اختلال شخصیت نمایشی را بشناسیم

شخصیت نمایشی

این مسئله از نظر علمی ثابت شده است که بروز هر نوع اختلال روانی در افراد، دلیل داشته و کوچکترین دلیل آن می تواند توارث باشد. اما این بدان معنا نیست که درمانی برای چنین ناهنجاری هایی وجود ندارد. برای مثال آیا شما در مورد اختلال شخصیت نمایشی مطلبی شنیده اید؟ قطعا شما با چنین افرادی برخورد داشته اید اما به دلیل اینکه نام اختلال را نمی دانید، متوجه وجود آن نشده اید. این مقاله را با دقت مطالعه کنید تا بهتر بتوانید برخورد خود با افراد مبتلا به چنین اختلال را مدیریت کنید.

منظور از اختلال شخصیت نمایشی چیست؟

کافی است به اطرافیان خود با دقت توجه کنید. حتما افرادی را مشاهده می کنید که به هر قیمت می خواهند در مرکز توجه باشند. برای مثال از نظر رفتاری، ظاهری و حتی حرکات بدن، به گونه ای عمل می کنند که در کانون توجه قرار گیرند. در چنین شرایطی، نه تنها زندگی خود فرد بلکه زندگی اطرافیان نیز به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. جالب است بدانید که نوع رفتار در این اختلال، در بین مردان و زنان با هم تفاوت دارد. مردان برخلاف خانم ها، بیشتر بر روی اعتماد به نفس خود مانور می دهند و می خواهند آن را به رخ دیگران بکشند. اما خانم ها، بیشتر تمایل دارند جلب توجه کرده و نظر دیگران را به سمت خود بیاورند.

علائم اختلال شخصیت نمایشی

مهمترین علائم این نوع ناهنجاری عبارتند از:

 • با صدای بلند خندیدن، با صدای بلند حرف زدن، تصور اینکه با دیگران خیلی صمیمی هستند در صورتی که اینطور نیست و….از جمله مهمترین نشانه های رفتاری در اختلال شخصیت نمایشی است.
 • افرادی که به این نوع اختلال مبتلا هستند، بدون توجه دیگران قادر نیستند لحظه های خود را پیش ببرند. بیماری را تصور کنید که بدون مصرف دارو قادر به ادامه حیات نیست. در فرد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی نیز توجه دیگران، حکم دارو را دارد.
 • محیط و اطرافیان، به شدت بر روی این افراد تاثیر می گذارند به همین دلیل است که رفتارهای غیر منطقی از چنین افرادی دیده می شود. برای مثال به شدت هیجان زده می شوند.
 • کسانی که درگیر اختلال شخصیت نمایشی هستند برای اینکه بتوانند توجه دیگران را به خود جلب کنند، از هر کاری برای تحریک اطرافیان خود استفاده می کنند حتی ممکن است تا تحریک جنسی نیز پیش بروند.
 • احساسات چنین افرادی به شدت سطحی است و در نتیجه خیلی سریع تغییر می کند چون آن ها می خواهند جلب توجه کنند و اگر یک نوع احساس جواب ندهد، سریع رفتار خود را تغییر می دهند.

انواع اختلال شخصیت نمایشی

براساس گروه سنی که این اختلال در آن رخ می دهد، ناهنجاری متفاوت خواهد بود:شخصیت نمایشی

 • شخصیت نمایشی کودک

حتما شما کودکانی را دیده اید که می خواهند به هر نحوی توجه دیگران را به خود جلب کنند. برای مثال به بهانه های الکی گریه می کنند، نق می زنند، مدام در حال جیغ کشیدن هستند، وسط حرف دیگران پریده و می خواهند خودشان صحبت کنند و… همه این ها نشانه شخصیت نمایشی کودک است.

 • شخصیت نمایشی موافق

این دسته از افراد بر روی چهره خود نقاب دارند. در ظاهر مهربان بوده و عصبانیت خود را بروز نمی دهند چرا که می خواهند با مهربان نشان دادن خود، دیگران را به سمت خود جلب کنند به حدی که تا مرز چاپلوسی نیز پیش می روند.

 • شخصیت نمایشی سرزنده

گاهی افرادی را مشاهده می کنید که در ابتدای شروع هر نوع رابطه، بسیار پرانرژی و شاد و سرحال هستند. در این حالات ابتدایی، قول های زیادی می دهند اما به محض شروع کار، تمام وعده های خود را فراموش کرده و سرزنده بودن خود را از دست می دهند.

چگونه با فرد مبتلا به اختلال شخصیت نمایشی رفتار کنیم؟

مهمترین عامل بر روی موفقیت آمیز بودن درمان این نوع اختلال، نحوه رفتار اطرافیان است. شما باید بدانید با کسی که دچار اختلال شخصیت نمایشی چگونه رفتار کنید که هم مشکل او حاد نشده و هم اینکه سریع تر سلامتی رونی خود را به دست بیاورد:شخصیت نمایشی

 • شما نباید سعی کنید که طرز نگاه او به دنیا را تغییر داده و او را وادار کنید مثل شما رفتار کند.
 • به هیچ عنوان اجازه ندهید با شما بازی کرده و به گونه ای که می خواهد عمل کند. در واقع باید به او نشان دهید که برای خود شخصیت قائل بوده و کسی نباید محدوده شما را بشکند.
 • بدترین کاری که می توانید انجام دهید این است که او را نصیحت کنید. این مشکل، دست خود فرد نیست که به راحتی بتواند کنترل کند پس نصیحت کردن، نتیجه عکس خواهد داشت. به جای این کار، او را درک کنید. شما باید ریشه ترس های او که باعث می شود بیشتر به سمت شخصیت نمایشی برود را بشناسید.
 • شما باید همگام با دوره درمانی او پیش بروید. صبوری و باحوصله بودن، مهمترین کمک به فرد است. شرایط درمان در افراد مختلف متفاوت بوده و در نتیجه مدت زمان درمان نیز فرق خواهد داشت.
 • حتما دران تحت نظر متخصص را در اولین زمان شروع کنید و به هیچ عنوان برای مراجعه به مشاور و روانشناس، جبهه نگیرید بلکه این امر طبیعی است که برای هر فرد مشکل روحی رخ داده و درمان آن نیز تنها دست متخصصین علم روانشناسی است.

درمان اختلال شخصیت نمایشی در کلینیک رویا

به هر حال زندگی کردن با افرادی که به اختلال شخصیت نمایشی مبتلا هستند واقعا سخت است به خصوص اینکه رفتار آینده آن ها قابل پیش بینی نیست. اگر در دوران کودکی دچار چنین مشکلی شوید، باید روانکاوی، مشاوره و درمان را از همان لحظه شروع شود چرا که در بزرگسالی معضل می شود.شخصیت نمایشی

در هر صورت درمان در هر نوع سنی باید تحت نظر مشاورین، روانشناسان و روانپزشکانی انجام گیرد که با اگاهی کامل نسبت به این نوع اختلال، به شما کمک می کنند تا به شخصیت نرمال خود بازگردید. در این زمینه می توانید بر روی کمک های متخصصین ما در کلینیک روانپزشکی در ستارخان و محدوده آن (کلینیک رویا در اکباتان)حساب کنید.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =