کلینیک رویا

نور درمانی چیست و آیا برای شما مناسب است؟نوشته شده توسط در تاریخ دی 21, 1400

نور درمانی چیست و آیا برای شما مناسب است؟

نور درمانی چیست و آیا برای شما مناسب است؟


نور درمانی که با نام های فتوتراپی و لایت تراپی نیز شناخته می شود، روشی است که برای درمان انواع شرایط سلامت روان استفاده می شود. در درجه اول، از این روش برای درمان یک نوع رایج افسردگی به نام اختلال عاطفی فصلی (SAD) استفاده می شود که به عنوان بلوز زمستانی یا افسردگی فصلی نیز شناخته می شود. نور درمانی همچنین ممکن است به عنوان درمانی برای سایر اشکال افسردگی، اختلالات خواب یا سایر شرایط مفید باشد.

از زمان به رسمیت شناخته شدن به عنوان یک درمان در دهه 1980، نور درمانی خط اول درمان برای SAD بوده است، که زیرمجموعه ای از افسردگی است که زنان را بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می دهد و تمایل دارد از سال های نوجوانی تا یائسگی رخ دهد. بی حالی، افزایش وزن، بی علاقگی به معاشرت، تمرکز ضعیف و احساس ناراحتی، تحریک پذیری و بی قراری از علائم رایج این بیماری هستند. هیچ کس به طور قطع نمی داند که چرا SAD رخ می دهد، اما به نظر می رسد که با سیستم تولید مثل زنان، انواع هورمون ها و کاهش قرار گرفتن در معرض نور خورشید مرتبط است.

محققان بر این باورند که این عارضه به دلیل عدم قرار گرفتن در معرض نور طبیعی در روزهای کوتاه‌تر و تاریک‌تر پاییز یا زمستان ایجاد می‌شود و علائم از الگوی فصلی سالانه پیروی می‌کنند. این کاهش قرار گرفتن در معرض نور خورشید بر برخی افراد شدیدتر از دیگران تأثیر می گذارد و باعث افسردگی می شود.

نور درمانی چگونه عمل می کند؟

استفاده از نور درمانی آسان است. تنها چیزی که لازم است یک جعبه یا لامپ نور درمانی است که به سادگی آن را برق وصل کنید، روشن کنید و به اندازه کافی نزدیک به آن بنشینید تا چشم و پوست شما نور را برای مدت زمان مشخصی جذب کند. خود ماشین‌ها معمولاً از چراغ‌های فلورسنت روی یک پایه بازتابنده فلزی با یک صفحه پلاستیکی در بالا برای پخش نور و فیلتر کردن پرتوهای مضر ماوراء بنفش (UV) تشکیل شده‌اند.

دریافت 10000 لوکس نوردهی و در فاصله مناسب، که باکس های نور بهتر اجازه بیش از 30 دقیقه نوردهی را می دهد، مهم است. شما نمی خواهید در طول تمام جلسه مستقیماً به دستگاه نگاه کنید زیرا ممکن است به چشمان شما آسیب برساند. در عوض، هدف این است که چشمان شما نور را به طور غیر مستقیم دریافت کنند. به طور معمول، باید هدف خود را در فاصله یک و نیم و دو فوتی از لایت باکس قرار دهید تا بیشترین سود را ببرید.

نور درمانی چگونه عمل می کند؟

افزایش ملاتونین، سروتونین و ویتامین D

این دستگاه‌ها نور روشنی از خود ساطع می‌کنند که تابش آفتاب در فضای باز را شبیه‌سازی می‌کند، ملاتونین، سروتونین و ویتامین D را از جمله اثرات دیگر افزایش می‌دهد. با این حال، رعایت توصیه های سازنده با توجه به فاصله واقعی مورد نیاز برای دریافت نور مناسب در 30 دقیقه بسیار مهم است. برخی از تولیدکنندگان به فاصله 6 تا 12 اینچ توجه می کنند، بنابراین اگر مثلاً 12 اینچ باشد و فرد در فاصله 24 اینچی بنشیند، یک ساعت طول می کشد. اگر مبتلا به SAD هستید، احتمالاً درمان را در اوایل پاییز شروع می کنید و در طول زمستان ادامه می دهید و در اواخر بهار و ماه های تابستان استراحت می کنید. محققان کاملاً مطمئن نیستند که چگونه و چرا نور درمانی کار می کند، اما مطالعات نشان می دهد که این درمان علائم را برای بسیاری از افراد تسکین می دهد.

