درمورد سندروم پای بی قرار چه می دانید؟

درمورد سندروم پای بی قرار چه می دانید؟

درمورد سندروم پای بی قرار چه می دانید؟


اینکه انسان در هر زمان از دوره زندگی خود به اختلال روحی و روانی مبتلا شود، موضوع قابل درکی است اما آنچه اهمیت دارد، شروع به موقع درمان است. هر نوع مشکل روحی و عصبی در صورتی که درمان نشود، ماندگار خواهد شد در نتیجه به راحتی نمی توانید از شر آن راحت شوید. شما نباید از این قبیل مشکلات فرار کنید بلکه بپذیری هر کس ممکن است جای شما باشد و سپس درمان را آغاز نمایید. آیا می دانید سندروم پای بی قرار به چه دلیل رخ می دهد؟

سندروم پای بی قرار چیست؟

در ابتدا تعریفی علمی و دقیق در مورد این اختلال عصبی داشته باشیم. در سندروم پای بی قرار کنترل پا دست خودتان نخواهد بود و شروع به تکان دادن و کشیدن پا خواهید کرد. این حالت در زمان خواب بیشتر می شود به همین دلیل است که سندرم پای بی قرار منجر به اختلال خواب نیز خواهد شد. این مشکل نه تنها برای خود فرد بلکه برای اطرافیان نیز آزار دهنده است.

تصور کنیم که شما در سفر با دوستان بوده و در زمان استراحت دچار این مشکل می شوید. البته ممکن است در زمانی که دچار عصبانیت می شوید نیز سندرم پای بی قرار شروع گردد. آیا می دانید که ممکن است به اطرافیان خود آسیب بزنید؟ به همین دلیل است که اکیدا توصیه می کنیم به محض اینکه علائم سندروم پای بی قرار رویت شد، با مشاور و روانشناس صحبت نموده و درمان را شروع کنید.

کلینیک روانپزشکی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) با تیمی از متخصصین توانمند، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان خواهد بود. البته این مرکز خدمات مشاوره آنلاین یا مشاوره غیر حضوری را نیز برای شما در نظر گرفته است. کافی است با ما همکاری کرده و دوره درمان را به طور کامل سپری نمایید. به شما اطمینان می دهیم که سلامتی خود را هر چه زودتر به دست بیاورید.

سندرم پای بی قرار چیست؟

علائم سندروم پای بی قرار

در صورتی که علائم هر نوع اختلال عصبی و روحی را بدانیم، در زمان بروز مشکل، می توان سریع تر درمان را آغاز نمود. نشانه های سندرم پای بی قرار عمدتا از غروب شروع شده و عبارتند از:

– اولین و مهمترین علامت ر در زمانی شروع اختلال، گزگز شدن و احساس سوزش در پا است. به گونه ای که فرد فکر می کند حشره ای در حال حرکت روی پا است.

– چون این مشکل عمدتا در زمان خواب رخ می دهد، لذا فرد دچار اختلال خواب نیز خواهد شد.

– از دیگر علائم سندرم پای بی قرار این است که فرد احساس می کند شوک الکتریکی به پایش وارد شده است.

– پا تیر می کشید به گونه ای که قابل تحمل نیست.

علائم سندرم پای بی قرار

دلیل ابتلا سندروم پای بی قرار

به هر حال هر نوع عارضه ای که برای انسان رخ می دهد، دلیل خاصی دارد و عواملی منجر به بروز آن می شوند. در مورد سندروم پای بی قرار لازم است بدانید که چند عامل محرک دارد:

1- تحقیقات نشان داده است که کم خونی و فقر اهن، زمینه از ابتلا به سندرم پای بی قرار هستند. به دلیل اینکه این دو عامل باعث اختلال در سیستم خون رسانی بدن شده و حتی منجر به تشدید سندرم پای بی قرار می شوند.

2- افرادی که به بیماری سیستم عصبی مبتلا هستند به احتمال زیاد به سندرم پای بی قرار نیز مبتلا خواهند شد.

3- همچنین افرادی که به دیابت دچار شده اند، باید مراقب سلامتی خود باشند چرا که در معرض ابتلا به این سندرم نیز قرار دارند.

4- در دوران بارداری که هورمون های بدن تغییر می کند، ممکن است فرد چنین تجربه ای داشته باشد.

5- البته متخصصین بر این باور هستند که با افزایش سن به دلیل ضعف در سیستم عصبی، فرد مستعد ابتلا به سندرم پای بی قرار خواهد بود.

6- عامل دیگری که در روز این عارضه نقش دارد، نداشتن رژیم غذایی مناسب و کمبود ویتامین های گروه بی است. چون این ویتامین ها عملکرد بهتر سیستم ایمنی بدن کمک می کنند.

7- البته این ناهنجاری می تواند به صورت ارثی نیز به نسل بعد منتقل شود.

8- افرادی که استرس زیادی در طول روز تجربه می کنند، خیلی زود به سندرم پای بی قرار دچارخ واهند شد لذا اگر فردی مضطرب هستید، حتما به فکر درمان این مشکل باشید.

9- آیا می دانید مصرف مشروبات الکلی و دخانیات تاثیر چشمگیری در بروز این عارضه دارند؟

دلیل ابتلا سندرم پای بی قرار

عواقب ناشی از سندروم پای بی قرار

آیا می دانید اگر فردی به این سندروم مبتلا بوده و درمان نشود چه پیامدهایی برای او به بار خواهد آمد؟

1- به دلیل اینکه در طول شب فرد دچار اختلال خواب شده و نتوانسته است به خوبی استراحت کند، لذا در طول روز انرژی کمی داشته و نمی تواند بر روی امور تمرکز کند.

2- در تمام روز احساس خواب آلودگی و خستگی مفرط دارد.

3- به مرور زمان حافظه او نیز متاثر شده و دچار اختلال حواس و فراموشی می گیرد.

4- از دیگر عواقب سندرم پای بی قرار می توان به درد عضلانی اشاره نمود.

چند توصیه برای درمان سندرم پای بی قرار

– در صورتی که به مصرف مشروبات الکلی و استعمال دخانیات عادت دارید، این عادت نادرست را ترک کنید.

– رژیم غذایی مناسب داشته و نوشیدنی های حاوی کافئین را حذف کنید. به خصوص اینکه قبل از خواب به هیچ عنوان نوشیدنی حاوی کافئین مصرف نکنید.

– در صورت نیاز لازم است دارو درمانی انجام دهید. دوره مصرف دارو را به طور کامل طی کنید.

– قبل از خواب دوش بگیرید تا تنش های طول روز رفع شده و با خیال آسوده بخوابید.

– توصیه می کنیم قبل از خواب حتما حرکات کششی انجام دهید و در حین کار، حتما روی پایی که دچار سندرم شده است تمرکز کنید.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 4 =