چگونه با اشتباهات نوجوانان خود برخورد کنیم؟

چگونه با اشتباهات نوجوانان خود برخورد کنیم؟

چگونه با اشتباهات نوجوانان خود برخورد کنیم؟


هر دوره از زندگی ما انسان ها، شرایط خاص خود را داشته و بسته به سن، موقعیت و نوع رفتار خانواده ها، این دوران می تواند با موفقیت و یا با شکست طی شود. متخصصین معتقد هستند نوجوانی، مهمترین دوره زندگی انسان است چرا که فرد باید اخلاق های کودکانه خود را رها کرده و خود را برای دوران جوانی، آماده کند. در این زمان والدین نیز باید متناسب با بلوغ نوجوانی فرزند خود، رفتارهای خود را نسبت به او عوض نمایند.در ادامه مقاله چگونه با اشتباهات نوجوانان خود برخورد کنیم؟ همراه ما باشید.

لازم است بدانید در این زمان، فرزند شما به شدت مغرور است و دوست دارد مستقل باشد و اکنون اگر شما همانند یک کودک با او برخورد کنید، در واقع او را از خود دور خواهید کرد. بدترین اتفاق در این دوران، سرزنش کردن نوجوان به دلیل اشتباهات او است. والدین باید بدانند وقتی فرزند نوجوان دچار خطا می شود، چگونه با او برخورد کنند تا هم این خطا تکرار نشده و هم موجب دوری او از خانواده نگردد. این مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

راهکارهایی برای برخورد والدین با اشتباهات نوجوانان

1- نوجوان خود را درک کنید

والدین عزیز این موضوع را درک کنند که کودک دیروزی ان ها، اکنون وارد دوران بلوغ شده است. این مرحله برای او جدید است لذا به فرزند خود حق بدهید گاها دچار اشتباه شود همانگونه که خودتان در دوران نوجوانی، اشتباه کرده اید. بنابراین اولین نکته مهم، درک والدین نسبت به شرایط جدید نوجوانان است. همچنین به فرزند خود کمک کنید اشتباهات خود را درک کند. برای مثال با او صحبت کنید تا متوجه شود این اشتباه، چه عواقب سنگینی را به دنبال خواهد داشت.

نوجوان خود را درک کنید2- با نوجوان خود رابطه صمیمی داشته باشید

همانگونه که در ابتدای مقاله ذکر شد، نوجوانی دورانی است که فرزند شما دوست دارد مستقل باشد. از وابستگی به پدر و مادر، بیزار است. با توجه به این خلق و خوی ذاتی که اقتضای نوجوانی است، شما والدین نباید به شرایط دامن زده و او را بیشتر از خود دور کنید. سعی کنید رابطه صمیمانه و گرمی با فرزند خود داشته باشید تا به جای اینکه اشتباهات خود را برای دوستان بازگو کرده و در دام بیافتد، به سراغ پدر و مادر خود رفته و از ان ها کمک بخواهد.

3- به نوجوان اجازه دهید خطای خود را جبران کند

عمده اشتباهاتی که نوجوانان در این دوران انجام می دهند، غیر عمد و به دلیل عدم آگاهی است. به هر حال این مرحله، جدید است و ممکن است تا زمانی که فرد بتواند خودش را با شرایط جدید شامل تغییرات جسمی، جنسی، روابط و… تطبیق دهد، اشتباهاتی را مرتکب شود. پس والدین علاوه بر اینکه باید فرزند خود را درک کنند، باید به او فرصت جبران نیز بدهند. با فرزند خود به گونه ای صحبت نکنید که گویی کار از کار گذشته و راهی برای جبران نیست. با فرصت دادن به نوجوان، به او ثابت خواهید کرد که از نظر شما، او فردی بسیار ارزشمند است منتهی دوست ندارید این ارزش، به دلیل خطا از بین برود. پس باید جبران کند.

4- به هیچ عنوان نوجوان را سرزنش نکنید

به جرات می توان گفت بزرگترین اشتباهی که والدین در مورد نوجوانان خود مرتکب می شوند، سرزنش کردن آن ها به دلیل خطاهایی است که مرتکب شده اند. با این کار شما در حال خرد کردن غرور او هستید. عواقب سرزنش کردن نوجوان عبارتند از:

– بروز رفتارهای پرخاشگرانه در نوجوان

– دور شدن از والدین

– ابتلا به استرس به دلیل ترس از بروز مجدد خطا و روبرو شدن با سرزنش والدین

– ترس برای تجربه کارهای جدید

– اعتماد کردن به دوستان به جای والدین

– کم حرف شدن و پنهان کاری

– و…

به هیچ عنوان نوجوان را سرزنش نکنید5- والدین الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشند.

والدین عزیز این نکته را همواره به خاطر داشته باشند که اگر آن ها، الگوی رفتاری مهم برای فرزندان بوده و از از همان دوران کودکی، فرزند از آن ها تقلید می کند. این موضوع نشان دهنده اهمیت الگوسازی والدین است. اگر می خواهید نوجوان شما رفتار درستی داشته و اشتباه نکند، خودتان باید به این موضوع عمل کنید. برای مثال اگر پدر و مادر به یکدیگر بی احترامی می کنند، نباید انتظار داشت هباشند نوجوان به آن ها احترام بگذارد چون قطعا با این سوال روبرو خواهند شد که اگر احترام مهم است، چرا خودتان عمل نمی کنید؟

6- توانایی حل مسئله ار در نوجوان تقویت کنید

شما باید به نوجوان خود یاد بدهید که درست فکر کند تا بتواند درست عمل نماید. تنها در این صورت است که از بسیاری از اشتباهات، در امان خواهد ماند. وقتی فرزند شما دچار اشتباه می شود، با او صحبت دوستانه ای داشته باشید به گونه ای که فرزند، چند سوال در ذهنش شکل گیرد:

– این اشتباه به چه دلیل رخ داده است؟

– چگونه می شد مانع از بروز اشتباه شد؟

– چگونه می توان اشتباه را جبران نمود؟

– آیا قبول داری که این کار خطا بوده و نباید مجددا تکرار گردد؟

– و…

در این صورت نوجوان یاد می گیرد که باید فکر کند تا مسئله را به درستی حل نماید. حتی می فهمد در چنین مواقعی، مشورت کردن با بزرگترها، چه مزیت هایی خواهد داشت.

توانایی حل مسئله ار در نوجوان تقویت کنیداز مشاورین کلینیک رویا کمک بگیرید

متاسفانه هنوز این فرهنگ در کشور ما به خوبی باب نشده است که ما در امور تربیتی، به خصوص در برخورد با اشتباهات نوجوانان به متخصصین علم روانشناسی نیاز داریم چون این کار به مهارت و سواد کافی نیاز دارد و هر گونه اشتباه در تربیت فرزندان، منجر به آسیب های خطرناک به آینده آن ها خواهد شد. با توجه به اینکه دوره نوجوانی بسیار اهمیت داشته و والدین باید بدانند با خطاهای فرزندان خود در این سن چگونه برخورد کنند، در نتیجه لازم است اطلاعات کافی داشته باشند. کلینیک مشاوره در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) با برگزاری کارگاه های آموزشی برای والدین و کارگاه مهارت های فرزندپروری، به آن ها کمک کرد تا بتوانند رابطه صمیمی تری با نوجوان خود داشته و شیوه تربیتی صحیح را برای این دوران به کار گیرند.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + یک =