العاده ای خواهد داشت.

شرایط تحصیل تاثیرگذار بر روی سلامت روان

تا این قسمت از مقاله به تاثیر سلامت روان بر روی میزان پیشرفت تحصیلی و موفقیت های آینده تمرکز داشتیم. اما آیا می دانید که شرایط تحصیل نیز بر روی سلامت روان شما تاثیر می گذارد؟ بارها دیده ایم که دانشجویانی هیچ علاقه ای به رشته تحصیلی خود نداشته و ناامیدانه فقط به درس خود ادامه می دهند. این ناامیدی، زمینه را برای اختلال در سلامت روانی فراهم می کند. به همین دلیل است که به شما والدین اکیدا توصیه می کنیم در انتخاب رشته تحصیلی در مدرسه و در دانشگاه، اجباری برای فرزند خود نداشته باشید و اجازه دهید با علاقه وارد مراحل بعدی تحصیل شوند.سلامت روان

خدمات مرتبط با تحصیل و سلامت روان در کلینیک رویا

آیا شما تصور می کنید که دچار ضعف روانی شده و این مشکل به طور قابل توجهی بر روی تحصیل شما تاثیر می گذارد؟ آیا فرزند شما در آستانه کنکور به شدت افسرده شده و همان کارایی اولیه برای درس خواندن را ندارد؟

در همین رابطه می توانید برای ریشه یابی علت استرس و اضطراب فرزند خود از یک مشاوره کودک و نوجوان کمک بگیرید و یا در زمینه ی تحصیل و شفاف سازی مسائل تحصیلی و آینده تحصیلی برای فرندانتان از یک مشاوره تحصیلی حرفه ای کمک بگیرید.

مشاورین ما در کلینیک رویا در خدمت شما هستند تا براساس متدهای علمی و مطابق با شرایط واقعی زندگی، به شما کمک کنند تا سلامت روان خود را به دست آورده و در شرایط عالی از نظر روحی، به تحصیل خود ادامه دهید. فراموش نکنید که یا مشاور خبره و ماهر به خوبی از شما حمایت نموده و کمک می کند سریع تر سلامت خود را به دست بیاورید.

مشاوره تحصیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − سیزده =