آیا بیش فعالی در بزرگسالان نیز دیده می شود؟

بیش فعالی بزرگسالان

اغلب مردم این تصور را دارند که بیش فعالی از همان دوران کودکی شروع می شود و اگر درمان نشود، ادامه دار خواهد شد. اما آیا تا به حال در مورد بیش فعالی بزرگسالان مطلبی شنیده اید؟ آیا می دانید ممکن است هر فرد در بزرگسالی به دلایل مختلف دچار بیش فعالی شود؟

روانشناسان ما در کلینیک رویا این مقاله را با هدف آگاه سازی از این اختلال و حتی المقدور جلوگیری از بروز آن تدوین نموده اند. پیشنهاد می کنیم تنها چند دقیقه برای مطالعه آن وقت بگذارید.

علائم بیش فعالی بزرگسالان

به طور کلی بیش فعالی از جمله اختلالاتی است که بیشتر در دوران کودکی بروز می کند اما آمار نشان دهنده مبتلای افراد بزرگسال به این اختلال نیز هست. البته این امکان وجود دارد که فرد در دوران کودکی به بیش فعالی بسیار خفیف دچار بوده و در نتیجه تشخیص داده نشده است. با افزایش سن، کم کم این اختلال خود را نشان می دهد.

در بزرگسالان، علائم بیش فعالی عبارتند از:

 • عدم تمرکز

مهمترین علامت، نداشتن تمرکز است. فرد بر روی هیچ کدام از امور خود شامل درس، کار و حتی صحبت دیگران، نمی تواند تمرکز کند.

 • عدم پایبندی به قوانین

فرد بیش فعال نمی تواند تابع دستورالعمل خاصی بوده و حتی در استفاده از وسایل، حوصله مطالعه دفترچه راهنما را ندارد. به عبارت دیگر، نمی تواند پایبند قواعد باشد.

 • اختلال در حافظه

بیش فعالی در بزرگسالان باعث می شود که فرد نتواند اطلاعات را به خاطر بسپارد و همین موضوع باعث می شود که در کار و درس، به مشکل برخورد بکنند.بیش فعالی بزرگسالان

 • ناتوانی در انجام امور به تنهایی

کافی است یک امری به فرد بیش فعال بسپارید، او نمی تواند به خوبی امور را مدیریت کرده و به تنهایی از عهده کار برآید.

 • اضطراب و افسردگی

بیش فعالی باعث اضطراب، عدم اعتماد به نفس، خستگی مزمن، حساسیت بالا، افسردگی و… می شود.

 • نداشتن انگیزه

در صورتی که درمانی برای بیش فعالی شروع نشود، باعث می شود که فرد انگیزه خود را برای ادامه زندگی از دست بدهد.

 • ناتوانی در ارتباطات اجتماعی

این افراد نمی توانند به درستی با دیگران ارتباط برقرار کرده و از نظر اجتماعی، دچار مشکل می شوند.

 • اعتیاد

توجه داشته باشید که بیش فعالی باعث می شود فرد به سمت مصرف مواد مخدر نیز برود.

مشکلات بیش فعالی بزرگسالان

روانشناسان توصیه می کنند درمان بیش فعالی باید در اولین فرصت شروع شود. هر چه در این امر تاخیر داشته باشید، فرصت بیشتری به این اختلال روانی داده اید که پیشرفت کرده و شرایط فرد را حادتر کند. آیا می دانید افرادی که به این اختلال مبتلا هستند چه مشکلاتی خواهند داشت؟بیش فعالی بزرگسالان

 • اگر این مشکل در دوران نوجوانی رخ بدهد، در مدرسه به مشکل برخورد میکنند. مردود شدن، درگیری با همکلاسی ها، اخراج و… از جمله اتفاقتی است به دنبال بیش فعالی رخ میدهد.
 • بیش فعالی بر روی شرایط کاری فرد تاثیر می گذارد. این افراد مدام شغل خود را تغییر داده و در هر شغل نیز، عملکرد خوبی ندارند. حتی در محیط کار با همکاران خود دچار مشکل می شود.
 • تصور کنید فرد بزرگسالی که به بیش فعالی مبتلا است و می خواهد ازدواج کند. آیا چنین کسی می تواند شرایط زندگی دو نفره را به خوبی مدیریت نموده و وظایف خود را به خوبی انجام دهد؟ در آینده با فرزندان خود چگونه برخورد خواهد داشت؟ آیا می دانید بچه های شما از رفتارهای شما یادگرفته و بدخلقی ها و هر گونه رفتار ناشی از بیش فعالی می تواند سرلوحه آن ها شود؟

دلایل بروز بیش فعالی در بزرگسالان

برخی از دلایلی که در بروز این عارضه موثر هستند، قابل پیشگیری بوده و می توان با کنترل آن ها، شدت بیش فعالی را کم نمود. مهمترین دلایل بروز بیش فعالی در بزرگسالان عبارتند از:

 • عدم تشخیص اختلال در کودکی

همانگونه که بیان کردیم، گاها بیش فعالی در بزرگسالان ریشه در کودکی آن ها دارد. به این معنا که فرد در دوران کودکی به دلیل ژنتیک، تغذیه کودک، تغذیه مادر در دوران بارداری و… دچار این اختلال بوده است ولی به دلیل ضعیف بودن آن، تشخیص داده نشده است. اکنون با افزایش سن، علائم آن در فرد بروز کرده است.

 • آلودگی های زیست محیطی

متاسفانه در سال های اخیر، آلودگی هوا و به ویژه سرب موجود در هوا بدن انسان ها را برای بیش فعالی، بسیار مستعد نموده است. لذا کافی است یک پیش زمینه روانی از این اختلال داشته باشید تا در اثر آلودگی هوا، تشدید شود.بیش فعالی بزرگسالان

 • تغذیه

البته نوع تغذیه شما نیز بسیار اهمیت دارد. در عصر حاضر مصرف غذاهای فست فود و غذاهای آماده، افزایش یافته است. این مواد غذایی علاوه بر تاثیراتی که بر روی سلامت جسم دارند، بر وی شرایط روانی نیز تاثیر دارند.

آیا می دانید مصرف مواد غذایی آماده به دلیل داشتن ماده نگهدارنده و غذاهای فست فود که قطعا مواد ناسالم دارند، به راحتی می تواند خلق و خوی شما را تغییر دهد؟ روانشناسان بیان می کنند رژیم غذایی ناسالم، نقش بسیار مهمی در بروز این اختلال دارد.

 • مصرف دخانیات

افرادی که سیگار و یا سایر دخانیات را مصرف می کنند، اگر در خانواده خود فرد بیش فعال داشته و یا در دوران کودکی با این اختلال مواجه بوده اند، خود را به ابتلای مجدد به این اختلال نزدیک می کنند. استفاده از این مواد، باعث مسمومیت بدن می شود.

 • شرایط زندگی

شرایط روحی و روانی در خانواده، مدرسه و محل کار نیز بسیار مهم است. اگر در محیطی زندگی می کنید که پر از تنش، خستگی و اضطراب است، کم کم این شرایط روانی بر روی سیستم عصبی شما تاثیر گذاشته و زنگ خطر برای ابتلا به بیش فعالی در افرادی خواهد بود که مستعد این اختلال هستند.

درمان بیش فعالی بزرگسالان در کلینیک رویا

متاسفانه بیش فعالی یکی از اختلالات روانی است که حتی می تواند باعث نوسانات خلقی نیز بشود. به طور کلی بیش فعالی تنها برای خود فرد مشکل ساز نیست بلکه اطرافیان را نیز به دردسر خواهد انداخت.بیش فعالی بزرگسالان

به محض اینکه چند علامت از این ناهنجاری را در فرد مشاهده کردید، باید درمان را شروع کرد. برای این منظور برای مراجعه به کلینیک مشاوره در سعادت آباد و محدوده آن ، متخصصین ما در کلینیک رویا در اکباتان به شما کمک خواهند کرد.

دریافت نوبت

جهت تعیین وقت مشاوره می‌توانید همه روزه حتی روزهای جمعه، از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب با شماره های زیر تماس بگیرید، یا با تکمیل فرم زیر منتظر تماس مسئولین پذیرش جهت هماهنگی نوبت باشید.

۰۲۱۴۴۶۷۲۸۷۵

۰۹۱۲۹۶۳۱۸۵۰

۰۲۱۴۴۶۷۲۹۷۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 6 =