رنگ درمانی چیست؟

رنگ درمانی چیست؟

رنگ درمانی چیست؟


رنگ درمانی که با نام کروموتراپی نیز شناخته می شود، نوعی درمان است که از رنگ و نور برای درمان برخی از بیماری های روحی و جسمی استفاده می کند. ما می توانیم این شکل از درمان را به مصریان باستان ردیابی کنیم. آنها از اتاق های پر از آفتاب با شیشه های رنگی برای اهداف درمانی استفاده کردند. اگرچه رنگ درمانی در طول سال ها محبوبیت زیادی به دست آورده است، اما هنوز هم در طب غربی به طور گسترده ای پذیرفته شده نیست. بسیاری از کارشناسان پزشکی آن را نسبتاً تجربی می دانند

اساس رنگ درمانی این است که رنگ های مختلف واکنش های متفاوتی را از هر فردی برمی انگیزد. مردم رنگ های خاصی را درمانی یا محرک می دانند. کارشناسانی که به این نظریه اعتقاد دارند معتقدند که رنگ می‌تواند به طرق مختلف بر ما تأثیر مثبت بگذارد و به شرایط بسیاری کمک کند. در برخی موارد، همه ما فرضیه رنگ درمانی را تجربه کرده ایم. برای برخی از افراد، دیدن رنگ سبز در طبیعت در دویدن روزانه باعث تقویت فوری خلق و خو می شود یا با پوشیدن یک لباس زرد مورد علاقه، احساس بهتری دارند. عمل رنگ درمانی را می توان در اصل هندی نیز جستجو کرد. طبق فلسفه هندی، هفت رنگ اصلی در چرخه رنگ چاکراهای بدن ما را تقویت می کنند.

انواع رنگ درمانی

در رنگ درمانی تصور می شود که رنگ های مختلف قادر به درمان شرایط مختلف هستند. متخصصان رنگ بر این باورند که فقدان یک رنگ خاص در بدن شما ممکن است مسئول وضعیت زندگی شما باشد. در اینجا لیستی از رایج ترین رنگ هایی که در طول رنگ درمانی استفاده می شود و نحوه استفاده از آنها آورده شده است.

انواع رنگ درمانی

قرمز

رنگ قرمز برای انرژی بخشیدن یا نشاط بخشیدن به فردی که ممکن است احساس خستگی یا افسردگی می کند استفاده می شود. با این حال، قرمز ممکن است باعث تحریک افرادی شود که ممکن است از قبل تنش داشته باشند، به همین دلیل است که در رنگ درمانی با دقت استفاده می شود.

آبی

کروماتراپیست ها از رنگ آبی برای درمان افسردگی و درد استفاده می کنند. همچنین تصور می‌شود که سایه‌های تیره‌تر آبی دارای خواص آرام‌بخشی است و ممکن است برای افرادی که بی‌خوابی یا سایر اختلالات خواب را تجربه می‌کنند مفید باشد.

سبز

رنگ سبز رنگ طبیعت است و به گفته کروماتراپیست ها می تواند به کاهش استرس و آرامش فرد کمک کند.

زرد

رنگ زرد می تواند برای بهبود خلق و خوی شما و ایجاد شادی و خوش بینی استفاده شود.

نارنجی

رنگ نارنجی، بسیار شبیه به زرد، می تواند برای برانگیختن احساسات شاد از مردم استفاده شود. همچنین تصور می شود که رنگ گرم روشن می تواند اشتها و فعالیت ذهنی را تحریک کند.

تکنیک رنگ درمانی

دو تکنیک اصلی برای رنگ درمانی وجود دارد. این کار را می توان از طریق بینایی انجام داد، یعنی با نگاه کردن به یک رنگ خاص به این امید که بدن شما پاسخ مورد نظر را ایجاد کند، یا با انعکاس مستقیم رنگ های خاص در قسمت هایی از بدن به این امید که بتواند به درمان یک بیماری خاص کمک کند.

رنگ درمانگران معتقدند که رنگ می تواند از طریق چشم یا پوست وارد بدن ما شود. هر رنگی که می توانیم ببینیم طول موج و فرکانس منحصر به فرد خود را دارد. هر فرکانس منحصر به فرد تأثیر متفاوتی روی افراد دارد و برای اهداف متفاوتی استفاده می شود. رنگ‌های گرم معمولاً برای جلوه‌های تحریک‌کننده استفاده می‌شوند، در حالی که رنگ‌های سرد برای اثرات آرام‌بخش استفاده می‌شوند.

تکنیک رنگ درمانی

رنگ درمانی در چه مواردی می تواند کمک کند

رنگ درمانی کاربردهای زیادی دارد. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد می تواند به برخی از شرایط زیر کمک کند:

رنگ درمانی نوعی درمان طب جایگزین است و هنوز تحقیقات بیشتری در مورد اثربخشی آن در درمان شرایط فوق باید انجام شود. در حال حاضر هیچ تحقیقی وجود ندارد که نشان دهد رنگ درمانی می تواند تنها به عنوان یک درمان موثر برای هر یک از این شرایط مورد استفاده قرار گیرد.

مزایای رنگ درمانی

در طول دهه ها ثابت شده است که رنگ درمانی دارای مزایای متعددی از جسمی تا ذهنی است. برخی از مزایایی که ممکن است از رنگ درمانی دریافت کند عبارتند از:

تسکین استرس: برخی رنگ‌ها مانند آبی و سبز می‌توانند اثرات تسکین‌دهنده‌ای روی افرادی که استرس یا مضطرب هستند داشته باشند.

اشتهای خود را افزایش دهید: رنگ های گرم و محرک می توانند اشتهای شما را در هنگام مبارزه با میل به غذا افزایش دهند.

کاهش اختلال عاطفی فصلی: افراد عمدتاً در هوای سردتر به دلیل کمبود نور خورشید و مجبور به گذراندن دوره های طولانی در داخل خانه از اختلال عاطفی فصلی رنج می برند. رنگ های گرم مانند زرد و نارنجی می تواند به کاهش علائم این بیماری کمک کند.

برای افزایش انرژی: ثابت شده است که رنگ هایی مانند قرمز و زرد انرژی شما را افزایش می دهند و انگیزه بیشتری در شما ایجاد می کنند.

مزایای رنگ درمانی

میزان اثربخشی

اثربخشی کروموتراپی به عنوان یک سیستم پزشکی جایگزین در طول سال ها مورد بحث بوده است. در حالی که برخی از مردم معتقدند که می تواند شرایط روحی و جسمی را درمان کند، برخی دیگر معتقدند که این فقط یک افسانه است. در مطالعه ای در سال 2015 در مورد اثربخشی کروموتراپی به عنوان یک گزینه درمانی، محققان دریافتند که کروموتراپی اثرات مثبتی بر شرایطی مانند سرطان، فشار خون بالا، عفونت های پوستی و افسردگی دارد. در یک مطالعه کوچک در سال 2019 در مورد اثربخشی رنگ درمانی به عنوان یک درمان جایگزین برای اضطراب در دانش آموزان، محققان دریافتند که این روش می تواند باعث آرامش و کاهش اضطراب در بین دانش آموزان شرکت کننده در مطالعه شود.

مواردی که باید در نظر بگیرید

برای درک نحوه عملکرد رنگ درمانی و اثربخشی این شکل از درمان، باید تحقیقات بیشتری انجام شود. مهم است بدانید که این روش درمانی برای بسیاری از اختلالات و شرایط نیست. اگر علائم شرایط ناتوان کننده مانند افسردگی شدید یا بی خوابی را تجربه می کنید، با پزشک صحبت کنید.

در حالی که فرض رنگ درمانی این است که رنگ های خاص احساسات خاصی را از اکثر مردم برمی انگیزند، این همیشه کار نمی کند. انسان ها منحصر به فرد هستند. تاثیر رنگ های خاص بر افراد ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. رنگ‌هایی که بیشتر مردم ممکن است آرام‌بخش یا تسکین‌دهنده بدانند ممکن است برای دیگران اضطراب‌آور یا افسرده‌کننده باشد.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − دو =