علائم و نشانه های یک رابطه سمی چیست؟

علائم و نشانه های یک رابطه سمی چیست؟

علائم و نشانه های یک رابطه سمی چیست؟


اصطلاح “رابطه سمی” توسط لیلیان گلاس، متخصص ارتباطات و روانشناسی مستقر در كالیفرنیا در كتاب “مردم سمی” در سال 1995 ابداع شد. وی روابط سمی را چنین تعریف می کند: روابطی که در آن افرادی از یکدیگر حمایت نمی کنند، و درگیری بین آنها وجود دارد. یکی به دنبال تضعیف دیگری است به عنوان رابطه سمی در نظر گرفته می شود. در چنین روابطی رقابت ناسالم، بی احترامی و عدم انسجام حاکم است. روابط باید از نظر احساسی، رضایت طرفین رابطه را برآورده سازد. روابط عاطفی مثبت، باید شما را خوشحال کند و باعث بهتر شدن حال شما شود.

با این حال، اگر روابطی باعث ناراحتی شما شود ممکن است درگیر روابط سمی باشید. گاهی اوقات، زوجین ممکن است در روابط سمی باشند و ندانند که روابط ناسالمی میان آن ها ایجاد شده است. شناسایی و تشخیص چنین روابطی آسان نیست. زیرا اکثر زوجین گاه و بیگاه لحظات عاشقانه و مثبتی دارند و این امر می تواند گمراه کننده باشد. رابطه سمی می تواند از نظر احساسی خسته کننده باشد و بنابراین، بسیار مهم است که علائم و نشانه های آن را بشناسید و در صورت بروز علائم اقدامات لازم را انجام دهید. این مقاله را بخوانید تا از نشانه های روابط سمی و آنچه را که می توانید در این روابط انجام دهید آگاه شوید.

رابطه سمی

نشانه های رابطه سمی چیست؟

واضح ترین و جدی ترین نشانه رابطه سمی وجود هر گونه خشونت، سوءاستفاده و بدرفتاری است که باید هر چه سریع تر به آن پرداخته شود. اما در بسیاری از موارد، نشانه های این نوع رابطه بسیار ظریف تر از این هستند. اولین و ساده ترین نشانه، ناراحتی مداوم است. اگر در رابطه شما احساس لذت و شادی وجود ندارد و دائما احساس غم، ناراحتی و اضطراب دارید، و به زوج های شاد حسرت می خورید، در یک رابطه سمی قرار دارید. تغییر منفی در سلامت روان، شخصیت و عزت نفس نیز نشانه های خطر هستند.

این تغییرات می تواند شامل اختلالات روانی قابل تشخیص مانند افسردگی، اضطراب، اختلالات خوردن و از این قبیل باشد تا احساس ناراحتی و اضطراب دائمی به خصوص در کنار فرد مورد نظر. در رابطه‌تان نیز چیزهای زیادی تغییر کرده است. از انجام کارها بدون وجود همسرتان احساس بدی دارید، زیرا فکر می کنید همیشه باید در کنار او باشید. خودتان را وقف او کرده اید و دیگر خودتان نیستید. به علاوه، نظر خانواده و دوستان نیز باید مهم شمرده شود، به خصوص که معمولا فردی که در یک رابطه سمی قرار دارد، خود آخرین نفری است که متوجه آن می شود.

یکی از علائم هشدار دهنده رابطه سمی ، عدم اعتماد می باشد. در این روابط هر حرکت شما زیر سوال می رود و نظرات شما اهمیتی ندارد. چنین مواردی از عدم اعتماد متقابل ناشی می شود. وقتی شریک زندگی تان به شما اعتماد نمی کند، در تمام مسائل زندگی شما دخالت می کند. این دخالت های زیادی ممکن است شما را خسته کند. اعتماد، پایه و اساس هر روابط سالم است و اگر اعتماد در روابط شما وجود نداشته نباشد، روابط شما به روابط سمی تبدیل می شود. در بیشتر روابط ناسالم، یک شریک آسیب می بیند، اما آنها نمی توانند احساسات خودشان را بیان کنند زیرا ممکن است منجر به درگیری شود. بنابراین، در نهایت فرد بهانه ای برای رفتار بد خود پیدا می کند. این یکی از صفات سمی است که ممکن است بیشتر روی شما تأثیر بگذارد، زیرا نمی فهمید که چگونه با شریک زندگی خود که از پذیرش رفتار خود امتناع می کند برخورد کنید.

