واقعیت درمانی چیست؟

واقعیت درمانی چیست؟

واقعیت درمانی چیست؟


واقعیت درمانی همه رفتارها را به عنوان انتخاب می بیند، به این معنی که شرایط روانی را در نظر نمی گیرد. این روش بر اساس مفهومی به نام تئوری انتخاب است که می گوید انسان فقط پنج نیاز اساسی دارد که همه آنها ژنتیکی هستند و نمی توان آنها را تغییر داد. به همین دلیل، واقعیت درمانی در دنیای درمان کمی بحث برانگیز است زیرا تشخیص شرایط سلامت روان را رد می کند. ویلیام گلاسر واقعیت درمانی را در سال 1962 توسعه داد، اما او تا 34 سال بعد، در سال 1996، نظریه انتخاب را توصیف نکرد. او آن را به‌عنوان به‌روزرسانی مفهومی موجود به نام نظریه کنترل توصیف کرد، زیرا فکر می‌کرد این نام مثبت‌تر به نظر می‌رسد.

تئوری انتخاب می گوید که افراد می توانند با مسئولیت بیشتر در قبال اعمال خود کنترل زندگی را در دست بگیرند. این نظریه معتقد است که بیشتر ناراحتی ها از روابط ضعیف ناشی می شود – چه به این دلیل که این روابط وجود ندارند یا به طور کلی رضایت بخش نیستند – و اعمال و انتخاب های منفی افراد ناشی از برخورد است. با خلأ به جا مانده از این روابط ضعیف. همچنین می گوید که افراد احساسات منفی را انتخاب می کنند که منجر به تصمیم گیری منفی افراد می شود.

گلاسر بر این باور است که راه‌حل وجود شادتر نسبتاً ساده است: افرادی که انتخاب‌های بهتری انجام می‌دهند به روابط بهتر و شادی کلی منجر می‌شوند. تئوری انتخاب حکم می کند که افراد در هسته خود در تلاش برای ارضای پنج نیاز اساسی هستند

واقعیت درمانی

پنج نیاز اساسی نظریه انتخاب

بقا: این نیازهای استاندارد غذا و سرپناه، از جمله نیازهای روانی، مانند احساس امنیت و امنیت را پوشش می دهد.

عشق و تعلق: این بر روابط با همه افراد از جمله دوستان و خانواده، همکاران، معلمان و حتی حیوانات خانگی تمرکز دارد.

قدرت: این بدان معنا نیست که همه به دنبال دستیابی به حضور سلطه جویانه هستند، بلکه می‌گویند که مردم می‌خواهند تغییراتی ایجاد کنند که به آنها اجازه می‌دهد میراثی از خود به جای بگذارند.

آزادی: این نیاز می گوید که افراد باید احساس کنند که در زندگی روزمره و زندگی خلاق خود استقلال دارند.

سرگرمی: بیش از یک گردش خوب، این نشان می دهد که افراد باید لذت، شوخ طبعی، آرامش و یادگیری را تجربه کنند که برای آنها جالب و رضایت بخش است.

تکنیک واقعیت درمانی

در طول واقعیت درمانی، درمانگران اغلب با بیماران خود برای درک این چهار مفهوم ارائه شده توسط نظریه انتخاب کار می کنند.

عادت های رابطه

این امر به ویژه برای زوج هایی که به واقعیت درمانی علاقه مند هستند بسیار مهم است. پیشنهاد می‌کند که هر تعاملی می‌تواند هفت عادت ارتباطی را تمرین کند. عادات ارتباطی شامل حمایت، تشویق و گوش دادن است، در حالی که عادات قطع ارتباط شامل انتقاد، سرزنش و شکایت است.

عادت های رابطه

کیفیت در مقابل جهان درک شده

به گفته گلاسر، هر کس دنیایی با کیفیت در ذهن خود دارد، جایی که آنها اهداف و چشم اندازهای خود را برای زندگی خود ذخیره می کنند. برای اینکه ذهن شما چیزی را بخشی از دنیای کیفیت در نظر بگیرد، فقط باید حداقل یک نیاز اساسی را برآورده کند.

از سوی دیگر، جهان درک شده بسیار ذهنی تر است. اساسا، گلسر توضیح می دهد که جهان درک شده بر اساس تمام تجربیات زندگی شما و همچنین پیشینه شما است. از آنجا، هر تجربه یا شخصی که با آن روبرو می شوید، بر اساس اتفاقاتی که در گذشته برای شما افتاده است، بایگانی می شود.

مقایسه مکان

مقایسه مکان عمل مقایسه ذهنی آنچه می خواهید (دنیای کیفی شما) با آنچه دارید (دنیای درک شده شما) است. گلاسر معتقد است که هر چه این دو به هم نزدیکتر باشند، فرد احساس بهتری دارد.

روانشناسی کنترل بیرونی در مقابل درونی

گلسر معتقد است که هر انتخابی هدفمند است و افراد بهترین تلاش خود را با اطلاعاتی که در اختیار دارند انجام می دهند. گفتنی است، در واقعیت درمانی، گلاسر افراد را تشویق می کند که به این انتخاب ها به طور عینی نگاه کنند تا بتوانند تشخیص دهند که آیا واقعاً آنها را به اهداف خود نزدیک می کنند یا خیر.

واقعیت درمانی با چه چیزی می تواند کمک کند

از آنجایی که واقعیت درمانی به باورهای تئوری انتخاب بستگی دارد، تکنیک های عملی عمدتاً بر پنج نیاز اساسی که هدف انسان ها در زندگی خود برآورده کردن آنهاست، متمرکز است. در حالی که گلاسر معتقد است که انسان ها به طور ژنتیکی برای دستیابی به هر پنج نیاز هدایت می شوند، او می گوید که برخی افراد ممکن است به یکی نیازهای بیشتری نسبت به دیگری نیاز داشته باشند.

در حالی که بسیاری از درمانگران از مفاهیم واقعیت درمانی در روش درمانی خود استفاده می کنند، برخی از اصول واقعیت درمانی در محیط های مدرسه بسیار مفید بوده اند.

ویلیام گلاسر در مقاله ای برای The Education Digest توضیح داد که تعاملات و روابط آگاهانه دانش آموز و معلم می تواند نتیجه توانایی کودک را برای یادگیری تغییر دهد. او توضیح می دهد که این موضوع به این دلیل است که کودکان باید احساس احترام کنند و معلمان باید تلاش کنند تا موانع فردی دانش آموزان را درک کنند.

زوج‌درمانی محیط دیگری است که جنبه‌های واقعیت درمانی و تئوری انتخاب بسیار مفید بوده است. از زوج‌ها می‌خواهد در مورد آنچه که مستقیماً مسئول آن هستند فکر کنند و بر روی خوبی‌ها بنا کنند.

فواید واقعیت درمانی

از آنجایی که واقعیت درمانی بر مسئولیت پذیری تأکید دارد، ثابت شده است که به ویژه برای بزرگسالانی که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند مفید است. نه تنها به آنها کمک می کند تا تأثیرات منفی که در گذشته بر زندگی آنها داشته است را تشخیص دهند، بلکه نشان داده شده است که احساس امیدواری را افزایش می دهد. این به این دلیل است که به آنها کمک می کند بیشتر کنترل کنند.

واقعیت درمانی همچنین در محیط های مدرسه کاملاً سودمند است. این روش نه تنها بر خودکنترلی تأکید می کند، بلکه به بچه ها نشان می دهد که می توانند پیامدهای ناشی از رفتارها و کارهای مدرسه خود را کنترل کنند.