هورمون “احساس خوب”

به نظر می رسد قرار گرفتن در معرض نور توسط یک لایت باکس باعث تولید سروتونین شیمیایی مغز می شود، درست مانند نور طبیعی. سروتونین، که اغلب به آن هورمون “احساس خوب” می گویند، نقش اساسی در عملکرد صحیح ذهن و بدن شما ایفا می کند و بر خلق و خو، احساسات، مهارت های حرکتی و خواب تاثیر می گذارد. قرار گرفتن در معرض نور هم ریتم شبانه روزی ملاتونین را بازنشانی می کند و هم سنتز ملاتونین را به شدت مهار می کند. به همین دلیل است که این درمان با کمک به تنظیم چرخه خواب/بیداری برای بهبود مشکلات خواب نیز استفاده می شود.

استفاده از لایت باکس در صبح می تواند به بدن القا کند که روز است و ساعت بدن را به سرعت شروع می کند. به طور مشابه، نور درمانی نیز برای درمان جت لگ استفاده می شود تا به افراد کمک کند تا با منطقه زمانی جدید سازگار شوند.

کاربردهای روش نور درمانی

همانطور که در بالا ذکر شد، نور درمانی ممکن است برای درمان انواع شرایط سلامت روان استفاده شود و اغلب اولین توصیه درمانی برای مبتلایان به SAD است. این می تواند به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد، به ویژه برای کسانی که علائم خفیف تری دارند، اما زمانی که با گفتار درمانی، رفتار و/یا اصلاح شیوه زندگی (مانند ورزش و عادات خواب مثبت) و داروها (مانند داروهای ضد افسردگی) ترکیب شود نیز موثر است. علاوه بر اختلال عاطفی فصلی، کاربردهای دیگر نور درمانی شامل درمان مشکلات زیر است:

  • انواع اختلالات خواب
  • تنظیم برنامه کاری شیفت شب
  • زوال عقل
  • خستگی
  • جت لگ
  • افسردگی غیر فصلی

توجه داشته باشید که نور درمانی برای درمان انواع بیماری های پوستی مانند پسوریازیس نیز قابل استفاده است. با این حال، در حالی که این لامپ ها عمداً اشعه ماوراء بنفش (UV) ساطع می کنند، دستگاه های نور درمانی برای شرایط سلامت روان برای جلوگیری از اشعه ماوراء بنفش ساخته شده اند، زیرا اگر بیش از حد جذب شوند می توانند برای پوست و چشم مضر باشند.

کاربردهای روش نور درمانی

فواید نور درمانی

اثربخشی نور درمانی به خوبی ثابت شده است، به ویژه برای استفاده در اختلال عاطفی فصلی. همانطور که در بالا ذکر شد، درک این نکته مهم است که اگرچه نور درمانی اغلب علائم افسردگی را بهبود می بخشد، اما درمانی برای SAD یا سایر شرایط ارائه نمی دهد. مزایای دریافتی از تقویت نور کوتاه مدت است و باید با درمان مداوم حفظ شود.

عوارض جانبی ناچیز

یکی از مزایای بزرگ استفاده از نوردرمانی این است که اکثر افراد دارای حداقل عوارض جانبی، در صورت وجود، هستند و بسیار کمتر از سایر روش های درمانی است. همچنین، به طور کلی، نور درمانی برای استفاده بسیار ایمن است و هیچ گونه منع مصرفی ندارد سایر درمان ها با این حال، افرادی که دارای برخی اختلالات هستند، مانند بیماری های چشمی مانند دژنراسیون ماکولا یا پوست حساس به نور، کاندیدای مناسبی برای این درمان نیستند. عوارض جانبی گزارش شده نور درمانی شامل خستگی چشم، سردرد، تحریک پذیری یا حالت تهوع است.

این اثرات نامطلوب معمولاً حداقل هستند و با خاموش شدن دستگاه یا پس از چند روز متوقف می شوند. دور شدن از لایت باکس یا کوتاه کردن مدت درمان می تواند مشکلات نامطلوب را کاهش دهد. دوره معمول درمان با حدود 15 دقیقه شروع می شود و از آنجا برای جلوگیری از عوارض جانبی ادامه می یابد. با توجه به اینکه این درمان شامل دارو نمی‌شود، برای کسانی که نمی‌توانند یا نمی‌خواهند داروهای ضدافسردگی مصرف کنند، مانند دوران بارداری، گزینه مطمئن‌تری است. علاوه بر این، نور درمانی راه خوبی برای تقویت یا پل زدن درمان برای ایجاد تسکین بیشتر در حالی است که منتظر فواید سایر روش‌ها هستید.

نتایج سریع

نور درمانی نیز سریعتر از سایر انواع درمان شروع به کار می کند، اگرچه اگر از لایت باکس به طور منظم استفاده نشود، اثرات درمانی به سرعت (در عرض چند روز) کاهش می یابد. همانطور که در بالا ذکر شد، برخی از افراد گزارش می دهند که خلق و خوی بهبود یافته و به طور کلی بعد از یک تا چند جلسه احساس بهتری دارند و حداکثر نتایج معمولاً پس از چندین هفته استفاده مداوم به دست می آید.

فواید نور درمانی

کم هزینه و دسترسی راحت تر

پس از هزینه اولیه خرید دستگاه که اغلب تحت پوشش بیمه قرار می گیرد، هزینه تعمیر و نگهداری به جز برق اسمی برای تغذیه لایت باکس شما وجود ندارد. لایت باکس ها محجوب هستند و اغلب بسیار قابل حمل و قابل تنظیم هستند و آنها را بسیار راحت می کند. به علاوه، پس از خرید، به آسانی برای استفاده در صورت نیاز در دسترس هستند و درمان را به آسانی چرخاندن سوئیچ و نشستن در نزدیکی نور آسان می کند.

آیا برای شما مناسب است؟

اگر مبتلا به SAD، انواع دیگر افسردگی یا مشکلات خواب هستید، نور درمانی ممکن است همراه با سایر درمان ها یا به تنهایی برای شما مناسب باشد. با پزشک یا ارائه دهنده سلامت روان خود در مورد اینکه چگونه استفاده از لایت باکس ممکن است برای شما مفید باشد و/یا روی هر روش درمانی دیگری که در حال حاضر استفاده می کنید، صحبت کنید. در نظر بگیرید که آیا زمان و/یا تمایل دارید که جلسات نور درمانی را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

اگر اختلال دوقطبی دارید، به ویژه مهم است که قبل از شروع نور درمانی با پزشک خود مشورت کنید زیرا این درمان ممکن است باعث شیدایی شود. مطالعات نشان داده اند که این می تواند یک گزینه درمانی موثر برای مبتلایان به اختلال دوقطبی باشد، اگرچه تحقیقات بیشتری برای تعیین موثرترین پروتکل ها از نظر طول جلسه، فرکانس و قدرت نور مورد نیاز است. هر فردی که نور درمانی را شروع می کند باید نحوه تأثیرگذاری بر خلق و خوی و احساسات خود را بررسی کند و در مورد هر گونه نگرانی یا سؤال با پزشک و/یا درمانگر خود مشورت کند.

سلامت روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *