اختلال بوردرلاین و هر آنچه باید در مورد آن بدانید

اختلال بوردرلاین و هر آنچه باید در مورد آن بدانید

اختلال بوردرلاین و هر آنچه باید در مورد آن بدانید


انسان زمانی می تواند زندگی ایده آلی داشته باشید که آرامش و آسایش، هر دو با هم در زندگی حاکم باشند. محال است شما از نظر مالی در شرایط ایده آل به سر برده و دچار مشکلات روحی باشید اما ادعا کنید از زندگی خود لذت می برید. لذا توصیه می کنیم کوچکترین مشکل روانی که باعث تضعیف روحی شما و آسیب به زندگی اطرافیان خواهد شد، باید سریعا درمان گردد. البته لازم است هر کدام از ما اطلاعات کلی در مورد هر نوع اختلال روانی داشته باشیم تا بتوانیم مشکل را به موقع تشخیص داده و به متخصص مراجعه نماییم. در این مقاله در مورد اختلال بوردرلاین یا اختلال شخصیت مرزی صحبت خواهیم کرد.

منظور از اختلال بوردرلاین چیست؟

در وجود همه انسان ها، احساساتی همانند غم، شادی، ترس، هیجان، خشم و… نهادینه شده و انسان باید بداند در هر موقعیت، کدام حس را بروز دهد. ما در هر لحظه براساس موقعیتی که در آن قرار داریم، احساس منحصر به فرد خواهیم داشت. همین جا است که تفاوت بین فرد سالم با فرد مبتلا به اختلال بوردرلاین مشخص می شود. فرض کنیم که خبر بسیار غم انگیز به شما مخابره می شود. در نتیجه ناراحت خواهید شد و براساس عمق فاجعه، حتی ممکن است چند روز درگیر این ماجرا باشید.

اما اگر چنین خبری به فرد درگیر با اختلال بوردرلاین داده شود، در لحظه ناراحتی می شود اما چند دقیقه بعد یا حتی چند ثانیه بعد، موضوع را فراموش کرده و شروع به شادی و خندیدن می کنند. در واقع افراید که به این ناهنجاری روحی مبتلا هستند، ثبات اخلاقی نداشته و نمی توانند احساسات خود را متناسب با شرایط، مدیریت نمایند.

اختلال بوردرلاین یا اختلال شخصیت مرزیویژگی های افراد مبتلا به اختلال بوردرلاین

حتما این سوال برای شما پیش امده است که چگونه می توان فهمید دوست یا یکی از عزیزان ما به این عارضه روحی دچار شده است؟ کافی است به رفتارهای او دقت کرده و چند نشانه از مجموعه علائم زیر را رویت کنید:

1- فرد مبتلا به اختلال بوردرلاین، روابط ناپایدار دارد. این بدین معنا است که نمی تواند نسبت به کسی تعهد داشته باشد حتی اگر آن فرد، معشوقه اش بوده و قرار باشد با او ازدواج کند. امروز به فرد مورد علاقه خود ابراز عشق کرده و فردا از او متنفر خواهد شد.

2- چنین فردی وابستگی تاثیرپذیر از شخص یا شی دارد. در نتیجه کافی است آن فرد یا شئ مورد علاقه خود را از دست بدهد. خواهید دید که چه اندازه عصبی و غیر قابل کنترل می شود.

3- اگر در بین دوستان یا نزدیکان خود فردی مبتلا به اختلال بوردرلاین می شناسید، باید در انتظار رفتارهای خطرناک همانند رانندگی پرسرعت، اقدام به خودکشی، تجاوز و… از او باشید. به همین دلیل است که متخصصین علم روانشناسی اکیدا توصیه می کنند قبل از اینکه دیر شده و این اختلال تبدیل به یک عارضه کهنه در وجود فرد شود، درمان را شروع نماید.

4- فرد مبتلا به اختلال بوردرلاین به مرور زمان، به استعمال دخانیات علاقمند خواهد شد. به دلیل اینکه آرامش خود را از دست داده و به دنبال یک راه تسکین است حتی اگر این تسکین، موقتی باشد. ساده ترین راه برای او، خوردن مشروبات الکلی و استفاده از مواد مخدر است. در واقع یک درد به دردهای قبلی او اضافه خواهد شد.

5- این دسته از افراد، بی دلیل عصبانی می شوند. ممکن است در خانه همه چیز آرام باشد اما خواهید دید که به طور ناگهانی عصبی شده و ممکن است اعمال خطرناک انجام دهند.

6- در صورتی که اختلال بوردرلاین در فرد پیشرفت کند، دست به اقداماتی همانند آسیب به خود خواهد زد. بریدن بدن با چاقو، رایج ترین نوع آسیب ها است.

7- اختلال بوردرلاین باعث می شود فرد احساس بی ارزش بودن داشته باشد. او فکر می کند هیچ فایده ای برای خانواده و جامعه ندارد پس چرا باید به زندگی ادامه دهد. همین افکار زمینه را برای خودکشی فراهم خواهد کرد.

ویژگی های افراد مبتلا به اختلال بوردرلاینراهکارهای درمان اختلال بوردرلاین

همانگونه که ذکر کردیم، لازم است این اختلال در همان مراحل ابتدایی درمان شود. به طور کلی هر نوع اختلال روحی اگر در مراحل آغازین درمان شوند، در کوتاه ترین زمان ممکن، فرد آرامش خود را به دست خواهد آورد. برای درمان اختلال بوردرلاین به صورت زیر عمل خواهد شد:

1- روان درمانی

در اولین قدم لازم است با مشاور یا روانشناس صحبت شود. در جلساتی که توسط این عزیزان برگزار می شود، سطح اختلال، علت بروز این مشکل و شرایط روحی فرد با دقت بررسی خواهد شد. برای این منظور می توانید بر روی کمک متخصصین کلینیک مشاوره در غرب تهران (کلینیک رویا در اکباتان) حسب کنید. البته ما خدمات مشاوره غیر حضوری و آنلاین را برای شما در نظر گرفته ایم. در ابتدا می توانید بدون نیاز به مراجعه حضوری، با کارشناسان ما صحبت کرده و مشکل را مطرح نمایید. ما کمک خواهیم کرد فرد مبتلا به اختلال بوردرلاین بتواند سلامت روحی خود را به دست بیاورد البته میزان موفقیت، بسته به همکاری خود فرد خواهد داشت.

2- ارجاع فرد به روانپزشک

در مواردی که این اختلال در سطح خفیف باشد، غالبا با روان درمانی مشکل حل خواهد شد. ولی ممکن است نیاز باشد در حین مراجعه به مشاور، مصرف دارو نیز لازم گردد. در چنین مواردی مشاورین، پرونده شما را به روانپزشک ارجاع می دهند تا تصمیم گیری لازم انجام شده و نوع دارو و دوره مصرف مشخص شود. البته دقت داشته باشید که به هیچ عنوان نباید دوز دارو را سرخود تغییر داده و یا بدون اطلاع متخصص، مصرف آن را قطع کنید. در این صورت عواقب این کار بسیار خطرناک بوده و حتی ممکن است شرایط روحی را بدتر کند.

راهکارهای درمان اختلال بوردرلاین

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 16 =