دلایل ابتلا به اختلال شخصیت بوردرلاین

دلایل ابتلا به اختلال شخصیت بوردرلاین

دلایل ابتلا به اختلال شخصیت بوردرلاین


اگر شما یا یکی از عزیزانتان به یک اختلال شخصیت بوردرلاین (BPD) مبتلا هستید، ممکن است از خود بپرسید که چه عواملی باعث آن شده است که شما به این اختلال مبتلا شوید. پیشرفت این اختلال پیچیده است و احتمالاً انواع مختلفی از اختلالات شخصیت بوردرلاین وجود دارد و باید مطمئن باشید که هیچ شخص یا چیزی مقصر نیست.

بیشتر متخصصان معتقدند که اختلال شخصیت بوردرلاین در نتیجه عوامل بیولوژیکی، ژنتیکی و محیطی ایجاد می شود. با این وجود، باید در نظر داشت که هنوز علل دقیق اختلال شخصیت بوردرلاین مشخص نیست در حال حاضر، این نظریه ها هستند که از پشتیبانی حمایت می کنند اما به هیچ وجه قطعی نیستند. برای تعیین چگونگی و علت ارتباط عوامل مورد بحث در زیر با BPD، تحقیقات بیشتری لازم است.

علت ابتلا به اختلال شخصیت بوردرلاین

اختلال شخصیت بوردرلاین

تاثیرات محیطی

شواهد محکمی وجود دارد که ارتباط بین تجربیات ناراحت کننده دوران کودکی، به ویژه شامل مراقبین و اختلال شخصیت بوردرلاین را تأیید می کند.

 • جدایی زودهنگام از مراقبان
 • غفلت احساسی یا جسمی
 • عدم حساسیت والدین
 • آزار جسمی و جنسی

تصور می شود كه تعامل بین عوامل بیولوژیكی (در زیر بحث شده است) و یك محیط غیر ایمن در كودكی ممكن است در زمینه مستعد كردن فرد برای ابتلا به اختلال شخصیت بوردرلاین با هم كار كنند. یک محیط باطل کننده از نظر عاطفی محیطی است که در آن نیازهای عاطفی کودک برآورده نمی شود. یک محیط غیرایمن همیشه برای کسانی که آن را تجربه کرده اند یا برای اطرافیانشان مشهود نیست. این تجربیات دردناک را می توان به عنوان مداحی پنهان و حتی پنهان کرد.

همه افراد مبتلا به BPD از این نوع تجربیات دوران کودکی برخوردار نبوده اند (گرچه تعداد زیادی از آنها این تجربه را دارند). و هرکسی که این نوع تجربیات را داشته باشد اختلال شخصیت بوردرلاین نخواهد داشت. این احتمال وجود دارد که ترکیبی از عوامل، بیش از یک علت واحد، مسئول بیشتر موارد اختلال شخصیت مرزی باشد.

ژنتیک

در حالی که مطالعات اولیه نشان داد که اختلال شخصیت بوردرلاین در خانواده ها معمولاً جریان دارد، اما برای مدتی مشخص نبود که این به دلیل تأثیرات محیطی است یا به دلیل ژنتیک. اکنون شواهدی وجود دارد که علاوه بر محیط، عوامل ژنتیکی نیز نقش به سزایی دارند. به طور خاص، مطالعات نشان داده است که تغییر ژنی که نحوه استفاده مغز از سروتونین (یک ماده شیمیایی طبیعی در مغز) را کنترل می کند ممکن است مربوط به BPD باشد. به نظر می رسد افرادی که این تغییر خاص ژن سروتونین را دارند ممکن است در صورت بروز حوادث دشوار کودکی (به عنوان مثال جدایی از مراقبان حمایتی)، احتمال بیشتری وجود دارد که به اختلال شخصیت بوردرلاین مبتلا شوند.

یک مطالعه نشان داد که میمون هایی که تنوع ژن سروتونین دارند علائمی شبیه اختلال شخصیت بوردرلاین ایجاد می کنند، اما تنها زمانی که از مادرانشان گرفته شده و در محیط های کم تر پرورش داده می شوند. میمون هایی که دارای تنوع ژنی هستند و توسط مادران پرورشی پرورش می یابند احتمال بروز علائمی مانند BPD بسیار کمتر است.

BPD

عوامل بیولوژیکی از دلایل اختلال شخصیت بوردرلاین

چندین مطالعه نشان داده است که افراد مبتلا به اختلال شخصیت بوردرلاین تفاوت هایی در ساختار مغز و عملکرد مغز دارند. BPD با فعالیت بیش از حد در قسمت هایی از مغز که تجربه و بیان احساسات را کنترل می کنند، ارتباط دارد. به عنوان مثال، افراد مبتلا به BPD نسبت به افراد بدون BPD، فعالیت لیمبیک، ناحیه ای از مغز که کنترل ترس، عصبانیت و پرخاشگری را دارد، بیشتر است. این ممکن است مربوط به علائم بی ثباتی عاطفی BPD باشد. مطالعات جدید همچنین یافته های مرتبط با هورمون اکسی توسین و ایجاد BPD است.

علائم اختلال شخصیت بوردرلاین

اختلال شخصیت بوردرلاین بر احساس شما نسبت به خود، نحوه ارتباط شما با دیگران و رفتار شما تأثیر می گذارد. علائم و نشانه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ترس شدید از رها شدن، حتی اقدامات شدید برای جلوگیری از جدایی یا طرد واقعی یا تصوری
 • الگویی از روابط شدید ناپایدار، مانند ایده آل کردن شخصی برای یک لحظه و سپس ناگهان باور اینکه فرد به اندازه کافی اهمیتی نمی دهد یا رفتار بی رحمانه دارد
 • تغییرات سریع در هویت و تصویر از خود که شامل تغییر اهداف و ارزشها است، و خود را بد می بیند یا انگار اصلاً وجود ندارد
 • دوره های پارانویای مرتبط با استرس و قطع ارتباط با واقعیت، از چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد
 • رفتارهای تکانشی و پرخطر، مانند قمار، رانندگی بی پروا، رابطه جنسی غیر ایمن، ولگردی و قانونی شکنی، پرخوری یا سو مصرف مواد مخدر یا موفقیت در خرابکاری با ترک ناگهانی یک کار خوب یا پایان دادن به یک رابطه مثبت
 • تهدیدهای خودکشی یا رفتار یا صدمه به خود، اغلب در پاسخ به ترس از جدایی یا طرد شدن
 • تغییرات خلقی گسترده ای که از چند ساعت تا چند روز طول می کشد، که می تواند شامل شادی شدید، تحریک پذیری، شرم یا اضطراب باشد
 • احساس پوچی مستمر
 • عصبانیت نامناسب و شدید، مانند از دست دادن مکرر حوصله، کنایه یا تلخی، یا درگیری فیزیکی

علائم اختلال شخصیت بوردرلاین

درباره دلایل اختلال شخصیت بوردرلاین چیزهای زیادی باید آموخته شود، و احتمالاً این ترکیبی از عوامل است و نه هر یافته خاص که می تواند منجر به بروز این اختلال شود. تحقیقات در حال انجام است و امیدوارم در سالهای آینده بیشتر بدانیم. درک علل ممکن است به جلوگیری از بروز اختلال کمک کند، به ویژه در کسانی که استعداد ژنتیکی یا بیولوژیکی این اختلال را دارند. همانطور که هست، یک محیط بی اعتبار برای کودک مضر است، خواه احتمال ابتلا به اختلال شخصیت بوردرلاین را در آینده افزایش دهد یا خیر، و هوشیار بودن درمانگران برای درمانگران بسیار مهم است.

اگرچه تأیید بهینه برای کودکانی که دارای آسیب پذیری های اساسی بیولوژیکی هستند و ممکن است در اختلال شخصیت بوردرلاین نقش داشته باشند، تأیید بهینه باشد. گاهی اوقات می توان یک محیط نامعتبر را پنهان کرد، به نظر می رسد بسیاری از نظرات اظهار نظر تعریف و تمجید در ظاهر است، احساسات به راحتی می تواند به عنوان حساسیت بیش از حد کودک اشتباه شود.

برای بزرگسالانی که از کودکی باطل شدن هیجانی را تجربه کرده اند مهم است که یاد بگیرند تفاوت بین صحت و بی اعتباری اظهارات دیگران را تشخیص دهند تا خود را در برابر صدمات بیشتر محافظت کنند و به طور موثرتری از این تعاملات بین فردی استفاده کنند.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 15 =