با روش های بازی درمانی کودکان آشنا شویم

با روش های بازی درمانی کودکان آشنا شویم

با روش های بازی درمانی کودکان آشنا شویم


کودکان انرژی زیادی در وجود خود دارند به خصوص از زمانی که راه رفتن را یاد می گیرند کنترل آن ها سخت تر می شود. والدین باید به این موضوع اهمیت دهند که اگر انرژی درونی کودکان تخلیه نشود، کودک دچار اختلالاتی همانند بیش فعالی خواهد شد. بازی درمانی بهترین راهکار برای این منظور است که هم کودک را سرگرم کرده و هم جنبه آموزشی دارد. جالب است بدانید که در علم روانشناسی از بازی درمان کودکان برای درمان برخی از اختلالات روانی کوکان کمک گرفته می شود. شما عزیزان می توانید از بازی های مختلف برای بهتر کردن حال فرزندان خود استفاده کنید.

منظور از بازی درمانی کودکان چیست؟

در ابتدا لازم است بدانیم که بازی درمانی کودکان چیست. همانگونه که می دانید کودکان روحیه بسیار حساس و لطیف دارند و کوچکترین اتفاق تلخ می تواند منجر به مشکلات روحی و روانی در آن ها گردد. در چنین مواردی حتما باید از متخصص کمک گرفتن تا این مشکل روحی به صورت ریشه ای حل شود. یکی از متدهایی که مشاورین و روانشناسان برای درمان استفاده می کنند، زای درمانی کودکان است.

با روش های بازی درمانی کودکان آشنا شویمشما والدین عزیز می دانید که نوع بازی هایی که فرزندانتان انجام می دهند نشان دهنده خلق و خوی آن ها است؟ متخصصین ما در بازی درمانی کودکان اجازه می دهند کودک هر نوع بازی که دوست دارد را انجام دهد البته منوط بر اینکه این بازی خطرناک نباشد. در این صورت کودک می تواند احساس درونی خود را بروز دهد. با توجه به اینکه بازی باعث تخلیه انرژی درونی کودک می شود لذا منجر به آرامش روانی خواهد شد. البته در روش بازی درمانی باید مشاور و یا والدین همراه با کودکان بازی کنند چون اغلب کودکان تمایلی ندارید تنهایی وارد بازی شوند.

دسته بندی روش های بازی درمانی کودکان

در این قسمت از مقاله شما را با انواع روش های بازی درمانی کودکان آشنا خواهیم کرد:

1- بازی های با قاعده از روش های بازی درمانی

متخصصین معتقدند که بهترین روش بازی درمانی کودکان، بازی های با قاعده است. برای مثال شطرنج بازی و یا بازی های گروهی که باعث می شود کودک در یک جمع از هم سن و سال های خود قرار گرفته و در کنار بازی، رفتار اجتماعی را نیز یاد بگیرد.

با روش های بازی درمانی کودکان آشنا شویم2- بازی های جسمی

جالب است بدانید که همه بچه ها به بازی های جسمی علاقه مند هستند. آن ها دوست دارند اسباب بازی در اختیار خود داشته باشند. به خصوص ابزارهایی که برای نوع خاصی از بازی استفاده می شود. بازی های جسمی به صورت انفرادی یا گروهی انجام شده و باعث می شود پرخاشگری و بی حوصلگی کودک رفع شود. در واقع این بازی ها برای کودکان که انرژی زیاد داشته و یا کسل و خسته هستند، بسیار مفید است.

3- بازی های نمایشی

استفاده از وسایل بازی برای اجرای نمایش از دیگر روش هایی است که برای خواندن ذهن کودکان بسیار مناسب است. وقتی از کودک می خواهید که با شما وارد نمایش شده و تمام امور را به او می سپارید، در واقع از طرز رفتار، انتخاب نوع وسایل و سناریویی که در نظر می گیرد می توانید حالات روحی او را حدس بزنید. برخی از کودکان علاقمند هستند از لباس های پدر و مادر خود استفاده کنند تا شبیه بزرگترها به نظر برسند. روح این کودکان میل زیادی به بزرگ شدن دارد چون متوجه هستند دیگران در چه رتبه ای قرار گرفته اند.

با روش های بازی درمانی کودکان آشنا شویم4- بازی های تقلیدی

در این نوع بازی کودک باید رفتار دیگران را تقلید کند. او نمایشی اجرا کرده و نقش والدین، خواهر و برادر و یا دوستان خود را دقیقا با همان رفتارهایی که دارند اجرا می کند. کودکان این نوع بازی ها را بسیار می پسندند و در هر دوره، شخصی را که دوست دارند به عنوان مرجع قرار می دهند. برای مثال زمانی که به مهد کودک می رود، رفتارهای خود را شبی به مربی می کند و یا در دوران دبستان رفتارهای معلم را تقلید می کند. جالب است بدانید که کودکان وقتی بزرگ شده و وارد دوره نوجوانی می شوند از تقلید بیزار خواهند شد.

5- بازی های تخیلی

تخیل بزرگترین قدرتی است که انسان دارد چرا که باعث می شود مرزهای واقعیت را کنار زده و به دنبال اکتشاف برود. لذا در بین روش های بازی درمانی کودکان، بازی های تخیلی به عنوان موثرترین متدها نشاخته شده اند. وقتی کودک مشغول نقاشی کشیدن، مجسمه سازی و… باعث می شوند کودک بتواند آرزوهایی که در سر دارد را بیان کند. البته بهتر است برای نقاشی کشیدن، کودک را در محیطی قرار دهید که شاهد تراوشات ذهنی او باشید. برای مثال او را به گردش در محیط باز ببرید تا گزینه های زیادی پیش رو داشته باشد در این صورت ملاحظه کنید به سراغ کدام صحنه ها برای نقاشی می رود.

6- بازی های آموزشی

اگر به دنبال تقویت هوش و یادگیری کودک خود هستید حتما در بین بازی هایی که برای او در نظر می گیرد، بازی های آموزشی نیز لحاظ گردد. برای آموزش رنگ ها، نام حیوانات، جهت ها، نام غذاها و… حتما از بازی استفاده کنید چون با این کار تمام آنچه که یاد گرفته است تا همیشه در ذهنش باقی خواهد ماند. شما یم توانید مسائل ساده ریاضی را در قالب بازی به او آموزش دهید وقتی برای مثال از کودک می خواهید تعداد مکعب ها را شمرده و اکنون دو مکعب به شما بدهد. حال دوباره تعداد مکعب هایی که برای خودش باقی مانده را بشمارد.

7- بازی های خلاقیتی

کودک در کنار اینکه به آموزش نیاز دارد، باید به خلاقیت او نیز اهمیت داده شود. اجازه دهید با استفاده از امکاناتی که دارد و یا در اختیارش قرار می دهید، آنچه را که در ذهن خود پرورش داده، نمایش دهد. شن بازی، سفالگری، موسیقی، نقاشی و.. از جمله بازی های خلاقیتی است که قطعا استعداد و هوش او را دو چندان خواهد کرد.

با روش های بازی درمانی کودکان آشنا شویمبرای رفع مشکلات فرزندان خود و مشاوره کودک و نوجوان به متخصصین کلینیک روانشناسی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) مراجعه کنید.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 6 =