کلینیک رویا
جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

در مورد اختلال شخصیت نمایشی چه می دانید؟نوشته شده توسط در تاریخ بهمن 28, 1399

در مورد اختلال شخصیت نمایشی چه می دانید؟

در مورد اختلال شخصیت نمایشی چه می دانید؟


متاسفانه باید این واقعیت را پذیرفت که هر گونه اختلال روانی، شرایط زندگی را نه تنها برای خود بلکه برای اطرافیان نیز بسیار سخت خواهد کرد. به همین دلیل است که در ابتدا به والدین توصیه می کنیم در تربیت فرزندان خود، به درستی عمل کنند و از سویی دیگر اکیدا سفارش می کنیم اگر به تازگی دچار مشکل روحی شده و یا به تازگی متوجه اختلال در وجود خود شده اید، حتما با مشاور صحبت کنید قبل از اینکه این عارضه در وجودتان، ماندگار شود. آیا تا به حال در مورد اختلال شخصیت نمایشی مطالبی شنیده اید؟ بهتر است این مقاله را به خصوص والدین، مطالعه نمایند تا متوجه شوید این اختلال شخصیت چیست و چگونه رخ می دهد.

اختلال شخصیت نمایشی چیست؟

بارها در مقالات متعدد بر این امر تاکید داشته ایم که والدین باید به تربیت درست فرزندان خود اهمیت دهند چون نحوه برخورد با کودک، شخصیت فرد را در بزرگسالی تعیین می کند. اختلال شخصیت نمایشی مربوط به افرادی است که در کودکی، در خانواده های بی قانون و بی نظم رشد کرده اند. والدین باید از همان بچگی، قوانین تربیتی درستی برای فرزندان خود وضع کنند که این قوانین انعطاف پذیر بوده و به گونه ای باشد که خودشان نیز نسبت به آن، تعهد داشته باشند. چرا به این موضوع باید اهمیت داد؟

تصور کنیم که فرزند شما دو بار یک رفتار مشابه را از خود نشان می دهد و شما به جای اینکه در هر دو بار، یک نوع برخورد داشته باشید، یکبار او را تنبیه کرده و در مرتبه دوم، با خنده از کنار این موضوع رد می شوید. در این زمان است که کودک، دچار سردرگمی خواهد شد و نمی داند آیا این رفتار درست بود هاست یا نه. در نتیجه به دلیل اینکه دقیقا از رفتار پدر و مادر اطلاع ندارد، تصمیم می گیرد برای جلب توجه آن ها، از روش های مختلف استفاده کند در نتیجه شخصیت نمایشی پیدا می کند.

اختلال شخصیت نمایشی چیست؟نحوه برخورد با فرد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی

به هر حال اگر والدین به صورت خواسته یا ناخواسته، به درستی عمل نکرده و اکنون فرزند به اختلا ل شخصیت نمایشی نمایشی دچار شده است، چند توصیه برای شما عزیزان خواهیم داشت تا بدانید چگونه باید با چنین فردی برخورد کنید چون زندگی کردن با فرد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی واقعا سخت خواهد بود:

1- با اختلال شخصیت نمایشی آشنا شوید

در ابتدا توصیه می کنیم همه والدین، با این اختلال آشنایی داشته باشند. به همین دلیل است که کلینیک رویا سعی دارد در مقالات آموزشی متعدد، سطح آگاهی شما عزیزان را ارتقا دهد چون آشنایی با انواع ناهنجاری های روحی، بعد از ابتلا به آن ها، فایده چندانی ندارد بلکه اگر قبل از درگیر شدن با آن ها، آگاهی کامل پیدا کنیم، می توانیم راه های ابتلا به مشکلات روحی را ببندیم.

2- به فرد کمک کنید که به خودشناسی برسد

اختلال شخصیت نمایشی باعث می شود فرد نتواند خود واقعی خود را به نمایش بگذارد بلکه به گونه ای تظاهر می کند که دیگران دوست دارند. لذا استعدادها، توانایی ها، نقاط قوت و ضعف خود را نمی شناسد. با کمک گرفتن از مشاورین و روانشناسان، به فرد مبتلا کمک کنید تا بتواند به خودشناسی برسد و در نتیجه زندگی طبیعی خود را به دست بیاورد. در این مورد می توانید بر روی کمک متخصصین کلینیک روانشناسی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) حساب کنید.

نحوه برخورد با فرد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی3- به فرد کمک کنید که شخصیت مستقل پیدا کند

یکی از ویژگی های فرد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی، وابستگی است اما جالب اینکه اصلا تمایل ندارد دیگران به او وابسته باشند. چنین فردی، کسانی را که بسیار دوست دارد، همانند قهرمان می بیند که می تواند همیشه به آن ها وابسته باشد در نتیجه از چنین حسی، بسیار خوشحال خواهد بود. به او کمک کنید تا وابستگی اش کمتر شده و به تدریج بتواند شخصیت مستقل پیدا کند. در این مورد نیز باید از مشاورین و روانشناسان کمک گرفته و نباید سرخود عمل نمود.

4- توانایی های او را متذکر شوید

همانگونه که گفته شد، شخصیت نمایشی باعث می شود فرد نتواند توانایی های خود را بشناسد. یک راه حل بسیار موثر این است که شما استعدادهای او را یادآوری کنید.

5- عزت نفس فرد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی را تقویت کنید

از دیگر ویژگی های اختلال شخصیت نمایشی این است که فرد احساس می کند هیچ ارزشی نداشته و در نتیجه به پوچی می رسد. آیا می دانید در چنین شرایطی ممکن است فرد دست به خودکشی بزند؟ سعی کنید عزت نفس او را تقویت کنید. به نظرات او اهمیت داده و در امور از او مشورت بگیرید. اجازه دهید بفهمد که برای شخصیتش ارزش قائل هستید.

6- از انتقاد دست بکشید

فردی که به اختلال ر دچار شده است، بسیار حساس و شکننده بوده و با کوچکترین انتقاد، ناراحت می شود. از سویی دیگر این فرد به اندازه کافی احساس پوچی دارد اکنون اگر شما نیز با انتقاد به او جمله کنید، شرایط بدتر خواهد شد. لذا توصیه می کنیم در برابر این افراد، انتقاد را کنار بگذارید.

فرد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی7- سطح توقع شما باید واقع بینانه باشد

قبل از اینکه درخواستی از فرد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی داشته و یا اینکه از او توقعی داشته باشید، این موضوع را برای خود یادآوری کنید که او به مشکل روحی مبتلا بوده و باید سطح توقعات خود را متناسب با شرایط چنین فردی تنظیم کنید. حد و مرز خود را بشناسید و او را قربانی خواسته های خود نکنید. افرادی که شخصیت نمایشی دارند سعی می کنند رضایت طرف مقابل را جلب نمایند حتی اگر خودشان در رنج و عذاب باشند و شما نباید آن ها را در چنین شرایطی قرار دهید.

درمان اختلالات روانشناختیدرمان اختلالات هیجانیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =