کودک درون را بشناسیم

کودک درون

علم روانشناسی معتقد است که در وجود همه انسان ها کودکی وجود دارد که باعث می شود انسان حتی در زمان پیری، علاقمند به انجام کارهای کودکانه داشته باشد. جالب است بدانید برخی از افراد به دلیل اینکه کودک درونشان آسیب دیده است، سعی می کنند آن ار فراموش کنند اما حقیقت این است که کودک درون ، در ضمیر ناخودآگاه ما قرار دارد و شما نمی توانید او را حذف کنید بلکه باید با او رابطه مسالمت آمیز داشته باشید.

کودک درون چیست؟

بخشی از وجود ما را کودک درون تشکیل می دهد که گاهی پرشور و نشاط بوده و دوست دارد بازی کند ولی گاهی ناسازگار و پرخاشگر می شود. این کودک که در وجود همه انسان ها قرار دارد، می تواند سر منشا بسیاری از اختلالات روانی را برای متخصص فاش کند. در صورتی که در دوران کودکی شما اتفاقات ناگواری رخ داده باشد که آثار آن تا دوران بزرگسالی ادامه داشته باشد، کودک درون کمک می کند روانشناس بتواند این مشکلات ناگوار را کشف کرده و درمان شما را به درستی آغاز کند.

آنچه که لازم است بدانید این است که کودک درونتان بیشتر از اینکه با ضمیر خودآگاه شما در ارتباط باشد، متعلق به روح است در نتیجه تحت تاثیر حالات روحی شما بوده و منعکس کننده شرایط درونی شما است.کودک درون

سن کودک درون ما به شرایط زندگی ما در دوران کودکی بستگی دارد. برای مثال اگر شما کودکی نکرده و به دلیل شرایط خانوادگی، خیلی زود به بلوغ فکری رسیده اید، در دوران بزرگسالی یک کودک بسیار فعال و نیازمند به عاطفه درون شما وجود خواهد داشت که شما را تبدیل به بزرگسال کوچک می کند.

چگونه با کودک درون خود ارتباط برقرار کنیم؟

  • شرایط جدید را تجربه کنید.

انسان در دوران کودکی علاقه زیادی به یادگیری و تجربه های جدید دارد به همین دلیل است که در این سن، راندمان مغز بسیار بالاتر از هر دوران دیگری است. در بزرگسالی نیز کافی است به دنبال شرایط جدید رفته و خود را در موقعیت های ناآشنا قرار دهید. برای مثال یادگیری زبان جدید، رفتن به مکان های مسافرتی که تا به حال نرفته اید و…. باعث می شود کودک درون شما دوباره فعال و شاد شود.

  • هدف از یادگیری، ماجرایی باشد نه اینکه سود دریافت کنید.

ما انسان ها زمانی که وارد حرفه ای می شویم، یادگیری را به این دلیل پیش می بریم که بتوانیم در کار خود موفق تر شده و درآمد بیشتری به دست بیاوریم. اما اگر می خواهید با کودک درون خود ارتباط سازگار برقرار کنید، به دنبال یادگرفتن اموری بروید که به شما لذت داده و حس خوش در شما ایجاد می کند. برای مثال یادگرفتن موسیقی که صرفا برای اوقات فراغت خودتان بنوازید، از جمله این موارد است.کودک درون

  • به دنبال خلاقیت باشید.

کمتر کسی را پیدا می کنید که در طول روز، به غیر از رسیدگی به امور کاری و زندگی خود، به دنبال کشف دنیای جدید و خلاقیت نیز باشد. همانگونه که کودکان به خلاقیت علاقمند هستند، برای ارتباط با کودک درون خود نیز باید خلاقیت داشته باشید. خلاقیت باعث می شود که حس رهایی داشته و باعث سرزندگی خواهد شد. این خلاقیت م تواند در زمینه کاری خودتان باشد. تفاوتی ندارد بلکه مهم این است که درون شما چیز جدید شروع به شکوفایی کند که در این صورت، کودک درون شما فعال و شاداب خواهد شد.

  • دنیای اطراف خود را به دقت تماشا کنید.

آدم ها همزمان که بزرگ می شوند، به حدی درگیر کار و زندگی می شوند که گاهی فراموش می کنند یک نگاه ساده به آسمان داشته و چند دقیقه ای از آن لذت ببرند. بخشی از زمان خود را برای خوب نگاه کردن به اطراف خود اختصاص دهید. از وجود درختان، وزش باد، مزرعه، باریدن باران و برف و… لذت ببرید. با نگریستن به دنیا، احساس ذوق به سراغ شما خواهد آمد و همانند دوران بچگی، شاد می شوید. همین منجر به شادابی کودک درونی شما خواهد شد.

  • برای کودک درونتان وقت بگذارید.

حتما این صحبت ما برای شما عجیب خواهد بود که چگونه می توان برای کودک درون که بخشی از روح ما است، وقت گذاشت. در طول روزی، بخشی از زمان را به خودتان اختصاص دهید و آنچه را که دوست دارید انجام دهید. برای مثال شعر بخوانید، کارتون تماشا کنید، مشغول بازی باشید و… . کودک درون شما همانند دوران کودکیتان نیاز به توجه دارد با این تفاوت که شما در دوران کودکی، توجه را از سمت والدین خود دریافت می کردید و اکنون در بزرگسالی، خودتان نقش والدین را برای کودک درون ایفا می کنید.کودک درون

  • با کودک درون خود هم صحبت شوید.

کودک درون شما همانند یک بچه کوچک نیاز به صحبت کردن دارد. گاهی او از دست بزرگترها خسته و ناراحت می شود. گاهی نیز به دلیل شرایط سختی که تجربه کرده، افسرده حال به نظر می رسد. با او حرف بزنید. به بگویی که چه اندازه دستش دارید و برایتان مهم است که احساس شادابی داشته باشد. با او درد دل کرده و از طرفی به او خود بگویید که صدای او را می شونید. این صحبت کردن باعث می شود از درون احساسی به سراغ شما بیاید گویی که کودک درون شما جواب شما را می دهد.

کودک درون خود را با کمک کلینیک رویا پیدا کنید

متاسفانه اغلب آدم ها زمانی که وارد سن بزرگسالی می شوند، احساس می کنیم باید شیطنت های کودکانه را کنار گذاشته و به یک فرد جدی و معقول تبدیل شویم همین موضوع باعث می شود که کودک درون خود را ناخواسته سرکوب کنیم. به خاطر داشته باشید که اگر کودک درون خود را منزوی کنید، باید منتظر عواقب آن باشید چرا که از نظر روحی و روانی، شرایط زندگی خود را به شدت تحت تاثیر قرار خواهد داد. مشاورین و تیم متخصصین ما در کلینیک روانپزشکی در دریاچه خلیج فارس و محدوده آن (کلینیک رویا در اکباتان) با برگزاری جلسات مشاوره و کارگاه های آموزشی و روانکاوی به شما کمک می کنند ارتباط درست و معقول با کودک درون خود برقرار نمایید.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =