روش درمانی سیستم های داخلی خانواده (IFS) چیست؟

روش درمانی سیستم های داخلی خانواده (IFS) چیست؟

روش درمانی سیستم های داخلی خانواده (IFS) چیست؟


سیستم های داخلی خانواده یا IFS نوعی درمان است که معتقد است همه ما از چندین بخش یا زیر شخصیت تشکیل شده ایم. این روش از انواع خانواده درمانی ساختاری، استراتژیک نشأت می گیرد. بنیانگذار این روش درمانی، دکتر ریچارد شوارت، ذهن را به عنوان یک خانواده داخلی در نظر گرفت و تکنیک هایی را که معمولاً در خانواده ها استفاده می کرد، برای افراد شروع کرد. مفهوم زیربنایی این نظریه این است که همه ما چندین قسمت را در درون خود زندگی می کنیم که نقش های سالم و ناسالم را ایفا می کند.

با این حال، رویدادهای زندگی یا آسیب ها می توانند ما را از آن نقش های سالم به سمت نقش های افراطی وادار کنند. خبر خوب این است که این نقش های داخلی ثابت نیستند و می توانند با گذشت زمان و کار تغییر کنند. هدف از درمان سیستم های داخلی خانواده این است که خود را بیابید و همه این قسمت ها را با هم جمع کنید.

روش درمانی سیستم های داخلی خانواده

تکنیک

در حالی که ممکن است قسمت های نامحدودی در درون شما وجود داشته باشد، اما سه نوع اصلی وجود دارد: آتش نشانان ، مدیران و تبعیدیان.

قطعات آتش نشان محافظانی هستند که در صورت وجود ماشه فعال می شوند. نمونه ای از این امر ممکن است شبیه به خاطر آوردن یک خاطره دردناک و استفاده از رفتاری مانند مصرف مواد برای خاموش کردن “آتش” درد باشد.

قسمت های مدیر با مدیریت موقعیت ها از طریق برنامه ریزی شدید برای انجام هر کاری که می توانند برای جلوگیری از چیزی که ممکن است باعث درد عمیق شما شود، از شما محافظت می کند.

مطابق نظریه، آتش نشان و مدیر هر دو تلاش می کنند تا تبعید از ظهور جلوگیری کند و خاطرات درد و آسیب را در شما غرق کند. درمانگر سیستم های داخلی خانواده از یک فرآیند شش مرحله ای برای کمک به شما در یافتن این قسمتها و رهایی از بار آنها استفاده می کند.

پیدا کردن

ابتدا از شما خواسته می شود که توجه خود را به داخل معطوف کنید، احتمالاً با شروع مدیتیشن. شما به احساساتی که در بدن شما ایجاد می شود توجه می کنید تا قسمتی را برای کار مشخص کنید. اگر تا به حال به دلیل عصبی بودن دچار ناراحتی معده شده اید، ممکن است بفهمید که چگونه ذهن و بدن ما روی احساسات ما کار می کند.

تمرکز

در مرحله بعد ، از شما خواسته می شود که تمرکز خود را به این قسمت معطوف کنید.

بررسی کردن

وقتی قسمتی را پیدا کردید و روی آن تمرکز کردید، وقت آن رسیده است که آن را بررسی کنید- تا ببینید چه چیزهای دیگری می توانید در مورد آن بیاموزید. چه احساساتی با آن همراه است؟ رنگ خاصی دارد؟ آیا در سن خاصی نماینده شما است؟

احساس شما نسبت به آن

در مورد این قسمت چه احساسی دارید؟ این به درمانگر شما این ایده را می دهد که این نقش چقدر کوچک یا بزرگ در زندگی شما ایفای نقش می کند.

احساس شما نسبت به آن

دوست شدن

این ممکن است یکی از سخت ترین مراحل باشد – شناختن قسمت و دیدن نحوه شکل گیری آن در زندگی شما. این شامل درجه ای از پذیرش وجود قطعه است، اما این بدان معنا نیست که باید در آنجا بماند.

ترس

ترس آخرین مورد است. آنها می ترسند بدون حضور آنها در زندگی شما چه اتفاقی بیفتد؟

درمان سیستم های داخلی خانواده چه مزیتی دارد

درمان سیستم های داخلی خانواده می تواند به استرس های عمومی زندگی مانند اندوه، روابط و مسائل شغلی کمک کند و انعطاف پذیری و عزت نفس را بهبود بخشد. اگرچه این بیماری بدون آسیب شناسی است (به تشخیص مراجعه کننده منجر نمی شود) ، اما ممکن است چندین مورد و شرایط بهداشت روانی زیر را درمان کند.

