ریتم درمانی بین فردی و اجتماعی (IPSRT) چیست؟

ریتم درمانی بین فردی و اجتماعی (IPSRT) چیست؟

ریتم درمانی بین فردی و اجتماعی (IPSRT) چیست؟


ریتم درمانی بین فردی و اجتماعی (IPSRT) به افراد کمک می کند تا با ایجاد یک برنامه منظم و بهبود روابط بین فردی، خلق و خوی و سلامت روانی خود را بهبود بخشند. الن فرانک، دکترای روانشناسی، استاد روانشناسی و روانپزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه پیتسبورگ، به عنوان پایه‌گذار این شکل از درمان شناخته می‌شود.

نظریه دکتر فرانک این بود که تضادهای روابط یا اختلال در برنامه روزانه فرد می‌تواند باعث ایجاد اپیزودهای خلقی در افراد دارای مشکل شود. به عنوان مثال، ممکن است متوجه شده باشید که نداشتن خواب کافی بر توانایی شما برای تمرکز تأثیر می گذارد و باعث می شود احساس خستگی و تحریک پذیری کنید.

به طور مشابه، درگیری با کسی در زندگی شما می تواند بی ثبات کننده باشد و بر روحیه شما تأثیر بگذارد. دکتر فرانک اشاره می کند که اکثر مردم نسبتاً سریع از این اختلالات بهبود می یابند. با این حال، افرادی که در برابر اختلالات خلقی آسیب پذیر هستند ممکن است نتوانند به این راحتی کنار بیایند.

ریتم درمانی بین فردی و اجتماعی و تثبیت سبک زندگی

« ریتم درمانی بین فردی و اجتماعی بر تثبیت سبک زندگی فرد تمرکز دارد. ایمی داراموس، روانشناس، روانشناس بالینی دارای مجوز و نویسنده کتاب «درک اختلال دو قطبی» می گوید: بخش «بین فردی» بر ایجاد روابط ایمن و سالم و بخش «ریتم های اجتماعی» بر ایجاد یک روال روزانه ثابت تمرکز دارد. این مقاله به بررسی تکنیک‌ها و مزایای ریتم درمانی بین فردی و اجتماعی و همچنین مراحلی می‌پردازد که به شما کمک می‌کند تا با این شکل از درمان شروع کنید.

ریتم درمانی بین فردی و اجتماعی و تثبیت سبک زندگی

تکنیک های ریتم درمانی بین فردی و اجتماعی

ریتم درمانی بین فردی و اجتماعی را می توان در شرایط مختلف انجام داد:

مبنای فردی: یک بیمار با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کار می کند

تنظیم گروهی: چندین بیمار که با یک یا چند ارائه دهنده خدمات بهداشتی کار می کنند

تنظیم از راه دور: از طریق تلفن یا اینترنت

مراحل مختلف ریتم درمانی بین فردی و اجتماعی

IPSRT را می توان به طور کلی به سه مرحله طبقه بندی کرد که در زیر به آنها اشاره شده است

مرحله اولیه

روانشناس با بیمار کار می‌کند تا وضعیت خلق و خوی فعلی او، هر قسمت خلقی قبلی را که تجربه کرده است و اینکه چگونه رفتارها و روابط آنها در هر قسمت تغییر کرده است، درک کند. بیمار و روانشناس با هم، یک منطقه مشکل بین فردی را محدود می‌کنند که منطقه تمرکز درمان خواهد بود. این مرحله شامل چندین جلسه اول درمان است و ممکن است چندین جلسه در هفته را شامل شود.

مرحله میانی

بیمار نموداری را حفظ می کند که در آن تمام ریتم های روزانه یا معیارهای اجتماعی خود را دنبال می کند، مانند:

1- زمانی که از رختخواب بلند می شوند

2- زمان اولین تعامل حضوری آنها با شخص دیگری

3- زمانی که فعالیت اولیه خود را شروع می کنند (مثلاً مدرسه، کار یا مراقبت از خانواده)

4- زمانی که آنها وعده های غذایی خود را می خورند

5- زمانی که به رختخواب می روند

هدف ایجاد ثبات و منظم بودن

روانشناس این نمودار را با بیمار در هر ویزیت هفتگی، با هدف ایجاد ثبات و منظم بودن، مرور می‌کند. روانشناس ممکن است معیارهای بیشتری را برای افزودن به این فهرست پیشنهاد کند. این مرحله همچنین بر توسعه مهارت های مقابله ای برای مدیریت تغییرات یا اختلال در ریتم های روزانه، به دلیل عواملی مانند تعطیلات، تمرکز دارد.

علاوه بر این، بیمار و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی روی مشکل بین فردی و همچنین ایجاد اعتماد به نفس و بهبود مهارت های رابطه کار می کنند. در ابتدا، جلسات درمانی به صورت هفتگی انجام می شود، اما به تدریج کاهش می یابد و در مراحل آخر هر دو هفته یک بار یا یک بار در ماه کاهش می یابد.

مرحله نهایی

در مرحله آخر، بیمار و روانشناس برای پایان دادن به درمان یا کاهش بیشتر تعداد جلسات تلاش می‌کنند.

مراحل مختلف ریتم درمانی بین فردی و اجتماعی

ریتم درمانی بین فردی و اجتماعی در چه مواردی می تواند کمک کند؟

دکتر داراموس می گوید ریتم درمانی بین فردی و اجتماعی به افرادی که عادات یا علائم آنها باعث اختلال در روابط یا مراقبت از خود می شود کمک می کند. در ابتدا برای کمک به اپیزودهای خلقی مرتبط با اختلال دو قطبی ایجاد شد. با این حال، اکنون برای کمک به سایر شرایط سلامت روان مانند افسردگی، اضطراب و اسکیزوفرنی نیز استفاده می شود. به گفته دکتر داراموس، علاوه بر این، IPSRT را می توان برای هر مشکلی که در آن فرد ممکن است از بهبود روابط و ریتم روزانه خود برای داشتن یک سبک زندگی پایدارتر بهره مند شود، سازگار کرد.

مزایای ریتم درمانی بین فردی و اجتماعی

به گفته دکتر داراموس، اینها برخی از مواردی هستند که ریتم درمانی بین فردی و اجتماعی می تواند به آنها کمک کند:

  • ایجاد اعتماد به نفس و بهبود مهارت های رابطه
  • جایگزینی روابط سمی با روابط سالم تر و حمایتی تر
  • کمک به افراد برای یادآوری وظایف اساسی زندگی که باید هر روز انجام شوند
  • آموزش تکنیک هایی برای خواب بهتر و زندگی روزانه به مردم
  • افزایش پایبندی به دارو و درمان
  • بهبود خلق و خو و ایجاد حس کلی ثبات
  • افسردگی در مقابل اختلال دوقطبی

اثربخشی ریتم درمانی بین فردی و اجتماعی

تحقیقات نشان می‌دهد که ریتم درمانی بین فردی و اجتماعی می‌تواند برای شرایط سلامت روانی مانند:

اختلال دوقطبی

یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که IPSRT می تواند به کاهش علائم افسردگی و شیدایی در بیماران مبتلا به اختلال دوقطبی کمک کند، عملکرد روزانه آنها را بهبود بخشد و افزایش دهد. از پایبندی به دارو، و بهبود پاسخ آنها به داروهای تثبیت کننده خلق و خو.6 مطالعه دیگری نشان داد که ممکن است در پیشگیری یا به تاخیر انداختن شروع اختلال دوقطبی در نوجوانان در معرض خطر نیز مفید باشد.

افسردگی و اضطراب

یک مطالعه در سال 2016 اشاره می کند که IPSRT و سایر درمان های ریتم اجتماعی (SRTs) همچنین می توانند برای افراد مبتلا به اختلالات خلقی مانند افسردگی و اضطراب مفید باشند، زیرا ممکن است کمتر احتمال دارد که ریتم های روزانه ثابت داشته باشند اما به طور همزمان حساسیت بیشتری به آنها دارند. اختلالات و بی نظمی ها.

اسکیزوفرنی

یک مطالعه در سال 2021 اشاره می کند که IPSRT می تواند به علائم افسردگی در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی کمک کند.

مواردی که باید در مورد IPSRT در نظر بگیرید

دکتر داراموس می‌گوید که اگرچه ریتم درمانی بین فردی و اجتماعی می‌تواند کمک بزرگی باشد، اما اغلب با شکل دیگری از درمان، مانند درمان شناختی-رفتاری (CBT) یا درمان دیالکتیکی-رفتاری (DBT) استفاده می‌شود. دکتر داراموس توضیح می دهد: «IPSRT معمولاً به طور مستقیم اختلالی مانند اختلال دوقطبی را درمان نمی کند، اما به ایجاد یک پایه محکم برای اثربخشی داروها و سایر انواع درمان کمک می کند.

IPRST اساساً به تنظیم عادات اساسی کمک می کند، که با رفع مشکل کلی یکسان نیست. نیاز به دو نوع درمان ممکن است به معنای کار با دو درمانگر متفاوت باشد. همچنین به معنای صرف دو برابر زمان و هزینه برای درمان است.

مواردی که باید در مورد IPSRT در نظر بگیریدمواردی که باید در مورد IPSRT در نظر بگیرید

چگونه IPSRT شروع کنیم؟

دکتر داراموس مراحلی را پیشنهاد می کند که می تواند به شما در شروع کار با IPSRT کمک کند:

جستجو برای متخصص

اگر به دنبال درمانگری هستید که در IPSRT متخصص باشد، جستجوی فهرست راهنمای درمانگر می تواند مفید باشد. اکثر دایرکتوری ها به شما امکان می دهند بر اساس تخصص و مکان جستجو کنید، بنابراین می توانید یک درمانگر را در نزدیکی خود پیدا کنید.

توصیه ای بخواهید

اگر به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه می کنید که IPSRT را برای شما پیشنهاد می کند، می تواند مفید باشد که از او توصیه ای به یک متخصص بخواهید.

درباره درمان بیاموزید

چند کتاب و فیلم بسیار خوب وجود دارد که می تواند به شما کمک کند درباره IPSRT اطلاعات بیشتری کسب کنید، بنابراین متوجه می شوید که چگونه کار می کند و انتظار چه چیزی را دارید.

ریتم درمانی بین فردی و اجتماعی شکلی از درمان است که بر بهبود روابط و کارهای روزمره تمرکز دارد تا خلق و خو، ثبات و سلامت روان را بهبود بخشد. این می تواند به ویژه برای افرادی که شرایط سلامت روانی دارند که آنها را مستعد حملات خلقی می کند مفید باشد، زیرا ممکن است به ویژه در برابر اثرات بی ثبات کننده عوامل استرس زا، اختلال در روال زندگی خود و تعارضات روابط آسیب پذیر باشند.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =