با کودک شلوغ، چگونه برخورد کنیم؟

با کودک شلوغ، چگونه برخورد کنیم؟

با کودک شلوغ، چگونه برخورد کنیم؟


شاید شما از جمله والدینی هستید که یک کودک شلوغ دارید و در اغلب موارد از کنترل او درمانده می شودی. نگهداری از یک کودک شلوغ اعقا نیاز به حوصله و انرژی دارد. اغلب والدین از یک سن مشخصی به بعد، فرزند خود را به مهد کودک می برند تا نیمی از روز در کنار هم سن و سالان خود بوده و انرژی او تخلیه شود اما بقیه روز را چه باید کرد؟ در ایام تعطیل، چگونه باید با کودک شلوغ برخورد نمود تا هم او و هم شما خسته نشوید؟ در این مقاله پیرامون این موضوع صحبت خواهیم کرد.

راهکارهایی برای برخورد با کودک شلوغ

1- حتما کلاس ورزشی برای او ثبت نام کنید تا بخشی از انرژی او تخلیه شود. البته درا نتخاب رشته ورزشی محدودیتی قرار ندهید در ابتدا اجازه دهید خودش تصمیم بگیرد و اگر ورزش انتخابی برای سلامتی او مشکل ساز نبود، به نظر کودک احترام بگذارید.

2- تحقیقات علمی نشان داده است که در مهدکودک ها مربیان باید کودکان را 30 دقیقه به حال خود بگذارند تا در فضای آزاد، هر نوع بازی که دوست دارند انجام دهند. این کار تاثیر بسیار چشمگیری در تخلیه انرژی دارد.

3- حتما وسایل جدید و مناسب برای کودک بخرید تا اسباب بازی های او تنوع داشته و از سویی دیگر ذهن او را درگیر خود کند در این صورت، به خوبی مشغول بازی خواهد شد. برای مثال از سن مشخصی، برای او دوچرخه با چرخ های کمکی تهیه کرده و بعد از مدتی، چرخ های کمکی را یکی یکی باز کنید تا با این کار هم کودک از دوچرخه سواری لذت برده و هم استعدادهای او رشد کند.

راهکارهایی برای برخورد با کودک شلوغ

4- بیا کودک خود وقت گذاشت و با او بازی کنید. مشکلی که اغلب والدین دارند این است که چون نیمی از روز در بیرون از خانه شاغل هستند، بقیه روز حوصله بازی با کودک را ندارند و یا بزرگترین لطمه برای هر کودک به خصوص بچه هایی است که شلوغ هستند.

5- در انتخاب فیلم هایی که کودک تماشا می کند دقت کنید. تماشای فیلم های اکشن و جنگی، درست است که در لحظه کودک را مجاب می کند تا جلوی تلویزیون نشسته و شلوغ نکند اما به شدت او را تحریک کرده و سطح انرژی بدن را بالا می برد.

6- مراقبت رژیم غذایی کودکان خود باشید. بای مثال خوراکی های کافئین دار، سطح انرژی بدن را بالا می برد و بدن کودک، حتی با یک دوز کم، انرژی زیادی به دست می آورد در نتیجه بسیار شلوغ کرده و حتی دچار اختلال خواب می شود.

7- برای اینکه کودک تفاوت بین رفتار خوب و بد را متوجه شود، رفتارهای مثبت او را تشویق کنید. برای مثال یک هدیه مورد علاقه خودش را تهیه کرده و وقتی کار خوبی انجام می دهد، هدیه را به او بدهید. وقتی رفتار بدی دارد، به جای دعوا کردن، به او به آرامش گوشزد دهید. در این صورت کودک ترغیب به رفتارهای خوب خواهد شد.

برخورد با کودک شلوغ

8- به هیچ عنوان اجازه ندهید کودک احساس بی حوصلگی کند چون در این صورت انرژی بیشتری خواهد داشت. لذا برای طول روز او، یک برنامه مشخص تنظیم کنید تا اغلب ساعات، مشغول کار مفیدی باشد.

9- با کودک خود در خانه، نمایش بازی کنید. این کار تاثیر بسیار خوبی در کنترل انرژی کودکان شلوغ دارد. شما می توانید چند لباس مخصوص نمایش تهیه کنید. حتی در صورت امکان، با کودک مشغول دوخت و دوز شوید. این کار برای او بسیار لذت بخش خواهد بود.

10- وقتی کودک شروع به نق زدن و بهانه گیری می کند، سریعا با خوشرویی، حرف او را قطع کنید و به او بگویید چون تند صحبت می کند، متوجه تقاضای او نمی شوید. باز کودک بخواهید به آرامی و شمرده حرف بزند. در این صورت به صورت آنی، خشم او فروکش می کند. والدین عزیز توجه داشته باشید در این موارد به هیچ عنوان نباید عصبانی شوید چون باعث می شود کودک نیز از کنترل خارج شده و شروع به گریه کند.

11- اینکه شما بخواهید رفع بهانه کودک را به بعد مولکول کنید، اشتباه است. درست است که نباید به هر درخواست کودک، پاسخ مثبت داد اما این بدان معنا نیست که مسئله را برای او حل نکنیم. بنباریان وقت بگذارید بهانه گیری او را مهار کنید.

12- توجه داشته باشید که هر گونه عصبانیت، تاثیر منفی دارد. وقتی کودک بفهمد از نظر شما، عصبانیت، یک راهکار پیشرونده است، دقیقا همین رفتار شما رد موارد بعدی تکرار کرده و خشم و عصبانیت خود را در بهانه گیری بیشتر می کند. البته والدین دقت داشته باشید که باید اعتدال رعایت گردد. به این معنا که سریعا با بهانه کودک، عقب نشینی نکنید چون کودک حس می کند از جیغ و داد و می ترسید و در نتیجه هر بار این کار را بدتر از قبل تکرار می کند.

کودک شلوغ

13- اغلب والدین از بهانه گیری و گریه به دلیل فرزند خود در جمع و مهمانی خجالت کشیده و وقتی کودک چنین رفتاری دارد، سریعا با او به تندی برخورد می کنند. اما به شما توصیه می کنیم کودک را در جمع تحقیر نکنید. بلکه بدون توجه به نگاه و رفتار اطرافیان، او را به یک جای خلوت برده و با او صحبت کنید.

14- مواقعی که می خواهید به مهمانی بروید، حتما چند اسباب بازی دلخواه کودک را با خود به همراه داشته باشید تا در آنجا بتواند بازی کند. ممکن است در مهمانی هم بازی نداشته و حوصله اش سر برود.

15- زمانی که کودک در حال بازی با دوستان است، اجازه دهید به راحتی بخندد، فریاد بزند، بازی های هیجانی ایمن انجام دهد. در واقع باید اجازه دهید انرژی او به بهترین شکل ممکن تخلیه شود. دقت کنید در این صورت، شب ها خواب آرام تری خواهد داشت و از نظر روحی، آرامش دارد.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + نه =