مزایای درمان سیستم های داخلی خانواده

در مطالعه ای روی زنان دارای سن افسردگی متوسط تا شدید، محققان دریافتند که درمان سیستم های داخلی خانواده مزایای زیر را برای شرکت کنندگان دارد:

  • این امر از طریق رهبری خود در دستیابی به تعادل داخلی به آنها قدرت می دهد
  • شفقت به خود را ترویج می کند
  • علائم افسردگی را به عنوان یک عارضه عادی در برابر عوامل استرس زا یا ضربه تلقی می کند
  • درک بهتری از خود ارائه می دهد
  • خود را برای مشکلات عاطفی در آینده آماده می کند
  • تصورات غلط رایج در مورد درمان برطرف شد

درمان سیستم های داخلی خانواده چه مزیتی دارد

اثربخشی

درمان سیستم های داخلی خانواده در دهه 1980 تأسیس شد، اما هنوز عمیقاً مورد تحقیق قرار نگرفته است. با این حال ، هم در مطالعه زنان سن دانشگاهی و هم بر روی بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید (RA) 4 ، درمان IFS علائم افسردگی را کاهش می دهد. در مطالعه RA ، درمان سیستم های داخلی خانواده همچنین با کاهش علائم درد مرتبط بود. در سال 2015 ، درمان سیستم های داخلی خانواده به دلیل اثبات اثربخشی آن در مطالعه RA ، به ثبت ملی برنامه های سوء استفاده از مواد و خدمات بهداشت روانی برای برنامه ها و اقدامات مبتنی بر شواهد اضافه شد. موفقیت آن در بهبود رفاه ، رتبه موثری را برای آن به ارمغان آورد.

همچنین برای موارد زیر امیدوار کننده بود:

  • بهبود هراس ، وحشت و اختلالات و علائم عمومی اضطراب
  • شرایط و علائم سلامت جسمانی
  • تاب آوری شخصی/خودپنداره
  • افسردگی و علائم افسردگی

مواردی که باید در نظر گرفت

همانند سایر روش های درمانی، ممکن است قبل از اینکه با مشکلات خود روبه رو شوید، کمی احساس بدتری داشته باشید. درجاتی از این امر طبیعی است ، اما اگر خود را درگیر خودزنی می کنید یا تصور خودکشی را تجربه می کنید ، باید با درمانگر خود صحبت کنید و توقف یا کند کردن این نوع درمان را در نظر بگیرید. انتقاد از این نوع درمان شامل عدم توجه به هرگونه زیربنای عصبی بیولوژیکی مسائل مربوط به سلامت روان است.

علاوه بر این، چندین پرونده قضایی ادعا می کردند که تمرین کنندگان سیستم های داخلی خانواده آنها را مجبور به “بازیابی خاطرات” ضربه های سرکوب شده می کنند. اگر مبتلا به اسکیزوفرنی هستید یا با هذیان یا پارانویای فعال روبرو هستید ، ممکن است این نوع درمان مناسب شما نباشد.

چه طور باید شروع کرد

اگر به روش درمانی سیستم های داخلی خانواده علاقمند هستید، در این بخش نحوه یافتن ارائه دهنده برای این نوع درمان و آنچه می توانید در اولین ملاقات خود انتظار داشته باشید مورد بحث قرار می گیرد. با استفاده از فهرست IFS موسسه سیستم های داخلی خانواده یک متخصص مجاز در منطقه خود پیدا کنید. این می تواند به شما کمک کند تا بر اساس سطح آموزش درمانی سیستم های داخلی خانواده مرتب سازی کنید و نشان دهد که آنها چقدر اتاق در تمرین خود برای مشتریان جدید باقی گذاشته اند.

در صورت امکان یک مشاوره 15 دقیقه ای با چندین درمانگر مورد علاقه خود ترتیب دهید ، بنابراین اگر از انجام این نوع کار با آنها راحت هستید ، می توانید ایده بگیرید.

ترجیحات خود را در نظر بگیرید ، مانند اینکه آیا درمان آنلاین یا درمان حضوری را ترجیح می دهید.

اولین ملاقات مشابه سایر روشهای درمانی است – پر کردن کاغذ ، توضیح بیشتر در مورد خود و آنچه شما را به درمان می رساند. در اولین جلسه ، ممکن است از قبل کار برای شناسایی قطعات خود را آغاز کنید.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 20 =