کلینیک رویا

آیا تا به حال به اختلالات تجزیه ای دچار شده اید؟نوشته شده توسط در تاریخ بهمن 6, 1399

آیا تا به حال به اختلالات تجزیه ای دچار شده اید؟

آیا تا به حال به اختلالات تجزیه ای دچار شده اید؟


روح انسان بسیار حساس و آسیب پذیر است. رفتارهایی که ما با خود و اطرافیان داریم، سبک زندگی و حتی نوع تغذیه می تواند به روان ما آسیب بزند بدون اینکه از این موضوع اطلاع داشته باشیم. زمانی حتی یک غم به سراغ ما می آید، اگر نتوانیم آن را مدیریت کنیم و غم طولانی شود، شرایط برای ابتلا به اختلالات روحی فراهم خواهد شد. متاسفانه هنوز هم آدم ها به اندازه ای که به سلامت جسم خود اهمیت می دهند، به فکر سلامت و بهداشت روان نیستند. رمز برخورداری از آرامش، سلامت توامان روح و جسم است. لذا اگر دچار مشکلات روحی شدید حتما با متخصص صحبت کنید تا قبل از ماندگاری عارضه در وجود خود، مشکل را رفع نمایید. در این مقاله پیرامون اختلال تجزیه ای صحبت خواهیم کرد.

منظور از اختلال تجزیه ای یا اختلال گسستگی چیست؟

شاید برای شما این اتفاق رخ داده باشد که برای مدتی، از خود و محیط اطراف جدا می شوید. این جدا شدن، نوعی گسست از دنیای مادی است که تحت عنوان اختلال تجزیه ای شناخته شده است. مهمترین علائم این اختلال روحی عبارتند از:

– فرد فکر می کند همه زندگی، یک رویا است و واقعیت ندارد.

– خود را به عنوان یک شخص ثالث در دنیا در نظر می گیرد.

– احساس می کند از هیجانات درونی خود جدا شده است.

– به طور مکرر به فراموشی مبتلا می شود.

البته دقت داشته باشید علائم فراموشی ممکن است به دلیل مصرف برخی داروها و یا ناشی از آلزایمر باشد و همین منجر می شود با اختلال تجزیه ای اشتباه گرفته شود.

اختلال تجزیه ای یا اختلال گسستگیدلایل ابتلا به اختلال تجزیه ای

حتما این سوال برای شما پیش امده است که چرا اختلال تجزیه ای رخ می دهد. متخصصین علم روانشناسی معتقد هستند این اختلال روحی در پی یک ضربه روانی رخ خواهد داد. تجاوزهای جنسی، جنگ، از دست دادن عزیزان در بلایای طبیعی و… از جمله مواردی هستند که زمینه ساز اختلال تجزیه ای خواهد شد.

معرفی انواع اختلال تجزیه ای یا اختلال گسستگی:

1- اختلال هویت تجزیه ای

این نوع اختلال که تحت عنوان اختلال چند شخصیتی شناخته شده است، باعث می شود فرد چند نوع شخصیت به خود بگیرد اما در هر دوره از زمان، یکی از شخصیت ها را نشان می دهد. زمان تغییر شخصیت، خلق و خوی او نیز تغییر خواهد کرد. نشانه های این اختلال تجزیه ای عبارتند از:

– برخی از اتفاقات روزانه را فراموش می کنند.

– ناگهان خود را در مکان دیگر می بینند اما به هیچ عنوان به خاطر نمی آورند چرا این اتفاق افتاده و چگونه به آن مکان رفته اند.

2- اختلال فراموشی تجزیه ای

این اختلال تحت عنوان یادزدودگی نیز معروف است.فردی که به این اختلال مبتلا شده است، ناگهان برخی افراد یا حادثه را به طور کامل فراموش می کند. لازم به ذکر است که این فراموشی ربطی به حافظه ندارد بلکه چون به دلیل اینکه منجر به استرس در فرد می شوند، از خاطر می روند. لذا کسانی که دچار اختلال استرس شده اند، ممکن است به فراموشی تجزیه ای نیز مبتلا شوند.

اختلال فراموشی تجزیه ای از دیگر نشانه های این اختلال تجزیه ای می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– برانگیختگی

– گوش به زنگ بودن

– همراه شدن افکار مزاحم با فرد

– ترس از عوامل استرس زا

3- اختلال مسخ شخصیت-مسخ واقعیت

به جرات می توان گفت این نوع اختلال تجزیه ای، خطرناک تر است چون فرد هویت خود را انکار خواهد کرد. در نتیجه علائم زیر در چنین فردی رخ می دهد:

– او حس می کند شبیه یک ربات در دنیا عمل می کند و هیچ چیز واقعی نیست.

– بر روی صحبت های خود کنترل ندارد. ممکن است در حین صحبت، رشته کلام را از دست بدهد.

– حرکات و رفتارهایی دارد که گویی به دنیای ماورایی تعلق دارد.

درمان اختلال تجزیه ای

اگر این مقاله را با دقت مطالعه کرده باشید متوجه شده اید فردی که به اختلال تجزیه ای دچار شده است نه تنها از دنیا جدا شده بلکه به اختلال چند شخصیتی نیز مبتلا می گردد. در واقع اوضاع روز به روز وخیم تر خواهد شد. در نتیجه لازم است به محض رویت علائم، با متخصص در این رابطه صحبت شود. خدمات مشاوره غیر حضوری و آنلاین در کلینیک روانشناسی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) برای شما عزیزان در نظر گرفته شده است.

درمان اختلال تجزیه ایمی توانید در ابتدا بدون نیاز به مراجعه به مرکز، با مشاورین ما صحبت داشته باشید. سپس درمان آغاز خواهد شد. میزان موفقیت در درمان به چند عامل شامل عمق اختلال در وجود فرد، میزان همکاری با متخصص، همکاری اطرافیان با فردی درگیر با اختلال و… بستگی دارد. بر همین اساس، روش درمان نیز تفاوت خواهد داشت. برای درمان اختلال تجزیه ای، چند روش درمانی وجود دارد:

1- روان درمانی

وقتی در مورد روان درمانی صحبت می کنیم به این معنا است که مشاور و روانشناس، از روش هایی همانند رفتار شناختی برای درمان ناهنجاری استفاده می کند. البته نکته بسیار مهم این است که روان درمانی باید با روش های دیگر به صورت ترکیبی به کار رود تا در کوتاه ترین زمان، تاثیرات درمانی را شاهد باشید. در صورتی که در ابتدای ابتلا به اختلال به مشاور مراجعه کنید، درمان سریع و حتی شاید بدون نیاز به دارو، پیش می رود.

2- دارو درمانی

همانگونه که گفته شد درمان این ناهنجاری باید به صورت ترکیبی با چند روش پیش برود. در هر مرحله که مشاور و یا روانشناس متوجه شود لازم است دارو مصرف کنید، پرونده شما را به روانپزشک ارجاع می دهد. برای مصرف دارو نمی توانید سرخود عمل نمایید. مقادیر توصیه شده را طبق دستور، مصرف کنید و به هیچ عنوان دوره را قطع نکنید.

درمان اختلالات روانشناختیدرمان اختلالات هیجانیروانپزشکیروانکاوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *