اختلال شخصیت پارانوئید یا بدگمانی

اختلال شخصیت پارانوئید یا بدگمانی

اختلال شخصیت پارانوئید یا بدگمانی


شاید شما نیز تا به حال با کسانی برخورد داشته اید که نسبت به امور و دیگران بدگمان هستند در واقع بدبینی افراطی دارند. فکر می کنند قرار است اطرافیان به آن ها لطمه بزنند. این فرد هیچ وقت نمی تواند حتی با نزدیکان خود، معاشرت خوبی داشته و از آن لذت ببرد. در چنین مواردی متخصصین معتقد هستند این فرد به اختلال پارانوئید یا اختلال بدگمانی مبتلا شده است. زندگی کردن با فرد بدگمان واقعا سخت است چون به شدت این اخلاق بر روی دیگران نیز تاثیر گذاشته و رفت و آمدهای دوستانه را هم محدود می کند.

معرفی اختلال پارانوئید

اینکه انسان همیشه در روابط خود جانب احتیاط را رعایت کرده و تمامی رمز و رازهای زندگی خود را بیان نکند، کار عاقلانه ای است اما باید حد اعتدال را رعایت نمود اگر این احتیاط تبدیل به بدبینی و بدگمانی شود، شما در دام اختلال پارانوئید افتاده اید. در این زمان، دو اتفاق رخ می دهد:

– از یک سو به دلیل بدگمانی، کسی تمایل ندارد با چنین فردی وارد رابطه شود در نتیجه کسی که بدگمان است، به تدریج تنها و منزوی خواهد شد.

– از سویی دیگر فرد مبتلا به پارانوئید سعی می کند به حدی قوی شود که خودش بتواند امور زندگی را انجام داده و به کسی نیاز نداشته باشد. همین باعث می شود توهمی به سراغ او بیاید که فکر کند می تواند بر روی دیگران تسلط داشته باشد.

معرفی اختلال پارانوئیدنشانه های اختلال پارانوئید یا بدگمانی

شاید این سوال برای شما پیش آمده است که چگونه باید فهمید طرف مقابل ما یا یکی از نزدیکان، به اختلال پارانوئید مبتلا شده است؟ بررسی کنید آیا از بین نشانه های زیر، چند مرد در رفتار او مشاهده می شود؟

– فرد بدگمان به هیچ عنوان روحیه انتقادی ندارد.

– جالب است بدانید که خودش انتقاد را قبول نمی کند اما بسیار به دیگران انتقاد تند داشته و ایرادگیر است. به همین دلیل نمی تواند با کسی سازگاری داشته باشد.

– بدون هیچ دلیل منطقی، نسبت به دیگران بدگمان بوده و شک می کند که دیگران می خواهند به او لطمه بزنند.

نشانه های اختلال پارانوئید یا بدگمانی– کار دیگران را قبول ندارند و در واقع حتی اگر کار به بهترین شکل ممکن انجام شود، باز هم یک ایراد گرفته و ارزش کار را از بین می برند.

– همانگونه که گفته شد این دسته از افراد فکر می کنند دیگران در پی طراحی نقشه ای برای خیانت هستند.

– به جای نقاط قوت دیگران را بزرگ کنند، در واقع دست بر روی کوچکترین عیب گذاشته و آن را مدام به رخ طرف مقابل می کشند.

– مدام در حال خجالت زدگی هستند.

– فکر می کنند اطرافیان می خواهند مقام و موقعیت او را تصاحب کنند به همین دلیل به دنبال راهی خواهند بود تا نقشه پلید آن ها را خنثی کنند.

– اوضاع زمانی خراب تر خواهد شد که این بدگمانی به زندگی زناشویی کشیده شده و نسبت به همسر، بی اعتماد شود.

نشانه های اختلال پارانوئید یا بدگمانی– دوست ندارند اطلاعاتی از خود به دیگران بدهند چون می خواهند همیشه پنهان بمانند از اهداف پلید اطرافیان در امان باشند.

علت ابتلا به اختلال پارانوئید

به هر حال اختلالات روحی هر کدام دلایل خاص خود را داشته و یک آسیب روحی کافی است تا روان انسان، مستعد ابتلا به مشکلات روانی گردد. عوامل ژنتیکی، فردی و اجتماعی، در بروز اختلال روانی نقش دارند اما به طور دقیق نمی توان دلیلی برای اختلال پارانوئید بیان کرد. متخصصین معتقد هستند کسانی که در خانواده های بسیار محتاط رشد می کنند، در خطر ابتلا به اختلال بدگمانی قرار دارند. لذا والدین نباید بیش از حد سختگیری کرده و کای کنند که فرزندان همانند خودشان نسبت به اطرافیان بدگمان شوند.

جالب است بدانید گاهی علائم این اختلال به حدی خفیف است که اطرافیان متوجه نشده و به تدریج، پیشروی می کند. تشخیص دقیق این مشکل برعهده متخصصین بوده و شما نمی توانید به صورت سرخود شروع به درمان کنید. شما هیچ علمی در این زمینه ندارید و ممکن است شرایط را بدتر کنید. از سویی دیگر نباید نسبت به این موضوع بی تفاوت بود. این مسئله را به خاطر داشته باشید که فرد درگیر با اختلالات روانی، واقعا زجر می کشد و شما به عنوان نزدیکترین فرد به او، مسئول هستید برای سلامتی وی قدمی بردارید.

علت ابتلا به اختلال پارانوئیددرمان اختلال بدگمانی تحت نظر کلینیک رویا

این مقاله به خوبی برای شما عزیزان توضیح داد که اختلال پارانوئید به چه شدتی می تواند روان فرد را درگیر کرده و حتی منجر به اختلالات روانی در نزدیکان شود. فرض کنیم که همسر شما به این ناهنجاری روحی دچار شده است. به هر حال شما هر روز در حجمی از افکار و رفتارهای منفی قرار دارید که خواه ناخواه وجود شما را فرا می گیرند. لذا توصیه اکید داریم که در اولین فرصت، مشکل را با یک متخصص در میان بگذارید.

مشاورین و روانشناسان کلینیک مشاوره در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) در خدمت شما خواهد بود تا بتوانید سلامت روحی خود را به دست بیاورید. ما در ابتدا روان درمانی را تحت نظر روانشناس و مشاور شروع خواهیم کرد. در صورتی که در مراحل اولیه اختلال باشید، درمان با چند جلسه مشاوره انجام می گیرد منوط بر اینکه به خوبی با متخصصین ما همکاری داشته باشید و حتی نزدیکان شما نیز با ما همکاری کنند.

اما اگر لازم بود دارو مصرف کنید، باید در کنار روان درمانی، تحت نظر روانپزشک نیز باشید. دوره دارو درمانی باید کامل طی شود. توجه داشته باشید که هی هیچ عنوان مقدار دارو و دوره مصرف را بدو نظر روانپزشک، تغییر ندهید در غیر این صورت باید منتظر عواقب آن باشید ممکن است شرایط روحی شما بدتر شود.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 2 =