اختلال پارانوئید یا شخصیت بدگمان

پارانوئید

آیا شما نیز از آن دسته افراد هستید که همواره فکر می کنید دیگران می خواهند از پشت به شما خنجر زده و دشمن شما هستند؟ نمی توانید به هیچ کس اعتماد کنید چون گمان می کنید جواب خوبی شما با بدی داده می شود؟ چنین خصوصیات اخلاقی به این معنی است که شما شخصیت بدگمان دارید و در واقع به اختلال پارانوئید مبتلا شده اید.

منظور از اختلال پارانوئید چیست؟

کسانی که به این نوع اختلال مبتلا شده اند، همواره با ظن و گمان زندگی می کنند و نمی توانند به کسی اعتماد کنند. حتی ممکن است این خیال به سراغ آن ها بیاید که خواهر، برادر و حتی پدر و مادر او نیز قصد دارند به او خیانت کنند. زندگی در چنین شرایطی واقعا سخت و غیر قابل تحمل است. این دسته از افراد، تنها زندگی خود را به چالش نمی کشند بلکه اطرافیان ان ها نیز به شدت دچار مشکل خواهند شد.

تصور کنید شما متاهل شده و اکنون همیشه به همسر خود شک دارید. آیا این زندگی پایان خوشی داشته و دوام می آورد؟ این تنها یک مثال برای شما بود. اکنون در فضای کاری نیز این نوع اختلال لطمه بزرگی را به شما وارد می کند. فکر اینکه همکاران شما می خواهند به شما لطمه بزنند و یا این که مدیر تمایلی به حضور شما در محیط کار ندارد و… نهایتا باعث از دست رفتن شغل شما خواهد شد.پارانوئید

علائم اختلال پارانوئید چیست؟

اگر یک فرد دارای شخصیت بدگمان باشد، از روی علائم زیر می توانید متوجه شوید که قطعا دچار اختلال پارانوئید هست یا خیر:

 • مهمترین نشانه، بدگمان بودن است که فکر می کند بقیه می خواهند به او لطمه بزنند.
 • با توجه به این که بدبین هستند، همیشه خلق و خوی دعوایی دارند.
 • حتی اگر کسی از ته دل به او خوبی کند، باز هم شک داشته و نمی تواند صداقت رفتار او را قبول کند.
 • به هیچ عنوان در مورد زندگی خود با دیگران صحبت نمی کنند چون گمان می کنند دیگران از این اطلاعات علیه او استفاده خواهند کرد. در واقع از نظر روحی نمی توانند به کسی اعتماد نمایند حتی به افراد نزدیک خانواده.
 • افراد با اختلال پارانوئید متاسفانه کینه توز شده و نمی توانند دیگران را ببخشند. برعکس، آن ها دوست دارند بدی دیگران را در کوتاه ترین زمان تلافی کنند.
 • به هیچ عنوان انتقاد قبول نکرده و بسیار حساس هستند.
 • روحیه خشن و عصبی دارند.
 • متاسفانه اختلال پارانوئید به مرحله ای می رسد که حتی اگر هیچ دلیلی وجود نداشته باشد، باز هم گمان می کنند دیگران اهل خیانت به او هستند.
 • به دلیل همین بدبینی، ترجیح می دهند از دیگران دور بوده و در ارتباطات خود نیز سرد هستند.
 • افراد با شخصیت بدگمان، این تصور را دارند که هیچ وقت اشتباه نکرده و همیشه اشتباه با دیگران است.پارانوئید

دلایل ابتلا به اختلال پارانوئید

به نظر شما چه عواملی می تواند زمینه ابتلا به اختلال پارانوئید را ایجاد کند؟

 • ژنتیک

بر طبق یک اصل، اگر والدین و یا یکی از اعضای خانواده پدر و مادرتان به این اختلال مبتلا باشند، از لحاظ ژنتیک احتمال اینکه شخصیت شما نیز بدگمان باشد، بیشتر می شود.

 • آسیب دیدن از دیگران

به هر حال اطراف ما آدم هایی وجود دارند که نسبت به زندگی و موقعیت ما حسادت داشته و این حسد را به صورت آسیب به شما بروز می دهند. اگر شما چندین مرتبه از دیگران بدی دیده باشید، کم کم بدبین می شوید به همین دلیل است که در زمان آسیب دیدن از سوی دیگران، توصیه می کنیم حتما بر روی شرایط روحی خود کار کنید تا بدون آسیب شخصیتی، بتوانید واقعیت را پذیرفته و از طرفی به جای بدبینی، احتیاط خود را بیشتر کنید.

 • زندگی با افرادی با شخصیت بدگمان

انسان همواره تحت تاثیر محیط قرار می گیرند. حتما شما نیز این تجربه را داشته اید که بعد از مدتی دوستی صمیمانه با یک فرد جدید، دیگران به شما می گویند که شما دو نفر بسیار شبیه هم شده اید. حتی ممکن است حرکت دست شما نیز شباهت پیدا کند. این نشان دهنده تاثیرپذیری آدم ها از یکدیگر است. اکنون تصور کنید در خانواده شما یک فرد با اختلال پارانوئید وجود دارد که شما هر لحظه بدبینی او را مشاهده می کنید. شک نداشته باشید که شما بعد از مدتی، همانند او خواهید شد. لذا اگر دوست شما بدگمان است، از او دوری کنید و اگر در خانواده شما چنین فردی وجود دارد، حتما سریع تر برای روانکاوی و مشاوره به متخصص مراجعه کنید تا شرایط روحی او به حالت عادی بازگردد.پارانوئید

درمان اختلال پارانوئید

پیشنهاد می کنیم برای درمان اختلال پارانوئید درنگ نکرده و در اولین فرصت، درمان را شروع کنید. برای این منظور چند مرحله درمانی را باید طی کنید:

 • مراجعه به مشاور

در ابتدا باید با مشاور صحبت کنید تا شرایط روحی و روانی شما را بررسی نموده و تعیین کند اختلال شما در چه مرحله ای است. شاید تنها با چند جلسه مشاوره مشکل حل شود.

 • مراجعه به روانشناس و روانپزشک

اگر نیاز به درمان دارویی باشد، باید به روانپزشک و روانشناس مراجعه کنید. در این صورت براساس گزارشی که مشاور ارائه کرده است، دارو درمانی شروع می شود.

به خاطر داشته باشید که اگر دوره درمانی خود را به طور کامل طی نکنید، نه تنها مشکل رفع نشده بلکه شرایط اختلال شما بدتر از حالت اولیه شده و در این صورت درمان خیلی بیشتر از حالت ابتدایی زمان بر خواهد شد.

درمان اختلال پارانوئید در کلینیک رویا

همانگونه که متوجه شدید، اگر کسی از نزدیکان شما به اختلال پارانوئید مبتلا شده است، شما باید به او کمک کنید تا درمان خود را تحت نظر متخصص شروع کند چرا که قطعا زندگی شما را نیز نابود می کند.پارانوئید

وجود یک تیم متخصص از مشاورین، روانشناسان و روانپزشکان در کنار شما، بهترین حامی شما خواهند بود تا دوره درمانی خود را با حمایت خانواده، طی کنید. کافی است با کلینیک مشاوره شهرک اندیشه و محدوده آن (کلینیک روانشناسی، روانپزشکی، مشاوره رویا در اکباتان) تماس داشته و از متخصصین ما کمک بخواهید.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =