آیا به فوبیای آلودگی مبتلا هستید؟

آیا به فوبیای آلودگی مبتلا هستید؟

آیا به فوبیای آلودگی مبتلا هستید؟


انسان از زمانی که متولد می شود، ترس در وجود خود داشته و در مواجه با حتی یک صدای بلند، شوکه می شود. همزمان که نوزاد بزرگتر می شود، ترس های او بیشتر می گردد چون به شناخت بیشتر از محیط اطراف می رسد. ترس ذاتا مفید است چون باعث می شود انسان نسبت به محیط پیرامون خود محتاط بوده از خطرها دوری نماید اما اگر ترس به یک چالش همیشگی تبدیل شده و حتی بدون علت منطقی شکل گیرد، در چنین مواردی فرد به فوبیا مبتلا شده است. فوبیا انواع مختلف داشته و یکی از مهمترین انواع ان که در روزهای کرونایی شیوع پیدا کرده است، فوبیای آلودگی است.

فوبیای آلودگی چیست؟

همانگونه که گفته شد، فوبیای ترس منطقی است که هیچ دلیل برای آن وجود ندارد. متاسفانه اکنون دنیا درگیر ویروس کرونا است و همه مردم باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند تا از شر این ویروس منحوس در امان بمانند. رعایت اصول بهداشتی لازم است اما به دلی اینکه کرونا می تواند منجر به مرگ شود، این موضوع باعث ترس شدید در وجود همه شده و بعضا به فوبیای آلودگی دچار شده اند. البته این عارضه روحی، قدمت دیرینه داشته و در هر برهه از زمان، متناسب با شرایطی که هم اکنون حاکم است بروز می کند.

فوبیای آلودگی چیست؟

فوبیای آلودگی چند ویژگی دارد:

– فوبیای آلودگی به وسواس به شست و شو، ارتباط مستقیم دارد. فرد به شدت از آلوده شدن به عوامل بیماری زا و حتی آلودگی هایی که در محیط وجود دارد می ترسد چرا که نگران بیماری است. لذا کدام دست های خود را می شوید. هر بار که از خانه بیرون می رود، در زمان برگشت، تمامی لباس های خود را خواهد شست. این موضوع در ایام کرونا، شدت بیشتری پیدا کرده است. افراد مبتلا به فوبیای آلودگی، در روزهای کرونایی، الکل در دست داشته و به هر قسمت که قرار است روی نشسته و یا امور کاری خود را در آنجا انجام دهند، اسپری می کنند.

– ترس بیش از اندازه منجر به استرس و اضطراب خواهد شد. به این معنا که فرد مبتلا به فوبیای آلودگی، قطعا به اختلال استرس و اضطراب نیز دچار می شود. در ایام حاضر که کرونا در کشور بیداد می کند، افراد به شدت افسرده حال و مضطرب شده اند. به همین دلیل است که روانشناسان توصیه می کنند فوبیای آلودگی باید سریعا درمان گردد چون شرایط روحی فرد به شدت ضعیف شده و شرایط برای ابتلا به سایر اختلالات روحی فراهم می گردد. متخصصین کلینیک روانشناسی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) در خدمت شما عزیزان هستند تا بتوانید سلامت روحی خود را به دست بیاورید. در ابتدا لازم است جلسات روان درمانی تحت نظر مشاورین و روانشناسان برگزار گردد.

تعداد این جلسات، به حال روحی فرد و میزان پیشرفت فوبیا در او بستگی دارد. البته اگر درمان را سریع تر شروع نمایید، در اغلب موارد درمان با جلسات مشاوره انجام می گردد اما در صورتی که نیاز به دارو درمانی باشد، پرونده شما به روانپزشکان مرکز ارجاع داده می شود. توجه داشته باشید که روان درمانی و دارو درمانی باید همزمان با هم پیش رفته و با متخصص همکاری داشته باشید تا نتیجه مطلوب حاصل گردد.

ویژگی های فوبیای آلودگی

دلایل ابتلا به فوبیای آلودگی

شاید این سوال برای شما پیش آمده است که چرا برخی از افراد به فوبیای آلودگی دچار می شوند؟ درست است که همیشه باید نسبت به محیط های آلوده و بیماری زا احتیاط داشت اما نباید اجازه دهیم این احتیاط و ترس، به فوبیا تبدیل گردد. این اختلال روحی به دلایل مختلف رخ می دهد:

– متخصصین علم روانشناسی معتقد هستند دلیل همه انواع فوبیا، ریشه در کودکی دارد. برای مثال والدینی که در دوران کودکی، به فرزند خود سخت گرفته و هر بار که دست به وسایل می گذارد از او می خواهند دستان خود را بشوید، در واقع در حال پایه گذاری فوبیای آلودگی در وجود او هستند.

– البته اینکه فوبیا در چه زمانی بروز نماید، بسته به شرایط فعلی دارد. برای مثال ممکن است در ایام حاضر که کرونا وجود دارد، ترس از این ویروس ممکن است به فوبیا تبدیل شده و حتی افراد در خانه که آلودگی وجود ندارد، باز هم شروع به شستن دست ها و وسایل خود کنند.

دلایل ابتلا به فوبیای آلودگی

مهمترین علائم فوبیای آلودگی

مرز بین ترس و فوبیای آلودگی، بسیار باریک است. چه زمان می توان به طور قطع بیان کرد فردی به فوبیای آلودگی مبتلا شده است؟

– همانطور که ذکر شد، فوبیای آلودگی با استرس و اضطراب شدید همراه خواهد بود و این تنش زمانی که فرد در معرض آلودگی قرار می گیرد، بیشتر می شود.

– سعی می کند به محیط های آلوده نرود و حتی بیشتر تمایل دارد در خانه بماند.

– متاسفانه در امور کاری، زندگی و تحصیلی دچار مشکل می شود. فرض کنیم که شما دچار فوبیای آلودگی هستید آیا می توانید به راحتی در محیط کاری خود حاضر شده و هیچ نگرانی نداشته باشید؟

– کافی است فرد مبتلا به فوبیای آلودگی در محیط کثیف قرار گیرد در این صورت دچار افزایش ضربان قلب، تنگی نفس، لرزش دست ها، تعریق، حالت تهوع و حتی خارش بدن خواهد شد.

زندگی کردن با فردی که به فوبیای آلودگی دچار شده است واقعا سخت است چون تمام ترس هیا بی منطق او منجر به محدودیت های شدید در زندگی برای اطرافیان نیز خواهد شد. لذا عاقلانه ترین کار این است که هر چه زودتر درمان را تحت نظر متخصص شروع نمایید. فراموش نکنید که شما نمی توانید این اختلال روحی را سرخود درمان نمایید بلکه لازم است جلسات درمانی تحت نظر مشاور، روانشناس و روانپزشک به طور کامل طی شود.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + بیست =