با انواع روانشناس آشنا شویم (قسمت دوم)

با انواع روانشناس آشنا شویم (قسمت دوم)

با انواع روانشناس آشنا شویم (قسمت دوم)


در مقاله اول با این عنوان بیان کردیم که حیطه روانشناسی بسیار گسترده بوده و در زمینه های مختلف کاربرد دارد. لذا اگر شما علاقمند هستید در این رشته تحصیل کنید و یا با مشکل روحی مواجه شده اید، باید با انواع روانشناس آشنا باشید. در این مقاله، مبحث را ادامه داده و سایر انواع روانشناس را معرفی خواهیم کرد.

معرفی انواع روانشناس

1- روانشناس تربیتی

این دسته از روانشناسان در حیطه تربیتی، آموزش و پرورش فعالیت کرده و موظف هستند تاثیر عوامل اجتماعی، شناختی و عاطفی را در قدرت یادگیری افراد مورد بررسی قرار دهند. همچنین حل مشکلات مربوط به یادگیری کودکان نیز برعهده روانشناس تربیتی است. در محیط های آموزشی کودکان، وجود روانشناس تربیتی واقعا لازم و مفید است.

روانشناس تربیتی2- روانشناس مهندسی

از زمانی که ماشین آلات و تکنولوژی به زندگی بشر راه پیدا کرد، پیشرفت های زیادی را در دنیا به ارمغان آورد. اما این مسئله نیز مهم است که توانایی انسان ها متناسب با این پیشرفت، ارتقا یابد. یکی از وظایف روانشناس کشف این استعدادها است. از سویی دیگر روانشناس مهندسی نوعی از تکنولوژی را ارائه می کند که زندگی را برای انسان آسان کرده و در درمان بسیاری از بیماری ها موثر است.

3- روانشناس قانونی

این روانشناس به بررسی روابط بین انسان و قانون پرداخته و در پرونده های کیفری و مدنی فعالیت می کند. برای مثال بررسی صلاحیت والدین در حضانت فرزندان، بررسی شرایط روانی مجرمانی که دچار شوک عصبی شده اند و… از جمله وظایف این روانشناس است.

4- روانشناس محیط

بررسی رابطه بین انسان و محیط، وظیفه روانشناس محیط است. برای مثال در سال های اخیر شاهد کمپین های مراقبت از محیط زیست هستید. این کمپین ها توسط روانشناسان محیط اداره می شود. در واقعا روانشناس محیط پروژه هایی را طراحی می کند که رابطه انسان با محیط را بهبود بخشیده و دوستی میان دو باعث حفظ حیات حیوانی و کره زمین گردد.

روانشناس محیط5- روانشناس سلامت

وقتی در مورد سلامتی صحبت می کنیم، منظور ما تنها سلامتی جسم نیست بلکه داشتن روح سالم، شرط اصلی زندگی است. چه بسا بیماری های جسمی زیادی که به دلیل مشکلات روحی در انسان بروز می کنند. روانشناس سلامت کمک می کند تا سلامت جسم و روح انسان به بهترین حالت ممکن برسد. روان درمانی، تست های روانشناختی، آموزش روش های مواجه شدن با مشکلات و… از جمله وظایف روانشناس سلامت است.

 

6- روانشناس سازمانی

در یک سازمان، میزان موفقیت و پیشرفت در کار به شدت به روابط بین کارکنان و همچنین رابطه آن ها با رئیس بستگی دارد. متاسفانه در مواردی دیده شده است که به دلیل یک رفتار اشتباه از سمت مدیر همانند تبعیض بین کارمندان، تشنج در محیط کار ایجاد شده و روابط بین همکاران تخریب می شود. لذا در هر سازمان حتما باید یک روانشناس‌سازمانی وجود داشته باشد تا این روابط را بررسی نموده و با یافتن مشکلات، در جهت بهبود ارتباط بین افراد در محیط کار باشد.

7- روانشناس نظامی

وجود روانشناس در محیط های نظامی بسیار مهم است. در این محیط ها همه چیز کاملا قانونی و جید است به خصوص اگر جنگ در کشور حاکم باشد، نیروهای نظامی با فشار روحی زیادی مواجه خواهند شد. به طور کلی در چنین محیط هایی وجود کمک می کند تا از طریق ارائه خدمات روان درمانی، مشکلات روحی سربازان همانند استرس و اضطراب، ترس و.. درمان شود. در محیط های نظامی وجود مشکلات روانی مانع از تصمیم گیری درست شده و کوچکترین اشتباه منجر به ضربه جبران ناپذیر خواهد شد.

روانشناس نظامی8- روانشناس‌ شخصیت

رفتار هر انسان نشان دهنده شخصیت آن فرد است و شخصیت انسان در اثر تربیت . روانشناس شخصیت موظف است جنبه های مختلف شخصیت هر انسان را بررسی نماید. در واقع بررسی نحوه شکل گیری شخصیت و چگونگی تغییر آن بر عهده روانشناس است. والدین عزیز توجه داشته باشند که نحوه تربیت شما، تعیین کننده آینده فرزندان و شخصیت آن ها است. لذا در این زمینه کمک گرفتن از راهنمایی های یک روانشناس خبره به شما کمک خواهد کرد. از سویی دیگر بخش عمده رفتارهای شخصیتی ما در رابطه با انسان های بیرون از خانواده تعیین می گردد. لذا روانشناس این روابط را نیز مد نظر قرار داده و کمک می کند تا ناهنجاری های شخصیتی رفع شده و هر فرد برای خود، خانواده و جامعه خود مفید باشد.

9- روانشناس‌ مدرسه

مدرسه مهمترین نهاد در هر جامعه ای است به همین دلیل است که به عنوان خانه دوم انسان شناخته می شود. زمانی که فرزندان مدرسه را شروع می کنند، بخش دوم شخصیت آن ها شروع به شکل گیری خواهد کرد. در نتیجه لازم است در هر مدرسه یک روانشناس وجود داشته باشد. روانشناس موظف است به بررسی مشکلات دانش آموزان، روابط بین آن ها، رابطه بین دانش آموزان با معلمان، بررسی کیفیت روش های تدریس و… پرداخته و نهایتا اقداماتی انجام دهد که دانش آموزان در محیطی سالم و آرام تحصیل کنند. از دیگر وظایف روانشناس‌مدرسه می توان به بررسی مشکلات خانوادگی دانش آموزان پرداخت. به هر حال گاها بچه ها درگیر مسائل روحی می شوند که ریشه آن در خانواده است و همین منجر به افت تحصیلی آن ها خواهد شد.

روانشناس مدرسه10- روانشناس‌ اجتماعی

ما انسان ها در جامعه زندگی می کنیم و نمی توانیم رابطه خود با انسان های دیگر را انکار کنیم. بنابراین وجود روانشناسان اجتماعی بسیار اهمیت دارد تا به بررسی رفتار گروهی، شامل رفتار افراد در محیط اجتماعی و تاثیر گروه روی رفتار هر فرد بپردازد. نکته لازم به ذکر این است که شخصیت ما بسیار تحت تاثیر گروهی از آدم ها است که با آن ها در ارتباط هستیم. همچنین روانشناس‌اجتماعی موظف است مواردی چون اختلال اجتماعی، پرخاشگری اجتماعی، تعصب، روابط میان فردی و… را مورد بررسی قرار دهد.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 11 =