اضطراب کرونا و همه گیری آن

اضطراب کرونا

متاسفانه از زمانی که کرونا پای به دنیای بشر گذاشته است، همه چیز را به شدت دگرگون کرده و سلامت روح و روان انسان ها را تحت تاثیر قرار داده است. این بیماری از طریق تماس با سطح آلوده و نزدیک شدن فرد بیمار به فرد سالم منتقل می شود به همین دلیل است که لازم است فاصله گذاری اجتماعی رعایت شده و بدون پوشیدن دستکش و استفاده از ماسک از خانه خارج نشویم. این شرایط به شدت تنش زا است. تصور اینکه هر بار بیرون رفتن از خانه خطر در کمین بوده و ممکن است ویروس به بدنتان انتقال پیدا کند، واقعا از نظر روانی به شدت انسان را به هم خواهد ریخت. در روز های اخیر که مرگ و میر بیشتر شده است، استرس نیز افزایش یافته است. این اضطراب کرونا می تواند عواقب زیادی به دنبال داشته باشد. در این مقاله در این زمینه صحبت خواهیم کرد.

عواقب ناشی از اضطراب کرونا

 • ابتلا به ترس
 • افسردگی و انزوا
 • ابتلا به وسواس فکری و جسمی
 • بروز اختلالات خواب ناشی از ترس درونی
 • تغییر اشتها به صورت افزایش یا کاهش میل به غذااضطراب کرونا

چند راهکار برای کاهش اضطراب کرونا

به هر حال اینکه ما نگران ابتلا به ویروس کرونا باشیم تا حدی منطقی است. این ترس و نگرانی تا زمانی که نرمال باشد، باعث می شود احتیاط نموده و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید تا از این طریق ضامن سلامت خود و دیگر مردم جامعه باشید. اما اگر این ترس بیش از اندازه شد، تبدیل به اضطراب کرونا خواهد شد. ما چند نکته را ذکر می کنیم که با توجه به آن ها از افزایش اضطراب در وجودتان جلوگیری خواهد شد:

 • علائم بالینی

متاسفانه امروزه مردم هر گونه عطسه و سرفه ار دلیل بر کرونا می دانند اما این کاملا اشتباه است در صورت تکرار سرفه، سوزش گلو و عطسه شما باید در ابتدا تست دهید. شاید یک سرماخوردگی ساده باشد.

 • عدم تردد غیر ضروری

به این مسئله نیز توجه داشته باشید در شرایط فعلی، اولویت تمامی امور برای جلوگیری از شیوع کرونا خواهد بود. در نتیجه تا جایی که امکان دارد از مراجعات غیر ضروری به پزشک خودداری کنید.

 • رعایت نکات بهداشتی

به جای اینکه نگران باشید، موراد بهداشتی را رعایت کنید تا خود و خانواده را از ابتلا به ویروس حفظ کنید.اضطراب کرونا

 • مقابله با ترس ناشی از ابتلا به بیماری

ترس را از خود دور کنید. این ترس کشنده تر است. وقتی کوچکترین علامت از کرونا را در خودتان مشاهده کردید به این معنا نیست که قطعا به این ویروس مبتلا شده اید. بلکه در ابتدا وضعیت خود را کنترل نمایید که آیا باز هم نشانه های دیگری از این بیماری در وجودتان هست یا نه؟

 • ایجاد سرگرمی در دوران قرنطینه

به جز افرادی که شاغل هستند، بقیه مردم همانند خانم های خانه دار، افراد بازنشسته و… ترجیح می دهند در خانه بمانند. اما ماندن در خانه و بیکار بودن باعث می شود حجمه ای از افکار منفی به سراغتان بیاید. پیشنهاد می کنیم حتما سر خود را به کاری گرم کنید تا ساعات کمتری بیکار باشید و کمتر به ترس ناشی از این بیماری فکر کنید.

 • ادامه ی روال عادی زندگی اما با رعایت نکات بهداشتی

به هر حال هنوز در مورد نحوه درمان و زمان تولید واکسن، هیچ قطعیتی وجود ندارد در نتیجه نمی توان تعیین نمود که جهان چه زمانی از شر این بیماری منحوس رها می شود. لذا شما نمی توانید امور زندگی و کاری خود را مختل کرده و منتظر رفتن کرونا باشید. به زندگی عادی خود باز گردید منتهی همیشه موراد بهداشتی را رعایت کنید. شما مسئول سلامت خود و همه افراد جامعه هستید.

چگونه با اضطراب کرونا مقابله کنیم؟

افرادی که به اضطراب کرونا مبتلا شده اند، لازم است چند نکته را رعایت کنند تا این استرس در وجودشان کم شود:اضطراب کرونا

 • از شرایطی که شما را بیشتر مضطرب می کند، دوری کنید. برای مثال اگر در جمعی از دوستان هستید که همواره پیرامون این بیماری صحبت نموده، این جمع را ترک کنید. سعی کنید تا جایی که می توانید اخبار مربوط به کرونا را دنبال نکنید.
 • به هیچ عنوان نگرانی هایتان را در وجودتان انباشته نکنید. سعی کنید با یک نفر صحبت کنید. اما این صحبت کردن به معنی ایجاد ترس در وجود طرف مقابل نیست. بلکه صرفا باید برای آرامش خودتان باشد.
 • این مسئله را قبول کنید که هیچ چیز تحت کنترل شما نیست در نتیجه اضطراب و استرس، مشکلی را حل نمی کند.
 • پیشنهاد می کنیم روزی 15 دقیقه ورزش کنید. حتی با پوشیدن دستکش و استفاده از ماسک، به پارک های خلوت رفته و پیاده روی کنید.
 • به هیچ عنوان از اخبار در مورد کرونا با کودکانتان صحبت نکنید. این اضطراب شما به آن ها نیز منتقل خواهد شد.
 • از مصرف خودسرانه داروهای آرامبخش خودداری کنید. شما برای مقابله با ترس و درمان استرس ناشی از کرونا باید با مشاور و روانشناس صحبت کنید و شاید بدون دارو درمانی امکان رفع این مشکل وجود داشته و دارو تاثیر منفی برای شما داشته باشد.

درمان اضطراب کرونا تحت نظر کلینیک رویا

متاسفانه اضطراب یکی از بدترین ناهنجاری های روانی است که عواقب زیادی را به همراه دارد. همانگونه که در این مقاله متوجه شدید، اضطراب نه تنها شرایط روحی را به هم ریخته و منجر به افسردگی، ترس، وسواس و… می شود بلکه عارضه های جسمی را نیز به دنبال خواهد داشت. از طرفی هنوز روش درمانی قطعی برای این بیماری تشخیص داده نشده و واکسن این ویروس تولید نشده است.اضطراب کرونا

در این شرایط اگر اضطراب شما ادامه دار شود، سلامت روح و شم خود را از دست خواهید داد. لذا اگر حس می کنید استرس در وجود شما در حال افزایش است، حتما با مشاور و روانشناس در این زمینه صحبت کنید تا با شروع درمان و آموزش راهکارهای مقابله با استرس، سلامتی خود را به دست بیاورید. کلینیک روانشناسی در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) با کمک مشاورین، روانشناسان و روانپزشکان خبره به شما کمک خواهند کد.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 12 =