اثربخشی واقعیت درمانی

واقعیت درمانی ثابت کرده است که در گروه ها بسیار موثر است زیرا بر مسئولیت پذیری تأکید دارد. درک این مفهوم اغلب زمانی آسانتر است که در کنار دیگرانی که آنها نیز شرکت می کنند آموزش داده شود. گفته می شود، به مردم می آموزد که خود را نیز شخصاً مسئول بدانند.

البته شایان ذکر است که در طول جلسات درمانی فردی به طور قابل توجهی کمتر مورد مطالعه قرار گرفته است. گفته شد، علاوه بر بهبود عملکرد با دانش‌آموزان، برای معلمان نیز مفید بوده است.6 این تا حدی به این دلیل است که تعامل با گروه‌هایی از افراد که تجربیات مشابهی را تجربه می‌کنند، به افراد کمک می‌کند، به طور کلی، کمتر احساس تنهایی کنند و بیشتر مورد حمایت قرار گیرند.

گروه دیگری که در نتیجه واقعیت درمانی اثرات مثبتی را تجربه کرده است، افراد مبتلا به اسکیزوفرنی هستند. بیمارانی که در جلسات واقعیت درمانی گروهی شرکت کردند، عزت نفس را افزایش دادند، احساس کنترل بیشتری داشتند و زمان راحت تری برای مقابله با استرس داشتند.

همه گروه‌ها در افزایش اعتماد به نفس مشترک هستند زیرا واقعیت درمانی بر این نکته تأکید دارد که افراد می‌توانند تمرین کنند و در کنترل خود بهتر شوند. این به افراد کمک می کند تا احساس کنند که می توانند انتخاب های زندگی خود را کنترل کنند و حتی به دیگران کمک کنند تا همین کار را انجام دهند.

اثربخشی واقعیت درمانی

چیزهایی که باید در نظر بگیرید

در حالی که بسیاری از این مفاهیم به طور گسترده پذیرفته شده اند، اگر به دنبال یک درمانگر شخصی هستید که فقط در واقعیت درمانی تخصص دارد، برخی از مشکلات را در نظر بگیرید. البته مهم ترین آن این است که شرایط سلامت روان را در نظر نمی گیرد.

اگر به دنبال یک درمانگر برای خود یا خود و شریک زندگی خود هستید، این امر به ویژه مهم است. با این حال، مفاهیم فراگیر هنوز هم می توانند در محیط های مدرسه یا آموزشی مفید باشند.

چه طور باید شروع کرد

اگر به دنبال مشاور یا مربی دارای گواهی در زمینه نظریه انتخاب و واقعیت درمانی هستید، موسسه گلاسر فهرستی را ارائه می دهد. اگر به دنبال درمانگری هستید که مفاهیم را درک کند، تماس اولیه با یک درمانگر جدید را در نظر بگیرید تا در مورد روش‌های آن‌ها و اینکه آیا واقعیت‌درمانی را در جلسات خود ادغام می‌کند، بپرسید.

اگر به دنبال یک زوج درمانگر متخصص در واقعیت درمانی هستید، می توانید منتظر چند سؤال اولیه باشید که خود گلاسر مطرح کرده است.8 آنها بر روی تعیین اینکه چرا شما و طرف مقابلتان در وهله اول به درمان مراجعه کرده اید، تمرکز می کنند تا ببینند آیا این زوج درمان می شوند یا خیر. واقعاً به دنبال کمک هستند زیرا می‌خواهند رابطه خود را به نتیجه برسانند یا فقط می‌خواهند بگویند تلاش کرده‌اند.

سؤالات دیگر زوج ها را بر آن داشت تا توضیح دهند که چه چیزی در رابطه اشتباه است، چه چیزی در رابطه خوب است و در هفته آینده چه کاری انجام خواهند داد که معتقدند به آنها کمک خواهد کرد. هدف این سوالات کمک به زوجین است که بر روی آنچه می توانند کنترل کنند تمرکز کنند و در طول جلسات از آنها خواسته می شود که به اضافه کردن چیزهایی که می توانند تغییر دهند ادامه دهند.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 6 =