نشانه های رابطه سمی چیست؟

هر روابطی مشکلات خاص خود را به همراه دارد. اما به نظر نمی رسد که دعوا و درگیری در رابطه سمی متوقف شود. هر دو شریک زندگی احساس می کنند که حق با آنهاست و سعی می کنند نظرات خود را ثابت کنند. از آنجا که هیچ یک از آنها آماده پذیرفتن سخن دیگری نیستند، دعوا منجر به مشاجره می شود. دعواهای مداوم از عشق باقی ماندت بین آنها می کاهد و تنها چیزی که باقی می ماند نفرت و تلخی است.

بسیاری از احساسات منفی سرکوب شده و عدم اعتماد باعث می شود زوجین در روابط سمی به دروغ گفتن متوسل شوند. این مسئله باعث می شود که فرد نسبت به هر حرکت و عمل طرف مقابل مشکوک باشد. اگر کم کم به فردی مضطرب، حسود و مشکوک تبدیل می شوید، احتمال اینکه شما در روابط سمی باشید وجود دارد

چگونه رابطه سمی خود را حل و فصل کنیم؟

قرار گرفتن در رابطه سمی می تواند خسته کننده و طاقت فرسا باشد. ممکن است احساس اسارت و در بند بودن کنید و راهی برای برون رفت از این زندان نداشته باشید. اما، تمام روابط سمی سرانجام تلخی ندارند. زیرا برخی از آنها می توانند دوباره احیا و نجات یابند. در اینجا چند روش وجود دارد که می توانید از آنها برای سالم سازی روابط خود استفاده کنید.

چگونه رابطه سمی خود را حل و فصل کنیم؟

در رابطه سمی دلسوزی را تمرین کنید

راه دیگر برای جلوگیری از مسمومیت، درک همسرتان و نگاه کردن به مسائل از دیدگاه آنها است.

دست از سرزنش بردارید و شروع به پذیرش کنید

یک راه سریع برای حل تعارضات در رابطه سمی پذیرفتن اشتباهات خود و سرزنش نکردن یکدیگر است.

در رابطه سمی گذشته را فراموش کنید

غالباً وسوسه می شوید گذشته را به یاد بیاورید و به دنبال توضیح باشید. مطرح کردن گذشته را متوقف کنید و روی مسئله موجود تمرکز کنید.

هیچ راهی مطمئن برای تغییر سمیت وجود ندارد

زیرا هر روابط منحصر به فرد است. با این وجود، عزم راسخ برای ایجاد روابط و عشق شما به یکدیگر می تواند روابط شما را سالم کند.

بحث آزاد داشته باشید

ممکن است شما مرتباً چنین بحث هایی داشته باشید، اما اکنون، آن را در حضور دوست معتمد یا یک درمانگر امتحان کنید. اگر هر دوی شما موافقت کنید که تغییراتی را اعمال کنید و به قول خود متعهد باشید، ممکن است اوضاع بهتر شود.

روابط سالم برای افرادی شکل می‌گیرد که به‌طور مداوم یک محیط امن برای یکدیگر ایجاد می‌کنند و می‌توانند آسیب‌پذیری خود را عنوان کنند. روابط سمی همیشه باعث می‌شود مردم احساس بی‌ثباتی کرده تا نظراتشان را بیان کنند و واقعاً خودشان باشند.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 12 =