اوتیسم در کودکان

اوتیسم

در سال های اخیر، تعداد کودکان مبتلا به اوتیسم افزایش یافته است و به همین دلیل، برنامه های آموزشی در راستای فرهنگ سازی جامعه برای برخورد با افراد مبتلا به این اختلال، کنترل آن و جلوگیری از افزایش آمار ابتلا به اوتیسم در حال اجرا است. در این مقاله نیز ما قصد داریم اطلاعات کاملی را در مورد این اختلال بیان کنیم.

اوتیسم چیست؟

در ابتدا باید تعریف دقیق و علمی از اوتیسم داشته باشیم. این اختلال، نوعی اختلال عصبی و رفتاری است که تمام جوانب زندگی کودک را تحت شعاع قرار می دهد. این کودک هم از نظر روابط اجتماعی و هم از نظر گفتاری دچار مشکل می شوند. این مسئله باعث می شود که کودکان با افزایش سن، کم کم منزوی شده و از اطرافیان فاصله بگیرند. متخصصین ما معتقد هستند اولین کسانی که می توانند متوجه این اختلال در کودک خود می شوند، والدین هستند. دقیقا رفتار کودک را زیر نظر گرفته و اگر علائمی را مشاهده کردید، حتما به مشاوره مراجعه کنید.

علائم اوتیسم

همانگونه که بیان کردیم، اوتیسم دارای علائمی است که بسته به مرحله اختلال، این علائم بروز می کنند:اوتیسم

 • اختلال کلامی

اولین علامتی که در کودک مبتلا به اوتیسم بروز می کند، اختلال در صحبت کردن است. این کودک دیر به صحبت آمده و یا اینکه اصلا نمی تواند صحبت کند. گاها کودکانی را مشاهده می کنید که برای بیان خواسته های خود، بسیار سخت صحبت می کنند به گونه ای که خارج از تحمل اطرافیان است.

 • علائم ناشنوایی

کودک شما علائم ناشنوایی را دارد. گاها نیز دیده می شود علی رغم اینکه کودک تست شنوایی مثبت دارد، ولی باز هم نمی تواند صداها را به خوبی بشنود.

 • دوری از احساسات

کودک شما به شدت از شرایط احساسی دوری می کند. برای مثال اجازه نمی دهد شما او را بغل کرده، نوازش کنید و یا او را ببوسید. هر بار که بخواهید به او نزدیک شوید، پرخاشگری می کند.

 • حساسیت فیزیکی

بدن شما به نور، صدا و حتی لمس بدن بسیار حساس است. دقت کنید زمانی که نور او را چگونه اذیت می کند و یا در زمانی که صدا ناگهانی زیاد می شود، کودک مبتلا به اوتیسم عصبی خواهد شد.

 • خودزنی

کودکی که مبتلا به اوتیسم است ممکن است رفتارهای پرخاشگرانه اش شامل حال خودش نیز بشود، برای مثال خودزنی می کند. سرش را به دیوار زده و یا با دست های خود، خودش را کتک می زند.اوتیسم

 • عادت غذایی

به رژیم غذایی فرزند خود دقت کنید. این قبیل افراد غذاهای بسیار محدودی را دوست دارند. در هر وعده غذایی، حجم کمی غذا میل می کنند. جالب اینکه کودکان مبتلا به اوتیسم، علاقه زیادی به خوردن خاک دارند.

 • حرکات غیر طبیعی بدن

افراد اوتیسم، تعادل در حرکات خود نداشته و حرکات غیر عادی را در دست و پای خود نشان می دهند.

 • وابستگی ها به وسایل خود

کودکان اوتیسم به شدت به برخی از وسایل و اسباب بازی های خود وابسته هستند به حدی که خرابی و یا گم شدن این وسایل، ان ها را به شدت عصبی و پرخاشگر خواهد کرد.

دلایل بروز اوتیسم در کودکان

به هر حال در بروز هر اختلالی، عوامل متعددی نقش دارند که در مورد اوتیسم، این عوامل اگر در صورت امکان کنترل نشوند، شرایط اختلال را حادتر خواهند کرد:

 • خطرات دوران بارداری

همانگونه که می دانید اوتیسم یکی از اختلالاتی است که از دوران نوزادی با فرزند شما همراه است. در دوران بارداری مادران باید بسیار دقت کنند. مصرف داروهای خاص مثل تالیدومید، ابتلا به بیماری هایی همانند دیابت، فقر آهن، استفاده از مواد سمی و مواد شیمیایی در دوران بارداری و… نیز خطر ابتلا به اوتیسم را بیشتر خواهد کرد. به همین دلیل است که اکیدا توصیه می کنیم مادران از چند ماه قبل از بارداری، تحت مراقبت پزشک متخصص باشند.اوتیسم

 • عوامل ژنتیکی

در بدن هر انسان، چند ژن معیوب وجود دارد که در صورت بیان آن ها در بدن نوزاد، اختلال خود را نشان می دهد. در مورد اوتیسم نیز احتمال به ارث رسیدن اختلال از خانواده مادری، بیشتر از خانواده پدری است. قبل از بارداری باید والدین مشاوره بارداری را انجام دهند اگر در خانواده هر کدام و یا در فامیل، فرد مبتلا به اوتیسم وجود دارد، باید اقدامات لازم انجام گیرد. البته توصیه متخصصین بر این است که اگر در خانواده خود سابقه اوتیسم دارید، قبل از ازدواج مشاوره لازم را انجام دهید.

 • جنسیت فرزند

شاید برای شما نیز جالب باشد اگر بگوییم خطر ابتلای فرزندان پسر به اوتیسم، تقریبا 5 برابر بیشتر از فرزندان دختر است.

 • سن والدین

یکی از دلایلی که توصیه می کنیم والدین برای بچه دار شدن، تاخیر نداشته باشند همین اختلالات ژنتیکی است. به هر حال این عامل دست خود شما والدین است. بهتر است اگر قصد بچه دار شدن دارید، حتما به زمان  و سن خود دقت کنید. تحقیقات نشان داده است مادرانی که بالای 40 سال سن دارند، احتمال ابتلای کودک به اوتیسم، 15 درصد افزایش پیدا می کند.

دوره درمانی اوتیسم در کلینیک رویا در محدوده سعادت آباد

متاسفانه تا چند سال قبل اگر از کسی در مورد اوتیسم می پرسیدیم، این تصور را داشت که اوتیسم پایان دنیا است و اگر کودکی به این اختلال مبتلا باشد، باید با زندگی خداحافظی کند. اما خوشبختانه برنامه های آموزشی توسط رسانه ها و موسسه ها، باعث شد والدین ذهنیت خود را عوض کرده و به اوتیسم، تنها به چشم یک اختلال نگاه کنند که تنها باید از پیشرفت آن جلوگیری شده و نباید مانع از پیشرفت و توانمندی کودک شود.اوتیسم

امروزه در سراسر کشور، کلینیک های متعددی وجود دارد که در زمینه درمان انواع اختلالات روانی همانند اوتیسم فعالیت می کنند. در این میان یکی از معروف ترین موسسه ها و کلینیک روانپزشکی در پونک  و محدوه آن، کلینیک رویا در اکباتان است که تحت نظر روانشناسان و روانپزشکان مجرب و ماهر اداره می شود.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 5 =