با سندروم ملال پیش از قاعدگی (PMDD) آشنا شوید؟

با سندروم ملال پیش از قاعدگی (PMDD) آشنا شوید؟

با سندروم ملال پیش از قاعدگی (PMDD) آشنا شوید؟


مسئله ای که خانم ها همیشه با آن مشکل داشته اند، قاعدگی است. این عادت ماهانه تاثیرات متفاوتی را بر روی بانوان می گذارد. برخی از خانم ها در این زمان عصبی و برخی دیگر منزوی و افسرده حال می شوند. این تغییرات، بر روی شرایط زندگی آن ها تاثیر می گذارد. اما مسئله زمانی حاد می شود که فرد وارد زندگی زناشویی شده و این تغییرات خلقی، بر روی همسر نیز تاثیر می گذارد. یکی اختلالات رایج در دوران قاعدگی، سندروم ملال پیش از قاعدگی است. شاید شما بانوی عزیز نیز به این اختلال دچار شده اید اما به دلیل عدم آگاهی، از آن اطلاعی ندارید. ادامه مقاله را با دقت مطالعه کنید تا با این سندروم آشنا شوید.

سندروم ملال پیش از قاعدگی چیست؟

همانگونه که گفته شد در دوران قاعدگی، حالات روحی خانم ها تغییر می کند. یکی از انواع اختلالات افسردگی، سندروم ملال پیش از قاعدگی است که متاسفانه بر روی سلامت روان فرد تاثیر گذاشته و در صورتی که پیشروی کند، زندگی را برای او سخت خواهد کرد. این اختلال بر روی زندگی زناشویی نیز به شدت تاثیر می گذارد به همین دلیل است که مشاورین و متخصصین علم روانشناسی اکیدا توصیه می کنند این سندروم در اولین فرصت باید درمان گردد.

تصور کنیم که خانمی در هر ماه، علائم سندروم ملال پیش از قاعدگی شامل افسرده حالی، گریه، بهانه گیری، عصبی شدن و… را برای چند روز نشان می دهد. آیا می دانید این تغییرات رفتاری چه تاثیری بر روی زندگی خواهد گذاشت؟ همسر شما آستانه تحمل خاص خود را داشته و بعد از مدتی نمی تواند این شرایط را تحمل کند. در نتیجه همین سندروم ملال پیش از قاعدگی ممکن است لطمه بزرگی به زندگی زناشویی وارد کند.

سندروم ملال پیش از قاعدگیعلائم و نشانه های سندروم ملال پیش از قاعدگی

اما اکنون این سوال مطرح می شود که چگونه می توان مطمئن شد خانمی به این سندروم مبتلا شده است یا خیر. با توجه به لزوم درمان این اختلال روانی، باید با علائم آن آشنا باشید تا در اولین فرصت، اقدامات درمانی انجام گیرد. علائم این ناهنجاری روحی که بین 11-5 روز مانده به قاعدگی بروز می کنند، عبارتند از:

1- فرد بسیار کم انرژی شده و احساس خستگی شدید دارد.

2- تغییرات آشکار اخلاقی را در وجود او مشاهده می کنید برای مثال بسیار مضطرب، افسرده و عصبی می شود. خانم ها در این زمان، تحرکی پذیر هستند همانند یک انبار باروت که با یک جرقه، منفجر می شود.

3- فرد مبتلا به این سندروم دچار اختلال خواب نیز می گردد که به صورت پرخوابی یا کم خوابی خود را نشان می دهد.

4- افسرده حالی و کم انرژی شدن بدن منجر به بروز حس ناامید در او می گردد و تمایلی برای انجام امور روزانه ندارد.

5- فراموشی و عدم توانایی در تمرکز کردن، از دیگران علائم سندروم ملال پیش از قاعدگی است.

6- این اختلال روحی با مشکلات جسمی همانند تهوع، تپش قلب، سردرد، کمر درد، اسپاسم عضلانی، سوزن سوزن شدن اندام ها، حساس شدن پستان‌ها، ورم دست و پا، کاهش ادرار، افزایش وزن، مشکلات گوارشی، افزایش اشتها، نفخ و حتی اختلال در بینایی نیز همراه خواهد بود.

7- خانم هایی که دچار این سندروم هستند، در قبل از قاعدگی نسبت به خود بدبین شده و حتی از خود متنفر می شوند.

8- لازم به ذکر است که سندروم ملال پیش از قاعدگی منجر به کاهش میل جنسی خانم ها نیز خواهد شد.

علائم و نشانه های سندروم ملال پیش از قاعدگیدلیل ابتلا به این اختلال

هر گونه اختلال روحی که برای انسان رخ می دهد، ریشه در عاملی دارد. تحقیقات نشان داده است که دلیل سندروم ملال پیش از قاعدگی، تغییرات هورمونی بدن است. چند روز قبل از شروع قاعدگی، نوسانات هورمونی شروع می شود که منجر به خطای مغز در پاسخ به این تغییرات خواهد شد. در نهایت بدن با کمبود سروتونین مواجه شده و علائم اختلال سندروم ملال پیش از قاعدگی مشاهده می گردد. لازم به ذکر است که چند عامل دیگر نیز زمینه ساز این اختلال می گردند:

– سابقه خانوادگی ابتلا به افسردگی یا اختلال سندروم ملال پیش از قاعدگی

– افسردگی بعد از زایمان

– اضافه وزن

– مشکلات تیروئیدی

– مصرف دخانیات و مشروبات الکلی

– کم تحرکی و نداشتن برنامه ورزشی منظم

دلیل ابتلا به سندروم ملال پیش از قاعدگیعواقب اختلال سندروم ملال پیش از قاعدگی

بانوان عزیز که به این اختلال دچار شده اند باید هر چه زودتر تحت نظر مشاور و روانشناس، درمان خود را شروع کنند آیا می دانید اگر در این کار سهل انگاری کرده و توجهی به اختلال نداشته باشید چه عواقبی را برای شما به همراه خواهد داشت؟

1- مهمترین تاثیر این سندروم، بر روابط زوجین است. خانم هایی که به این اختلال دچار هستند، هر ماه چند روز پیش از قاعدگی، عصبی و زودرنج می شوند به حدی که حتی خودشان نیز از خودشان متنفر می شوند. اکنون با این تفاسیر آیا همسران می توانند این وضعیت خانم ها را تا پایان عمر تحمل کنند؟ به تدریج تنش و بدرفتاری بین آن ها شکل گرفته و اگر این سندروم به همین منوال پیش برود، علائم آن هر بار شدت گرفته و بیشتر از قبل زندگی زناشویی را تهدید می کند.

2- تاثیر دیگر این اختلال، روابط بین مادران با فرزندان است به خصوص زمانی که فرزندان کم سن و سال هستند. مادران این زمان خیلی زود عصبی می شوند و حوصله بازی با فرزند را ندارند. در نتیجه کودکان خیلی زود از مادر دوری می کنند.

3- در صورتی که خانم شاغل، به این اختلال مبتلا شود، قادر به مدیریت امور کاری و تمرکز بر روی فعالیت های خود نخواهد بود.

درمان این اختلال در کلینیک رویا

در صورتی که این مقاله را با دقت مطالعه کرده باشید متوجه شدید که اگر نسبت به اختلال سندروم ملال پیش از قاعدگی بی توجه باشید، چه مشکلاتی در اداره برای شما پیش خواهد آمد. اما اصلا نگران نباشید. مشاورین کلینیک روانشناسی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) به شما کمک می کنند تا هر چه زودتر سلامت روان خود را به دست بیاورید. از جمله متدهای درمانی عبارتند از:

1- دارو درمانی با مصرف داروهای ضد افسردگی

2- تنظیم رژیم غذایی مناسب شامل کاش مصرف کافئین، مصرف غذاهای سبک

3- برنامه ورزشی منظم

4- مشاوره جنسی برای بهبود روابط زوجین

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − چهار =